Ulukaya Şelalesi Nerede
Ulukaya Şelalesi Bartın

Bu yazımızda Türkiye’nin en güzel şalelerinden biri olan Batı Karadeniz’de bulunan Ulukaya Şelalesi hakkında bilgiler vereceğiz. Batı Karadeniz’de bulunan Ulukaya Şelalesi nerede, konaklama bilgileri yanı sıra giriş ücreti ve ziyaret saatleri Bartın gezi yazımızda sizlerle.

Batı Karadeniz’in şirin ve sakin şehirlerinden biri olan Bartın, yeşilin her rengini ve doğal güzellikleri barındıran gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Bartın denilince birçok kişinin aklına Amasra geliyor. Eğer Bartın’a ya da Amasra’ya yolunuz düşerse farklı bir rotaya da uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Kısa Bilgi: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Ulukaya Şelalesi Genel Bilgiler

Bartın’ın Ulus ilçe sınırlarında bulunan Ulukaya Şelalesi, Ulus Çayı üzerinde yer almaktadır. Yaklaşık 20 metre yükseklikten dökülen şelale, 10 metre genişlikteki kaya oyuğunun içindeki kaynaktan çıkmaktadır.

Şelalenin döküldüğü alanda 30 – 40 metre genişliğindeki gölet, yine bölgede bulunan Ulukaya Kanyonu boyunca devam etmektedir. Yazın havaların ısınmasıyla birlikte su seviyesinde düşüş olsa da kışın oldukça canlı akmaktadır.

Şelalenin Videosu

Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Ulukaya Şelalesi’ni yakından görebilmek için bölgede bulunan Drahna Köyü ile ulaşımın sağlanabilmesi için 1964 senesinde dinamitler yardımıyla parçalanan kayalar üzerinden yol yapılmıştır. Ulukay Şelalesi’nin de aktığı kanyon içinde çeşitli balık türleri de yaşamaktadır. Alabalık, kaya balığı en çok görülen balık türleridir.

Ulukaya Köyü’nde yaşamını sürdüren halkın içme suyu kaynağı olan şelalenin çıkış noktasındaki suyun yaz mevsiminde azalmasından dolayı şelalenin alt bölümüne su boruları döşenmiştir. Yılın dört mevsimi ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri olan şelale, özellikle doğa yürüyüşü ve yeşili sevenlerin büyük ilgisini çekmektedir.

Ulukaya Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Yenmesi Gereken Yemekler

Bartın’a gelmişken mutlaka tatmanız gereken yemeklerin bir listesini çıkardık sizlere.

Bartın Yöresel Yemekler: Yumurtalı İsbut, Pumpum Çorbası, Amasra Salatası, Unlu İspit Dolması, Tavuklu Köy Böreği, Erik Yemeği, Şapşap Köfte, Döşemeli Mancar, Etli Ayva, Gıcır, Tirit, Pirinçli Mantı, Kırk Katlı Böreğini mutlaka yemelisiniz.

Tatlılar: Zırva, Halışka, Deli Oğlan Sarığı, Kabak Burması, İncir Dondurması, Kaha Tatlısını mutlaka tatmalısınız.

Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri – 2022

Giriş ücreti: Şuanda giriş ücreti alınmaktadır. Aksi bir durumda buraya ücret bilgisi yazılacaktır.

Ziyaret saatleri: Ulukaya Şelalesi Haftanın her günü saat: 07:00 – 19:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Konaklama Hizmetleri

Ulukaya Şelalesi çevresinde doğal köy hayatı devam etmektedir. Bölgede konaklamak için otel ya da pansiyon yoktur. Ancak dinlenebileceğiniz, bir şeyler yiyip içebileceğiniz mekanlar bulunmaktadır.

Ulukaya Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Unnamed Road, Pk: 4600 Alıçlı, – Ulus / Bartın

Nasıl gidilir?: Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Ulukaya Şelalesi, Batı Karadeniz’in şirin ve sakin şehirlerinden olan Bartın’ın Ulus ilçesi Ulukaya Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Şelaleye özel araçla gitmek sizin için büyük avantaj olacaktır.  Diğer türlü ulaşımda aksamalar yaşayabilirsiniz.

Eğer aracınız yoksa Bartın Otogarı’ndan Ulus’a giden dolmuşları kullanabilirsiniz.  Uus’a geldikten sonra Hocaköy tarafına doğru devam edilir. 4 km süren yolculuktan sonra köye girmeden karşınıza gelecek olan sapaktan Ağaköy istikametine devam etmeniz gerekecek. 5 km daha devam ettikten sonra Ağaköy’e varmış olacaksınız. Son olarak Ağaköy’den Ulukaya Köyü’ne 8 km daha yol aldıktan sonra köye ulaşmış olacaksınız. Yürüyüş yolundan Şelaleye varmış olursunuz. Yani kısaca toparlayacak olursak; Ulus ilçesinden Ulukaya Köyü’ne ulaşmak için yaklaşık 17 km daha yol almanız gerekecek.

Konum Bilgisi