Torul Kalesi Cam Seyir Terası / Gümüşhane

Orta çağ döneminde savunma ve gözetleme amaçlı yapıldığı düşünülen ve Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı topraklarına katılan Torul Kalesi son zamanlarda hayata geçen bir proje ile anılmaya başlandı.

Kuleye yakın konumdaki 240 metre yükseklikte bulunan zirveye kurulan Cam Seyir Terası ile anılmaya başlayan Torul Kalesi, Gümüşhane ile Trabzon arasındaki kara yolundan da görülmekte.

Daha önce Türkiye’deki Cam Teraslar makalemizi hazırlarken burası yapım aşamasında olduğu için eklememiştik ama artık hizmete açıldığı için o listemize de muhakkak ekleyeceğiz. Torul Kalesi Cam Seyir Terası hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Torul Kalesi Cam Seyir Terası Özellikleri

2016 yılında Torul Belediyesi ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından başlayan çalışmalar yılbaşı itibari ile tamamlandı ve Cam Teras hizmete açıldı.

Zigana dağı, yeni Zigana Tüneli ve Karaca Mağarası güzergahının tam ortasında yer alan Cam Teras kara yoluna olan yakınlığı ile de en kolay ulaşılabilir cam teraslardan birisi. Yerden 240 metre yüksekliği ile de ülkemizin en yüksek cam terasları arasında.

Aynı anda 50 kişiye kadar ziyaretçi ağırlayabilen Cam Teras 90 metrekare alana sahiptir.Ziyaretçilerin ilk adımlarını cam üzerine atmaktansa güçlendirilmiş platformdaki çelik kirişlerin yer aldığı kısımlara atmayı tercih ediyorlar.Sonra yavaş yavaş korku kayboluyor ve yerini bol gülüşlü selfilere bırakıyor.

Günlük ortalama 100-150 kişinin ziyaret ettiği Cam Terası yaz aylarının başlaması ve Yeni Zigana Tüneli’nin açılması ile bu sayının günlük 2000-2500 kişiye çıkması tahmin ediliyor.

Ayrıca adrenalin tutkunları için 2 hatlı zipline projesindeki çalışmalar da tüm hızıyla devam ediyor.

Gelen ziyaretçiler sadece cam terası ziyaret edip dönmüyorlar tabi ki. Burada ziyaretçiler için bir otağ da kurulmuş. Kahvaltı ve ızgara çeşitlerinin bulunduğu tesiste manzara eşliğinde güzel vakit geçirmenize olanak sağlıyor.

Torul Kalesi Cam Seyir Terası Ziyaret Saatleri

Ülkemizin en büyük Cam Terasları arasında olan bu terası haftanın her günü sabah 08:30 ile akşam 23:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Torul Kalesi Cam Seyir Terası Giriş Ücreti 2022

Tam Bilet : 11 TL

Öğrenci : 5 TL

Torul Kalesi Cam Seyir Terası Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Kaledibi Mahallesi, 29800 – Torul / Gümüşhane

İletişim: 0538 077 0029

Ulaşım: Gümüşhane Trabzon kara yoluna 5 dakikalık uzaklıkta bulunan Cam Terasa tabelaları kullanarak rahatça ulaşım ağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler de Gümüşhane’ye geldikten sonra Torul Kalesi’ne geldikten sonra buraya ulaşabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.