Trabzon Ayasofya Müzesi 01
Trabzon Ayasofya Müzesi 01

Trabzon İmparatorluğu kralı olan birinci Manuel Komnenos zamanında (1238-1263) inşa edilen Ayasofya Kilisesi, bugün Ayasofya Müzesi olarak ziyaretçilerini bekliyor. Aslında büyük bir değişim yaşayarak günümüze gelen bu yapı, birçok kez cami, kilise ve müzeye dönüştürülerek kullanım şekli değişmiş. Fatih Sultan Mehmet Han tarafından Trabzon İmparatorluğunun ortadan kaldırılmasından sonra 1584 yılına kadar kilise olan yapı, daha sonra terk edildiği için sulta emriyle camiye dönüştürülerek, Müslümanların emrine verilmiş.

Birinci dünya savaşı sırasında Rusların Trabzonlu işgaliyle yeniden kilise ve ordunun mühimmatının tutulduğu bir depo olara kullanılmış. Daha sonra cumhuriyet döneminde müze yapılmış olsa da, 28 Haziran 2013 senesinde Cuma namazının kılınmasıyla yeniden cami olarak ibadete açılmış.

Karadeniz’den Eşsiz Görüntüler

Bu güzel Karedeniz’i daha yakından görmek isteyenleri şöyle alalım.. Daha çok video gelmesi için lütfen bizi motive edin. Youtube Kanalımıza Abone olun. :)

Yapı Hakkında Malumat

Yapının temeli Bizans kiliselerinin geleneksel mimarisi üzerinde barındırıyor. Bu bakımdan kare haç görünümlü olması ve merkezi bir kubbeye sahip olması, Bizans kiliselerinin geleneksel mimari özelliklerini vurguluyor. Yapıda 3 giriş kuzey, batı ve güneyinde olmak üzere üç revaklı giriş bulunuyor. Yapının büyük bir mimari eser olduğunu söylemek mümkün. Kubbesinin 12 köşeli olması, mimari de eskilerin ne kadar estetik düşündüklerini ortaya koyan cinsten. Ayrıca kubbelerin kemerler ve pandantiflerle sabitlenmiş olması, yapının estetiğini arttıran diğer bir unsur oluyor.

Yapının o zamanların meşhur Selçuklu mimarisinden de etkilendiğini tarihçiler misalleriyle yapı üzerinde gösteriyorlar. Bunlardan birisi revak cephelerinin geometrik desenlere sahip olması ve batı yönündeki mukarnaslı nişler Selçuklu mimari yapısının bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Binaya güney cephesinden girdiğinizde, hemen girişin üstünde Adem ile Havva’nın yaratılışı kabartma sanatıyla anlatılmış. Aynı yerin üzerinde tek başlı kartal motifini de görebilirsiniz.  Bu motifin anlamı, Trabzon ilinde yaklaşık olarak 257 sene hüküm süren kommenosların sembolü olduğu söyleniyor.

Ayasofya Süslemeleri

Yapının içerisinde mozaiklere çokça yer verildiğini fark edebilirsiniz. Fresklerde İncil’deki bazı hadiselerin anlatımına dayanıyor. Ayrıca fresklerden birinde, Hz. İsa’nın yaratıcı olduğunu anlatan bir freskte var. Merkezi planlama yapısı, taş işçiliğinde ki ustalık, fresklerin esrarengiz yapısı, görkemli portikleriyle tarih açısından önemli bir değer ifade eden Ayasofya Müzesi, sanat tarihi bakımından da pek çok kişinin ilgisini uyandıran figürlere sahip.

Trabzon Ayasofya Müzesi Konaklama

Trabzon ilinin en iyi otelleri merkezde sizleri bekliyor. Zorlu Grand Hotel bunlardan birisi. Bütçenize daha uygun bir otel istiyorsanız, Aksular Otel yine Trabzon Merkezde konaklayabileceğiniz imkanları sizlere sunuyor. Diğer bir alternatifte, Usta Park Otel.

Trabzon Ayasofya Müzesi Ziyaret saatleri

Ayasofya müzesi, 2013 senesinden sonra ibadete açılan bir cami olarak hizmet vermeye başladı. Ancak yapının tarihi eserlerinin olduğu bölümler, müze olarak kullanılmaya devam ediyor. Cami olan kısımlara ziyaret her zaman gerçekleşebiliyor. Müze bölümlerini ziyaret için hafta içi sabah 9, akşam 5 saatleri arasında Ayasofya müzesinin kapısında olmanız gerekiyor. Girişler müze kartı olanlar için ücretsiz ancak, olmayanlardan 8 lira giriş bedeli alınıyor.

Trabzon Ayasofya Müzesi Nasıl gidilir?

Adres: Fatih Mh. Pk. 61040 – Trabzon / Türkiye

Telefon: +90 462 223 3043

Nasıl Gidilir?: Trabzon ilinin merkezi mahallerinden Fatih’te bulunan Ayasofya müzesi, özel arabası olanlar için devlet sahil yolundan Trabzon merkez tarafından güneye hareket ettiklerin de yolun sol tarafında kalmaktadır. Ayrıca özel araçları olanlar, Ayasofya Müzesinin arka caddesi olan Zübeyde Hanım caddesi tarafını da takip ederek, müzeye ulaşabilirler. Özel aracı olmayanlar içinse Trabzon Merkezden Fatih Mahallesine kalkan dolmuş ve minibüslere binmeleri yeterli olacak.

 

Trabzon Ayasofya Müzesi Resimleri

 

Trabzon Ayasofya Müzesi Krokisi