Termal Su Nedir? Faydaları Nelerdir?

Termal Suyun Faydaları Nelerdir

Termal su, yüksek sıcaklıktan oluşan bir su türüdür. Doğal yollarla oluşan ve yerin altından çıkan termal suyun sıcaklık aralığı oldukça geniştir. Termal su, bulunduğu bölgede yer alan topraktaki çeşitli içeriklerden oluşur. Mineral, tuz ve farklı maddelerin içerisinde bulunduğu termal sular, şifalı yapıları ile insanların beğenisini kazanır.

20 dereceden 110 dereceye kadar geniş bir ısı yelpazesinden oluşan termal sular, turizm sektörünün önemli parçalarından biri haline gelir. Isı seviyesi, suyun içerisinde yer alan minerallerin çözünmesine yardımcı olur.

Termal sular, mineral miktarlarına göre dört kategoriden oluşur. Termal su kategorilerinin belirlenmesinde 1 litre içerisindeki mineral miktarı baz alınır. 50 miligrama kadar çok az mineralli, 50-500 miligram arası az mineralli, 500-1500 arası orta mineralli ve 1500 miligram üstü çok mineralli su olarak adlandırılır.

Her yaşa hitap eden şifalı sular stres azaltıcı etkisi ile keyifli bir dinlenme olanağı sağlar. Birçok fiziksel rahatsızlığa iyi gelen termal sular, tedavi sürecini destekler. Birçok fayda sağlayan termal suların bulunduğu termal oteller turistlerin ilgi odağı haline gelir.

Termal Suyun Faydaları Nelerdir?

Termal su, sağladığı sayısız faydası ile sıklıkla tercih edilen yeraltı kaynaklarından biri olarak öne çıkar. Sonbahar ve kış mevsimlerinde havanın soğumaya başlamasıyla beraber romatizmal rahatsızlıklar artar. Romatizma ağrısına iyi gelen termal su, bu mevsimlerde pek çok ziyaretçiyi ağırlar.

Nefes alma problemlerine sebep olan solunum yolu hastalıkları için sıklıkla başvurulan tedavi yöntemlerinden biridir. Nefes sorunlarının azalmasını sağlayan termal sular, kadın hastalıklarında da kullanılır. Termal sular, içerisinde bulunan minerallerle ağrının yüksek olduğu hastalıklarda vücudun rahatlamasına yardımcı olur.

Yüksek kükürt oranı ile sindirim rahatsızlıklarına iyi gelen termal sularda vakit geçirerek veya mineralli suyu içerek sindirim sistemine destek olabilirsiniz. Kas ve kemik sorunlarının tedavisine de destek veren termal sular, yüksek sıcaklığı sayesinde vücudu gevşetir.

Birçok faydası bulunan sıcak su termal oteller aracılığıyla ihtiyaç duyan herkese ulaşmayı başarır. Tedavi desteği veya gevşemek için termal otelleri tercih edebilirsiniz.

Termal Su Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Çatlaklardan yeraltına sızan suların, ilerledikleri alandaki mineralleri alarak alt katmanlara iner. Alt katmanlardaki yüksek sıcaklıkta buharlaşarak yerin üstüne çıkıp tekrar yoğunlaşır. Böylece şifalı sular ortaya çıkar.

Doğal içerikleri ile beğeni toplayan termal su, birçok alanda kullanıma uygundur. Fizik tedavide tercih edilen bu sıvı, sıcaklığı sayesinde deriyi gevşetip hücreleri genişletir. İçerisinde bulunan mineraller, deri altına sızarak kemik ve kas dokularının onarılmasına büyük rol oynar.

Çeşitli masaj uygulamalarında kullanılan zengin içerikli sular, fiziksel olarak rahatlamayı sağlar.

Bazı termal su çeşitleri içmeye uygun yapıdadır. İçilebilen termal sular, sindirim sistemine ve mideye olumlu etkilerde bulunarak birçok rahatsızlığın tedavisini destekler.

Kozmetik alanında büyük bir öneme sahip olan termal su, cilt bakım rutinlerinin vazgeçilmez parçası haline gelir. Doğal yapısı ile bütün cilt tiplerine uyum sağlayan termal su, cildin temizlenip beslenmesine ve nemlendirilmesine yardımcı olur.

Tatil için sıklıkla tercih edilen termal sular, hayatın koşturmacasından uzaklaşarak gevşeyip rahatlamak isteyenlerin ilk seçimidir. En iyi termal otellerde konaklayarak huzurlu ve sağlıklı vakit geçirebilirsiniz.

Termal Tatil

Termal suları ile meşhur olan Afyon termal otelleri 5 yıldızlı yapıları ile turistlerin ilgi odağı haline gelir. Afyon, zengin içeriklerden oluşan termal suları ile dikkatleri üzerine çeker. Her mevsim ziyaret edebileceğiniz Afyon termal oteller açısından da son derece zengindir.

Afyon termal otel fiyatları tesisin özellikleri, kişi sayısı, oda büyüklüğü, imkanları ve konumu gibi pek çok özelliğe bağlı olarak farklılık gösterir. Geniş seçenek yelpazesinden oluşan Afyon otelleri arasında bütçenize ve kriterlerinize en uygun tesisi bulabilirsiniz.

Afyon termal otellerinde konaklayarak sağlıklı, huzurlu ve keyifli bir dinlenme olanağına sahip olabilirsiniz. Afyon termal otelleri içerisinde öne çıkan Oruçoğlu Termal Otel, şık dizayn edilmiş konforlu odaları, güler yüzlü personeli, enfes lezzetlerin yer aldığı mutfağı, açık-kapalı termal havuzları, spor imkanları ve eğlenceli aktiviteleri ile keyifli bir konaklama imkanı sunar.