Torkul Yaylası ve Göleti - Düzce
Torkul Yaylası ve Göleti - Düzce

Düzce Uğurköyü’de bulunan Torkul Yaylası ve Göleti eşsiz bir yer. En çok merak edilen ise nerede olduğu piknik kamp alanları ve ücretleri gibi bilgiler. Bizde elimizden geldiğince bu sorulara cevap olacağız.

Düzce sınırları içerisinde merkez ilçesine bağlı Uğurköyü yakınlarında bulunan Torkul Yaylası ve Göleti Marmara Bölgesi’nin en dikkat çekici doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Ülkemizde yeşilin ve temiz havanın en harika kaynaklarını sınırları içerisinde barındıran Düzce; Torkul Yaylası ve Göleti sayesinde yılın büyük bir bölümünde insanların akın ettiği bir merkez olmayı başarır.

Düzce’nin doğal zenginliklerinden bir tanesi olan bu bölgeyi siz de aileniz ve sevdikleriniz ile ziyaret ederek temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Torkul Yaylası ve Göleti Hakkında Bilgiler

Şehir merkezine yaklaşık 34 km uzaklıkta ve deniz seviyesinden 1300 metre yüksekliktedir. Toplam alanı 78 dönüm olan bölgenin her karışında kendinizi bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Genellikle Sonbahar aylarında insanların kamp yapmak ve temiz havanın tadını çıkarmak için ziyaret ettiği bölge; günübirlik geziler için de oldukça idealdir.

Yaylaya doğru ilerlerken ağaçlar arasından kıvrılan yolda kendinizi adeta bir cennet bahçesinde hissedeceksiniz. Yaylanın eşsiz bir görsel şölen sunması ve göletin masmavi suları doğanın insanoğluna sunduğu en anlamlı nimetlerden bir tanesi olduğunu kanıtlıyor. Özellikle şehir karmaşasından uzaklaşmak ve doğada keyifli vakit geçirmek isteyenlerin akınına uğrayan bölgede hem sosyal hem de kültürel aktiviteler gerçekleştirerek unutulmaz dakikalar yaşayabilirsiniz.

Torkul Yaylası ve Göleti Çevresinde Yapılacaklar

Torkul Yaylası ve Göleti
Torkul Yaylası ve Göleti

Doğa turizmi konusunda beklentileri yüksek bireyler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Torkul Yaylası’dır Bu bölgeye giderken dahi yolun büyüsüne kapılacağınızı ve bölgeden asla dönmek istemeyeceğinizi söylemek gerekir. Kamp, piknik ve diğer pek çok aktivite için tercih edebileceğiniz Düzce’nin bu en harika bölgesinde neler yapabileceğinizi sizler için derledik!

Kamp Alanları

Torkul Yaylası ve Göleti Kamp Alanları
Torkul Yaylası ve Göleti Kamp Alanları

Kalabalıklardan uzaklaşmak ve doğanın dinlendirici havasını içine çekmek isteyenler için Düzce sınırları içerisinde bulunan bu güzel yayla kamp yapmak için idealdir. Kamp Alanı olarak kullanabileceğiniz bu bölgede hem ateş yakmak için alanlar bulunması hem de su sağlayan çeşmelerin olması kamp keyfinizi oldukça arttıracak imkanlardır. Ancak WC vb. sosyal imkanların bulunmaması sizi bu konuda zorlayabilir.

Piknik Yerleri

Torkul Yaylası ve Göleti Piknik Yerleri
Torkul Göleti Piknik Yerleri

Kamp severler kadar doğa ile iç içe piknik yapmak ve ailesi ile keyifli zaman geçirmek isteyenler için de harika bir mekân olma özelliği taşıyor. Bölgenin bir orman formunda olması piknik yapmak ve mangal yapmayı tehlikeli kılsa da bu amaçlar için özel olarak oluşturulmuş alanlarda hem ateş yakabilir hem de mangal keyfini yaşayabilirsiniz.

Torkul Yaylası ve Göleti’nde doğal yaşam ile ilgili gerçekleştirilecek pek çok aktivite olsa da şehir yaşamından uzakta kalmış bu bölgede yapılaşma ve betonlaşmaya izin verilmediğinden sosyal anlamda pek çok imkânın bulunmadığını ifade etmek gerekir.

Tuvalet, cafe, restoran ve diğer imkanların yokluğu nedeni ile bölgede piknik veya kamp yaparken ihtiyaç duyacağınız bütün eşyaları yanınızda getirmeniz gerekir. Aksi takdirde unutulan eşyayı almak için bayağı yol kat etmek zorunda kalabilirsiniz.

Konaklama İmkanları

Düzce’ye sadece 34 km mesafede bulunan bu doğa harikası bölgede doğal yaşamın korunması ve dengenin bozulmaması adına herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemiştir. Bu nedenle bölgeye gelen ziyaretçilerin Torkul Yaylası ve çevresinde konaklayabilecekleri bir otel vb. yapı bulunmaz.

Ancak burada bir gününü geçirmek isteyen doğa severler için harika kamp imkanları bulunduğunu ifade etmek gerekir. Bölgenin yeşil ve mavi ile bezeli bir cennet bahçesi olduğu bilinciyle kamp çantanızı ve çadırınızı alarak gelmenizi öneririz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Giriş ücreti: Şuanda her hangi bir giriş ücreti alınmaktadır.

Ziyaret saatleri: Yaylayı haftanın her günü saat: 05:00 – 22:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Uğur Köyü, Pk: 81100 – Merkez / Düzce

Nasıl gidilir?: Kocaeli’nin Gebze ilçesinin yukarı kısımlarında kalan bir bölge olan Torkul Yaylası ve Göleti’ne gitmek için İstanbul – Ankara otobanı istikametinde ilerledikten sonra otoban çıkışını takiben 30 km.lik bir mesafe kat etmeniz gerekir.

Düzce istikametinde sırasıyla Beyköy ve Samandere’yi arkanızda bıraktıktan sonra orman yoluna giriş yapmanız gerekir. Orman yolu dar ve virajlı olduğundan burada dikkatli bir sürüş gerçekleştirmeniz gerekir. Yaklaşık 1 saat süren zorlu ve yorucu yol sonrasında yaylaya ulaşmış olursunuz.

İstanbul’dan Torkul Yaylasına ulaşmak isteyen doğa severlerin yaklaşık 350 km kat etmesi ve 4 saatlik bir yolculuk yapması gerekir.

Konum Bilgisi