Tatlarin Yeraltı Şehri | Tarihi, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Gizli ve saklı bir bölgede kalmış tanıtılması gereken bir yer burası. Bu gün sizlere Tatlarin Yeraltı Şehri ile ilgili bilgiler vermek istedik.

Kapadokya’nın şöhreti sadece ülkemizle sınırlı kalmayıp dünyanın dört bir yanına yayılmış durumda. Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turistler Kapadokya bölgesinin birbirinden güzel mekanlarını ziyaret ederek unutulmaz anlar yaşıyor.

Kısa bilgi: Kapadokya için plan yapmaya başladıysanız Nevşehir gezilecek yerler listemize de bir göz atın.

Tatlarin Yeraltı Şehri Genel Bilgiler

Acıgöl ilçesine 10 km uzaklıkta olan Tatlarin Kasabasında, ‘kale’ olarak adlandırılan tepenin yamacında bulunur. İki nef, iki apsis ve beşik tonozundan oluşan kilisenin narteksi ise zaman içinde yıkılmıştır. Son derece iyi korunmuş olan fresklerdeki sahneler bantlar yardımıyla birbirinden ayrılmıştır. Kilisenin zemininde koyu gri, tasvirlerde ise mor, hardal ve kırmızı renklere yer verilmiş.

Tatlarin Yeraltı Şehri
Tatlarin Yeraltı Şehri

1991 yılından itibaren ziyaretçilerine kapılarını açan yeraltı şehri, mekanlarının büyüklüğü, erzak depolarının çokluğu ve kilise sayısının fazla olmasından dolayı dönemin askeri gazinosu ya da manastır kompleksi olduğunu akla getiriyor.

Oldukça geniş alanlara yayılan yeraltı şehrinin yalnızca küçük bir kısmı temizlenerek ziyaretçilere açılabilmiştir. Günümüzde iki katı gezilebilen Tatlarin Yeraltı Şehri’nin en dikkat çeken özelliği ise yeraltı şehirlerde çok nadir olarak bulunan tuvalete sahip olmasını söyleyebiliriz.

Yeraltı Şehri’nin orijinal girişi zaman içinde yıkılmış. Yaklaşık 15 metre uzunluğa sahip olan bir geçit vasıtasıyla giriş bölümüne ulaşılabiliyor. Oldukça geniş bir salona sahip olan pasaj, bazı yeraltı şehirlerinde olduğu gibi ortası delikli dev sürgü taşlarıyla, izinsiz girişlere kapılarını kapatmış.

Sağ tarafta bulunan ve ‘Zindan’ olarak adlandırılan alanda 3 iskelet bulunmuş. Tuvaletin de bulunduğu bu ana mekanda kiler de bulunuyor.

İkinci girişte ise ahır bulunuyor. Daha eski dönemlerde erzak deposu olarak kullanıldığı düşünülen bu geniş mekan, sütunlarla desteklenmiş. Taban bölümünde beş adet ambar bulunan yerin tavan kısmında ise başka mekanlara ulaşma imkanı da veren havalandırma bacası bulunuyor.

Her iki mekan birbirine dar bir koridorla bağlanıyor. Zikzak şeklinde olan bu koridorda tuzaklamalar ve her iki mekanla bağlantıyı kesen sürgü taşları da bulunuyor.

Tatlarin Yeraltı Şehri’nde yapacağınız ziyaret esnasında fotoğraf makinanızı yanınızda getirmeyi sakın unutmayın. Çünkü hem o anları ölümsüzleştirin hem de muhteşem güzellikleri sevdiklerinizle paylaşın.

Tatlarin Yeraltı Şehri Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Tatlarin Kasabası – Acıgöl / NEVŞEHİR

İletişim: 0384 324 65 24

Nasıl Gidilir?: Tatlarin Yeraltı Şehri, Nevşehir’in Acıgöl ilçesine 10 km uzaklıkta bulunan Tatlarin kasabası sınırları içinde bulunmaktadır. Ulaşım yönünden sorun yaşamayacağınız yeraltı şehrine günü birlik ziyaretle Nevşehir’den hareket eden otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Nevşehir – Acıgöl arasındaki mesafe ise 25 km civarındadır. Nevşehir istikametinden gelecekseniz Nevşehir – Acıgöl – Tatlarin istikametini, Aksaray istikametinden gelecekseniz Aksaray – Acıgöl –Tatlarin istikametini kullanmanız gerekecek. Aksaray – Acıgöl arası mesafe ise 50 km civarındadır.

Konum Bilgisi