Kamondo Merdivenleri – Beyoğlu / İstanbul

İstanbul Galata’da bulunan kamondo merdivenleri İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan birisidir. İstanbul’un sembol yapılarından biri olan bu merdivenler, eski İstanbul resimleri ve tasvirlerinde de sıkça görülebilir.

Bölge mimarisine uygun ve estetik yapısıyla dikkat çeken bu merdivenler şehrin tam merkezinde yer almaktadır. Karaköy gezilerinde gün boyu fotoğraf çekilen insanların uğramadan geçmedikleri bir yer halini almıştır. Tarihi özelliğini bilmeden yıllardır inip çıktığımız bu merdivenleri, gün boyu dolu görmek mümkün.

Kamondo Merdivenleri Tarihi

Öncelikle kamondo merdivenleri adının nereden geldiğinden bahsetmek istiyoruz. Bu merdivenler adını Abraham Salomon Kamondo isminde eski ve zengin bir aileden almaktadır. Salomon Kamondo Osmanlı-İtalyan Yahudi bir finansör ve hayırseverdir. Aynı zaman da Osmanlı imparatorluğunda finansal konularda oldukça başarılı bir kariyeri vardır.

Salomon Kamondo aynı zaman da o dönem yabancı uyruklulara gayrimenkul verilme yasağının kalkmasında da önemli bir rol oynamıştır. 1850 yılında yapılan kamondo merdivenleri’nin bulunduğu Banker Sokağı da o zamanlar Kamondo Sokağı olarak bilinmekteydi.

Bu merdivenler Kamondo ailesi tarafından yaptırılmıştır ve ne için yapıldığı konusun da birkaç farklı bilgi bulunmaktadır. Kimileri merdivenleri kamondo ailesinin evine daha kolay ulaşabilmek için yaptırdığını kimileri ise çocuklarının okuluna daha kolay ulaşabilmesi için yaptırdığını söylemektedir.

Mimarisi

kamondo merdivenleri tarihi Kamondo merdivenleri Art Nouveau sitilinde inşa edilmiştir. 20. Yüzyılın başında etkili olmuş bu sanat akımında zarif dekoratif süslemeler ve kıvrımlar ön plana çıkmaktadır. Kamondo merdivenleri de bu sanat akımına uygun olarak inşa edilmiştir.

İki girişi bulunan bu merdivenler orta kısımlarda birleşerek tekrar ikiye ayrılmakta ve bu şekilde yukarıya doğru ilerlemektedir. Gün içerisinde pek çok kişini Galata Kulesi‘ne veya İstiklal Caddesi‘ne ulaşmak için kullandığı bu merdivenlerden geçen çok sayıda kişi ne yazık ki belki de nasıl bir tarihi yapının üzerinden geçtiğinin farkında dahi değildir.

İstanbul’a turistik amaçla gelindiğinde mutlaka gelinip görülmesi gereken tarihi yapılandan biridir Kamondo merdivenleri. Merdivenlerden çıkarken İstanbul’un tarihi yapısı tamamen hissedilmektedir. İstanbul’da yaşayıp, daha önce farkında olmadan bu merdivenleri kullanan kişilerin, bir kez de bu farkındalık ile merdivenleri çıkmasını öneririz.

Kamondo Merdivenlerine Ait Fotoğrafları

Kamondo Merdivenleri Nerede, Nasıl Gidilir?

Günümüz de bankalar caddesi ile banker sokağı arasında yer almaktadır ve bu iki yolu birleştirmektedir. İstanbul’un Karaköy ilçesinde bankalar caddesi üzerinde yer almakta ve galata kulesi ile bankalar caddesini birbirine bağlamaktadır. İstiklal caddesine ulaşmak içinde bu güzel ve tarihi merdivenler kullanılabilir. Konum olarak çok yakın olan galata kulesinin krokisini’de aşağıda paylaşıyoruz.