Türker İNANOĞLU Vakfı (Türvak Müzesi) Sinema – Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı

Türker İNANOĞLU Vakfı (Türvak Müzesi)
Türker İNANOĞLU Vakfı (Türvak Müzesi)

Beyoğlu’nda sinemanın tarihine keyifli bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? Türker İnanoğlu’nun yıllarını adadığı sinema kariyerini yaşatması için kurduğu, bir çok sanatçının da destek verdiği bu müze Beyoğlu’ndaki yerine 2010 yılında taşındı. Müzenin asıl kuruluşu 2001 yılında Kavacık’ta yapıldı. 2011 yılı Ocak ayında ziyarete açılan müzede 13 ayrı salon bulunmakta.

Türker İNANOĞLU Vakfı (Türvak Müzesi)

Müze sadece salonlarının ziyareti ile varlığını sürdürmüyor. Etkinlikler düzenlenerek özel nostalji sinema gösterimleri yapılıyor. Giriş katında yer alan CineTele Café – Sergi Salonu cafe olarak gelen ziyaretçilere keyifli bir atmosferde farklı lezzetleri deneme fırsatı sunuyor. Tüm müzenin özeti şeklinde tasarlanan bu cafede menüler Türk film replikleri ile süslenmiş. Neden bu öğlen “Güzel Olduğunuz Kadar Küstahsınız da!” denemeyelimki ? Salonu özel günlerinizde, kutlamalarınızda ya da imza günlerinde kiralama şansınız da var.

Müzenin alt katı CineBar olarak düzenlenmiş. Akşamı geceye bağlayan saatlerin keyfini sevdikleriniz ile bu barda geçirebilirsiniz.

Teras Restoran kısmı adeta İstanbul’u Tarihi Yarımadayı tepeden görmek için tasarlanmış. 250 kişi kapasitesi olan bu bölümü yine özel günleriniz için kiralayabiliyorsunuz.

Türvak Müzesi Teras Restoran
Türvak Müzesi Teras Restoran

Müzenin iç kısmındaki katlarında bulunan her salon ise anlamlı isimler taşımakta. Bir kaçını sizlere tanıtacak olursak;

Ali Efendi Sinema Salonu

Türvak Muzesi Ali Efendi Sinema Salonu
Ali Efendi Sinema Salonu

Müzenin Sinema Salonu adını, 1914 yılında ilk Türk sinema salonunu açan girişimci Ali Efendi’den alıyor. Oldukça donanımlı olan bu 82 kişilik salonda 35mm’lik filmler de izlenebiliyor. Ayrıca Ali Efendi Salonu, ödül törenlerinden, panellere, seminerlerden özel gösterimlere kadar her türlü etkinlik için hizmet vermekte.

Sohban Koloğlu Balmumu Heykeller Salonu

Sohban Koloğlu Balmumu Heykeller Salonu
Sohban Koloğlu Balmumu Heykeller Salonu

Hepimizin zevkle, hiç bıkmadan izlediği Türk sinemasının unutulmaz karakterlerinin, gerçeğini aratmayacak şekilde hazırlanmış balmumu heykelleriyle dolu bu salon. Kemal Sunal, Sadri Alışık, Adile Naşit, Belgin Doruk, Ayhan Işık, Yılmaz Güney, Öztürk Serengil, Hulusi Kentmen’e bir çok yönetmenin heykellerinin de bulunduğu bu odayı görmeden ziyaretinizi tamamlamayın.

Afife Jale Sergi Salonu

Türvak-Müzesi Afife Jale Sergi Salonu
Afife Jale Sergi Salonu

Şehir ve devlet tiyatrolarından özel tiyatrolara bir çok oyunun, oyuncunun, el ilanlarının afişlerinin sergilendiği bu oda adını güçlü Türk kadını olan, ilk Türk kadın tiyatro sanatçısı Afife Jale’den alıyor. Böylesine anlamlı odada görülmeye değer oyun kostümleri de bulunuyor.

Muhsin Ertuğrul Salonu

Türvak Müzesi Muhsin Ertuğrul Salonu
Muhsin Ertuğrul Salonu

Türkiye’de sanat ve sanatçının zor kabul edildiği hala desteklenmekte güçlük çekildiği zamanlardayız ki geçmişte bu duvarları yıkmak eminiz ki daha da zordu. Bu zor zamanların üstesinden gelen isimdir Muhsin Ertuğrul. Türkiye’de tiyatroculuğun meslek sayılmasını sağlayan kişidir.Ölümünün ardından kendisine ait hatırası olacak belge ve eşyaya ulaşılamamış. Türvak’ın kurduğu samimi ve güven dolu ilişkiler sayesinde eşi Muhsin Ertuğrul’a ait çalışma masası, portresi, şahsi eşyaları, şapkaları, vasiyetleri, kıyafetlerini müzeye bağışlamış, bu özel oda ziyarete açılmıştır. Odada Muhsin Ertuğrul’un balmumu heykeli de sergilenmektedir.

Türvak Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Geçici olarak kapatılmıştır.

Türvak Müzesine Nasıl Gidilir?

Adres: Yeni Çarşı Cad. No:24 Galatasaray Meydanı 34430 Beyoğlu / İstanbul
Telefon: 0(212) 245 80 91-92-93
Nasıl gidilir?: Müze Beyoğlu’nda Galatasaray Lisesi’nin hemen yan sokağında yer alıyor. Konum bilgisi için tıklayın.

Ve son olarak İstanbul’daki diğer müzelere göz atmak isterseniz <- şöyle buyurun. :)