Ters Dünya İstanbul Ataşehir
Ters Dünya İstanbul Ataşehir

Hafta sonu ailecek veya arkadaş gurubu ile yeni deneyimlere kucak açabileceğiniz mekanları keşfetme konusunda hem fikirseniz, İstanbul Ataşehir’deki Ters Dünya oldukça uygun bir yer. Alışılagelen dekorasyon ve mimari yapıdan çok farklı bir dünyaya misafir olacağınız Ters Dünya’da başınızın dönmesi, kan akışınızın değişmesi mümkün.

Avrupa ve Amerika’daki eğlence merkezlerinin vazgeçilmez ziyaret noktaları arasında bulunan bu türündeki mekanlar, dekorasyondaki sihirbazlık olarak anılır ve oldukça eğlenceli yerlerdir. İstanbul’da ilk olarak Ataşehir’de açılan ve giderek yaygınlaşan Ters Dünya’nın sunduğu deneyim hakkında merak edilenler yazımızda!

Önemli Bilgi: İstanbul’un keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve ada plajlarında yüzmek istiyorsanız İstanbul’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Ters Dünya İstanbul Yatak Odası
Ters Dünya İstanbul Yatak Odası

Şöyle bir parantez daha açalım. Hemen hemen Ters Dünya tipindeki kurumlarla ilgili birçok yazıya erişmeniz mümkündür. Ancak bu fikrin veya bu modeldeki evlerin neden ve nasıl kurulduğu konusunda fazla bilgiye erişmeniz çok zor. Biraz araştırma ile ters ev evya tepetaklak ev figürünün Polonyalı bir işadamı tarafından uygulandığına ulaştım. 2007’de kurduğu bir ters ev figürü ile gündeme oturan işadamın amacı ise, eğlence değil. Tam tersine, Polonya’da komünizmin çöküşü sonrasında geçiş yapılan modern öğreti ve dünyaya yönelik bir eleştiri. Modern dünya ile Polonya değer ve kimliklerinin tersine döndüğünü resmetmek adına bir çalışma yapmış. Ancak bu gün bu çalışma, modern eğlence hayatının başaktörü durumunda. Bu da, bir başka ironi.

Ters Dünya İstanbul’da ne var?

Öncelikle şunu ifade edelim. İstanbul Ataşehir’deki Ters Dünya Evi, Türkiye’nin en büyüğü. Bu nedenle en fazla ziyaretçi çeken eğlence noktalarından birisi de burası diyebiliriz. Dubleks bir ev ve her iki katındaki odalarda da kendinizi tavanda asılı olarak bulursunuz. Bu şekilde, koca bir evin gezilebilmesi kolay değil. Çünkü tavanda yürüyor olduğunuz hissi ve algısı, tüm dengelerinizi değiştirebilir. Yeni bir deneyim yaşamak, dünyaya bakmaya alışık olmadığımız bir konumdan etrafı algılamanın ne denli bir zorluk yaşattığını anlamak açısından bu güzel mekan meraklılarını bekliyor.

Ters Dünya İstanbul Ataşehir nerede ve nasıl gidilir
Ters Dünya İstanbul

Ters Dünya’ya gider gitmez terslikler başlıyor. Ziyaret edilecek evin çatı aşağıya durmuş olması, hayranlık uyandırıcı bir durum. Buradaki sihri anlamaya çalışırken sizi altüst eden asıl deneyim bina içerisinde yaşanıyor. Evin kapısından adım atar atmaz zemine değil, tavana bastığınız hissine kapılabilir, bir an için içeri girip çıkmak arasında tereddütte kalabilirsiniz.

Buradaki tersliği iyiden iyiye alıştıkça, oturma takımlarının, dolapların ve diğer eşyaların tersliğini algılamaya başlar ve tavanda asılı durduğunuz yanılsaması nedeniyle organlarınızın hareketi değişebilir. Aslına bakılırsa bu tür yapılar, insan algılarının nasıl da manipüle edilebileceğinin bir kanıtı. Bu nedenle, bir eğlence yeri olarak görünse de, aslında bir insan hakkında fikir veren bir merkez.

Ters Dünya İstanbul Ataşehir Ziyaret Saatleri
Ters Dünya Ziyaret Saatleri

Ters Dünya içerisindeki evde, oturma odası, mutfak, banyo, çocuk odası ve kiler var. Bu bölümlerin hepsinde de tavandasınız. Odalar arası geçişi yaşamak oldukça eğlenceli. Çünkü her oda, farklı bir algı yaratıyor ve farklı şekilde dekore edilen eşyaların üzerine düşmekten korkuyorsunuz.

Ters Dünya’yı ziyaret ederken telefonu mutlaka şarj edin. Her odada, olabildiğince fazla fotoğraf çekmek, eğlendiğiniz kareleri kayıt altına almak, güzel bir deneyimi anı olarak saklamak gerekir.

Ters Dünya İstanbul Ataşehir Giriş Ücreti
Ters Dünya Giriş Ücreti

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

Ziyaret saatleri: Pazartesi hariç her gün açık. Hafta içi ve hafta sonları saat 10’da başlayan ziyaretler, 20.30’ denk sürüyor.

Tam bilet : 50 TL

Ters Dünya Nerede, Nasıl gidilir?

Adres: İnönü, Alpkaya Cd. No: 4, 34755, Dudullu – Ataşehir / İstanbul

Telefon: 0507 312 04 07

Nasıl gidilir?: İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Ataşehir’in en işlek caddelerinden biri olan Alpkaya cad. üzerinde bulunan bu yere ulaşım oldukça kolay. Metrobüs ile Zincirlikuyu’da inebilir, Gayrettepe metrosu ile İTÜ durağına ulaşabilirsiniz. Burada indikten sonra minibüs ile beş dakikada’da ulaşmanız mümkün. Konum bilgisi için tıklayın.

Bitmedi!: Daha gezilecek çok yer var… İstanbul’daki Müze ve Tarihi yerlere bir bir göz atmak isterseniz sizleri şöyle alalım. Pişman olacaksınız. :)