Bu yazımızda Çeşme’nin en küçük ve şahsına münhasır plajlarından birisini kaleme alacağız. Çeşme merkezde bulunan ve adını günümüzde de kalıntılarına rastlanmakta olan Osmanlı Tekkesinden alan Tekke Plajı bu yazımızın konusu. Çeşme’nin birbirinden güzel plajları arasında adı olmasa da yerli ve yabancı turistlerin Çeşme’ye gelmişken uğramadan dönmediği Tekke Plajı Genel bilgileri, özellikleri, giriş ücreti ve ulaşım bilgileri ile sizlerle.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelip denizin keyfini sürmeyi planlarken sadece bir plaj yada bir koy görüp gitmeyin, Çeşme’deki plajlar ve koylar için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Tekke Plajı Genel Bilgiler

Çeşme merkezde bulunan plaj Çeşme’nin en küçük plajlarından birisidir. Küçük bir koy içerisinde bulunan plaj sığ bir koy plajı olarak bilinmektedir. Merkezde bulunmasından ve küçük olmasından dolayı oldukça yoğun olmaktadır. İsmini ise hemen plajın üzerinde bulunan ve kısmen kalıntılarına rastlanan Osmanlı Tekkesinden almaktadır.

Tekke Plajı Özellikleri

Küçük bir koy plajı olmasından dolayı oldukça sakin ve dalgasız bir denizi vardır. Denizi temiz, berrak ve sığdır. Çocuklu aileler için oldukça idealdir aslında ama merkezde olmasından dolayı oldukça kalabalık olması sorun yaratabilir.

Sahili genellikle çakıl taşlardan oluşan bu plajın deniz tabanının ilk birkaç metresi de sahili ile aynı yapıya sahip olsa da biraz daha ilerisi kum tabana dönüyor ve bu durum biraz iç açıcı diyebiliriz. Deniz seviyesinin de sığ olduğunu göz önüne alırsak çocuklu aileler için bir artı yanı daha olduğunu söyleyebiliriz.

Plaj içerisinde alışveriş yapacağınız bir büfe mevcut. Aynı zamanda isterseniz buradan şemsiye ve şezlong da kiralayabilirsiniz. Zaten merkeze yakın konumda olmasından dolayı dilediğiniz zaman çıkıp alışverişinizi yapıp tekrar geri gelebilirsiniz.

Küçük bir koy plajı olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu koyun ucu adeta bir rıhtım şeklinde denize uzanıyor. Dilerseniz bu çıkıntı üzerinde yer alan kayalardan da denize atlayabilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak deniz keyfi yapanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla üstelik.

Tekke Plajı Giriş Ücreti 2022

Tekke Plajı Giriş Ücreti
Tekke Plajı Giriş Ücreti

Plaj Halk Plajı statüsünde olduğu için giriş ücretsiz. Şemsiye veya şezlong kiralamak isterseniz;

Şemsiye: 20 TL

Şezlong: 20 TL olmak üzere kiralama bedeli ödemeniz gerekmektedir.

Tekke Plajı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: 6 Eylül Mahallesi, 3052. Sokak Çeşme / İZMİR

Nasıl gidilir?: Çeşme merkezde bulunan plaja yürüyerek 5-10 dakikada ulaşabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.