Sütüven Şelalesi | Nerede ve Giriş Ücretleri – BALIKESİR

Sütüven Şelalesi - Balıkesir
Sütüven Şelalesi - Balıkesir

Balıkesir’de keyifli bir gezintiye çıkmak için güzel bir sebebe mi ihtiyacınız var? Şimdi gelin doğa ile iç içe ona Sütüven Şelalesi nerede ve nasıl gideriz birlikte keşfedelim. Doğal güzellikleri sayesinde Balıkesir’in ilgi çekici bir noktası olan bu şelaleyi siz de keşfetmek ister misiniz? Balıkesir’e rotanızı çevirmek ve doğanın insanoğluna sunduğu en özel güzelliklere ulaşmak adına Sarıkız Dağı’na doğru yola çıkmalısınız.  

Sütüven Şelalesinin Videosu

Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Sütüven Şelalesi Hakkında Bilgiler 

Türkiye’nin dört bir yanındaki güzelliklerden bir tanesi olan Sütüven Şelalesi, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Bir yamaçtan aşağı dökülen suların ortaya çıkardığı kusursuz güzelliği siz de keşfedin! Görsel bir şölen sunmasının yanı sıra insanların kalabalıktan uzaklaşmaları adına da bu şelaleyi görmek oldukça değerlidir. 

Sütüven Kazdağları - Balıkesir
Sütüven Kazdağları – Balıkesir

Türkiye’nin el değmemiş güzelliklerinden bir tanesi olan Kaz Dağları’nda bulunan bu şelale 798 metre yükseklikte ve 17 metreden aşağıda dökülen harika bir yerdir. Çevresinde zeytin ağaçlarının olması doğallığı ön plana çıkarır. Üstelik suların düştüğü yerde oluşan eşsiz havuz pek çok insanın da burada su ile buluşmasını sağlar.  

Orijinal adı Sutüven olsa da bazı kaynaklarda Sütüven şeklinde isimlendirilmektedir. Şelalenin bu ismi almasındaki en önemli faktör bölgede ‘Tüvleyen Su’ teriminin kullanılmasıdır. Sıçrayan su anlamına da gelen bu ibare uzun yıllar geçtikten sonra Sutüven’e dönüşmüştür.  

İmkanlar ve Yapılabilecek Aktiviteler

Sütüven Şelalesi Nerede

Doğanın içerisinde harika bir yer olmasıyla adından söz ettiren bu enfes şelalenin çevresinde sosyal anlamda çok geniş bir tesisleşme yoktur. Hatta hiç yoktur. Bu nedenle de bölgeyi ziyaret etmek isteyen kimseler için farklı alternatiflere başvurmak gerekecektir. Aşağıda sıraladığımız alternatiflerle bölgenin temiz havasının ve güzelliklerinin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. 

Doğa Yürüyüşleri: Sütüven Şelalesi’nin yanı başında bulunan zeytin ağaçlarının içinden geçerek harika bir doğa yürüyüşü gerçekleştirebilirsiniz. Marmara ve Ege Bölgesi’nin kesiştiği bir noktada olması nedeniyle burada bir geçiş ikliminden söz etmek mümkündür. Her mevsim çok güzel bir havaya sahip olan şelalenin havzasında rahat bir spor ayakkabı ile unutulmaz yürüyüşler mümkün! 

Kamp Ayrıcalığı: Doğayla iç içe bir mekânda yapabileceğiniz en iyi aktivitenin kamp olabileceğini unutmamalısınız. Peki, bu bölgede kamp yaparak nasıl bir deneyim yaşayabilirsiniz? Sutüven Şelalesi çevresinde bir kamp alanı olmasa da doğa sever kampçılar için burası ideal bir seçenek olacaktır. Şelalenin yanı başında şırıl şırıl akan suların da sesini dinleyerek kamp ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Ancak yabani hayvanlara karşı dikkatli olmanızda fayda vardır. 

Doğa Fotoğrafçılığı: Fotoğraf çekinmek isteyen hemen herkesin en çok tercih ettiği mekanlardan bir tanesi de Sütüven Şelalesi’dir. Amatör fotoğraflar çekinebileceğiniz gibi profesyonel fotoğraflar da çekilerek de sosyal medya hesaplarınızı renklendirebilirsiniz. Tüm bu etkinliklerin yanı sıra doğa fotoğrafçılığı da sizin için en önemli alternatiflerden bir tanesidir. Bölgede bulunan farklı kuş ve hayvan türlerini fotoğraflayarak unutulmaz anlar yaşamanız mümkün! 

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2023

Ziyaret saatleri: Saat konusunda şelalede bir sınırlama olmadığını ifade etmek gerekir. Zira doğal bir ortam olması dilediğiniz zaman bölgeye giriş yapabilmenizi sağlar.

Giriş ücreti: 

Kişi Başı : 20 TL

Araç ile Giriş : 40 TL

Sütüven Şelalesi Ulaşım Bilgileri

Adres: Beyoba, Pk: 10300 – Edremit / Balıkesir

Nerede?: Altınoluk – Edremit’de bulunan Zeytinli Köyü sınırları içerisindedir.

Nasıl gidilir?: Altınoluk – Edremit karayolundan ilerleyerek 20. km karşınıza çıkan Zeytinli Köyü tabelasından içeri doğru sapmanız gerekir. Burandan sonra dar bir köprüyü geçmelisiniz. Karşınıza çıkan Beyoba Köyü’nün içine girmeden girişte bulunan çeşmeden sola doğru toprak yola sapmalısınız. Dönüş sonrasında 2 km daha ilerlerseniz şelaleye vardınız demektir.

Konum Bilgisi