Uluslararası Barış Parkı Özellikleri
Uluslararası Barış Parkı

Amerika’da 18 yıl önce kurulan Uluslararası Barış Bahçeleri Vakfı, dünya çapında barış bahçeleri yaparak uluslararası bir dostluk ortamı oluşturmayı hedefliyor. Bu sebeple ülkelerin başkentlerine Barış Bahçeleri yapılıyor. İstanbul bir başkent olmamasına rağmen Hiroşima ve Strasburg gibi istisnai şehirlerden birisi.

Uluslararası Barış Parkları

Yedikule’de İBB Soğanlı Bitkiler Bahçesi olarak hizmet veren park, 22 Nisan 2010 tarihinden itibaren 20. Uluslararası Barış Parkı olarak hizmet vermektedir. Peki bu isim ne anlama geliyor? Amerika’da 18 yıl önce kurulan Uluslararası Barış Bahçeleri Vakfı, dünya çapında barış bahçeleri yaparak global bir dostluk ortamı oluşturmayı hedefliyor. 5 Kıtaya yayılmış olan Barış Bahçeleri (Kanada, ABD, Polonya, Almanya, Macaristan, Fransa, Slovenya, Kuzey Afrika, Mozambik, Kosta Rika, Hollanda, Japonya, Avusturya, İtalya, Yunanistan, Kıbrıs, İrlanda, İsviçre ve Ukrayna) ülkelerin başkentlerinde kuruluyor olsa da Hiroşima, Strasburg ve İstanbul gibi istisnai durumların olduğu şehirler de mevcut. İstanbul, dünya barışını desteklemesi ve bu konuda pek çok uluslararası konferansa ev sahipliği yapması nedeniyle bu istisnalar arasında sayılıyor.

Barış Bahçesi açılan ülke, aynı zamanda bir sonraki Barış Bahçesinin açılacağı ülkeyi belirliyor. Bu kapsamda ülkemiz bir sonraki barış bahçesinin açılacağı ülkeyi Bosna Hersek olarak belirlemiştir.

Parkın açılışı Amerika’dan getirilen ve üzerinde “Barış tohumları burada yeşersin ve tüm dünyaya yayılsın” yazan anıt taşının dikilmesi ile tamamlanmıştır.

Uluslararası Barış Parkı Özellikleri

Uluslararası Barış Parkı Özellikleri
Uluslararası Barış Parkı Özellikleri

Bizans surları yanında bulunan Uluslararası Barış tam oturup sahil keyfi yapılacak yerlerden birisi. Bahar aylarında dikilen birbirinden güzel çiçekler ile renk cümbüşüne dönüşen parka İstanbul Boğazının mavisi de eklenince tam bir dinlenme noktası oluyor. Banklara oturup denizin mavisine dalıp giderek huzur dolu vakit geçirebilirsiniz. Park içerisinde ve çevresinde bulunan yürüyüş yolunda özellikle tamamen çiçeklerle kaplı olduğu dönemlerde yürüyüş yapmak oldukça keyifli.

Her ne kadar Soğanlı Bitkiler Parkı ismi parkın bir önceki ismi olsa da hala Soğanlı Bitkiler heykeli mevcut yerinde durmaktadır. Özellikle fotoğraf çekmek isteyenlerin uğrak noktası olan bu heykel ile Barış Parkı Anıt Heykeli de ziyaretçilerin uğrak noktaları başında yer alıyor.

Uluslararası Barış Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Yedikule Mahallesi – Fatih / İstanbul

Ulaşım: Toplu taşıma ile gelmek isteyenler; 97E – 80 – 80T – MR10 – MR12 –MR20 – 71AT – 72YT – 81 ve BN1 hat numaralı otobüsleri kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Ulaşım için; Marmaray’ı tercih edecek olanlar ise Kazlıçeşme durağında indikten sonra 5 dakikalık yürüyüş sonucunda parka ulaşabilirler.

Özel araçları ile gelecek olanlar için; ek kolay ulaşım güzergahı ise sahil yolu. Yenikapı istikametinden Zeytinburnu yönünde devam ederken surların yanında bulunan park sağ tarafınızda kalacaktır. Konum bilgisi için tıklayın.

Dipnot: İstanbul’daki diğer parklara da bir göz atmak isterseniz şöyle buyrun. :)