Sulu Mağara | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – KIRIKKALE

Sulu mağara, Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde yer alan doğal güzelliklerden bir tanesidir. Yatay olarak gelişme gösteren ve yarı doğal yarı yapay bir mağara özelliğinde olan bu yer, düden konumlu fosil bir mağara olarak ifade edilmektedir.

Kırıkkale’ye gelen turistlerin yoğun bir şekilde ilgisini çeken mağara, turistik açıdan oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir. Bu noktada siz de Kırıkkale ziyaretiniz sırasında bu mağaranın güzelliklerini yakından görmek istiyorsanız sizin için hazırladığımız bu rehber ile bilgi sahibi olabilirsiniz. Şimdi gelin, Sulu mağara ile ilgili tüm merak edilenleri hep birlikte inceleyelim.

Kısa bilgi: Burası gibi Türkiye‘de keşfedilmedi bekleyen onlarca yer olduğunu biliyor muydunuz? Bu eşsiz yerleri keşfetmek isterseniz; Türkiye’de görülmesi gereken yerler listemize mutlaka bir göz atın. Yada Türkiye’deki Gezilmesi geren mağaralara da bir göz atabilirsiniz.

Sulu Mağara Videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Sulu Mağara Hakkında Kısa Bilgiler

Söz konusu mağaranın büyük bir bölümü maden ocağı olarak faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda mağaranın doğal bölüm birbirine bağlı üç kattan meydana gelmektedir. Pliyosen rölyef sistemine ait olan mağaranın toplam uzunluğu ise 285 metre kadardır.

3 kattan oluşmuş olan mağaranın yapay galerisinde kurşun işletmesi yer almaktadır. Hem doğal hem de yapay bölümlerin birbirine bağlanmasını sağlayan dar geçitlerin Erken Hristiyanlık Dönemi’nde yapıldığı bilinmektedir. Taş duvarlar ile örtülü olan mağaranın son derece eşsiz bir yapıda olduğunu ifade etmek mümkündür.

Mağara ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer önemi detay hidrolojik olarak vadoz zonda (doymamış zon – gözenekleri sıvı) yer aldığıdır. Yağışlı dönemlerden tavandan damlamakta olan suyun dışında mağarada herhangi bir şekilde ıslaklık meydana gelmez.

Yani mağara yılın büyük bir kısmında kuru bir yapıdadır. Var olan suları toplamak için eski dönemlerde derinlikleri yaklaşık olarak 2 metreyi bulan havuzlar yaptırılmıştır. Mağaranın genel olarak kuru ve sıcak bir havaya sahip olduğunu ifade edebiliriz.

Sulu Mağaranın Tarihi

Sulu Mağara Nerede ve Tarihi Bilgiler
Sulu Mağara Nerede ve Tarihi Bilgiler

Sulu mağara tarihi yapısı nedeni ile Paleozoik döneme ait olan bir mağaradır. Resmi kaynaklardan elde edilen bazı bilgiler kapsamında mağaranın Kırıkkale’ye 27 kilometre uzaklıkta bulunduğu bilinmektedir.

Sulu Mağaranın Bölümleri

Mağara Bölümleri- Kırıkkale
Mağara Bölümleri- Kırıkkale

Sulu mağaranın 3 kattan oluştuğundan bahsettik. Söz konusu mağaranın en derin noktası 25 metre olup tavan yüksekliği ise 1 ile 4 metre arasında değişkenlik göstermektedir.

Sulu mağaranın bir bölüm mermerden meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra ikinci bölüm ise çamur taşından ve kumdan oluşmaktadır.

Aynı zamanda bir diğer bölümde ise maden ocağının ve doğal, yapay şekillerin yer aldığı bilinmektedir. mermerlerin içerisine açılan 115 metrelik giriş bölümü ile havuzlu salon dikkat çekmektedir.

Güney kısımda ise maden alım sonucunda oluşan galeriler turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret saatleri: Sulu mağara’ya giriş ve çıkış saatleri yaz ve kış aylarında değişkenlik göstermektedir.

Yaz dönemlerinde 09.00 olan giriş saatleri kış döneminde ise 08.00’dir.

Aynı zamanda yaz döneminde 19.00 olan giriş saatleri kış döneminde ise 17.00’dir.

Giriş ücreti: Bu mağarayı ziyaret etmek isteyen turistlerin en çok merak ettiği konu giriş ücretleridir. mağaraya giriş sırasında herhangi bir şekilde ücret talep edilmemektedir. Bu doğrultuda müze kartı vs. gibi kartlara da gerek kalmadan mağarayı gezebilirsiniz.

Sulu Mağara Ulaşım Bilgileri

Adres: Altuntaş, İmamı Azam Sk., 71800 – Keskin / Kırıkkale

Nerede?: Sulu mağara, Kırıkkale ilinin 28 kilometre ilerisinde yer alan Keskin ilçesi Altınbaş mahallesi Arzu Bayırı mevkiinde bulunmaktadır. Karpuz Bayırı Tepesi’nin güneye bakan yamacında yer almaktadır.

Nasıl gidilir?: Sulu Mağara’ya ulaşmak için iki seçenek bulunmaktadır. Söz konusu seçenekler özel araç ve toplu taşımadır.

Özel aracınız ile gidecekseniz; Kırıkkale-Kayseri Karayolu’na girmelisiniz. Keskin tabelasını izleyerek ilerleyin. 20 dakika kadar sonra Sulu mağara tabelasını göreceksiniz.

Toplu taşıma ile gidecekseniz; Kırıkkale’den kalkan minibüslere binmeniz yeterlidir. 20-30 dakika sonra Sulu Mağara’da inebilirsiniz.

Konum Bilgisi