Ürgüp Müzesi | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – NEVŞEHİR

Ürgüp Müzesi 01
Ürgüp Müzesi - Nevşehir

Ürgüp Müzesi’nin kuruluşundan kısaca bahsetmek gerekirse; Ürgüp şehir merkezinde bulunan Temenni Tepesindeki tek kubbeli yapıda, 1965’ten sonra müzelik değeri taşıyan  eserler  toplanmaya başlanmıştır. Müzenin bulunduğu arsa, Ürgüp Belediye Başkanlığı’ndan tahsis edilmiş, 1968 yılında inşasına başlanmış ve temmuz 1971’de tamamlanarak ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

Kısa bilgi: Nevşehir’de bir tatil planınız var ise; Nevşehir gezilecek yerler listemize de mutlaka bir göz atın.

Ürgüp Müzesi Sergilenen Eserler

Ürgüp Müzesi 04

Müzenin güney, doğu ve batı cephelerinde revaklarda ve giriş merdivenlerinde taş, pişmiş toprak eserleri sergilenmektedir.

Giriş bölümünde ise Mustafapaşa Kasabası’nda çıkartılan Neojen-Miocene(İnsan öncesi-Yaklaşık olarak 10 milyon yıl) öncesine dayanan mamut dişi fosilleri sergilenmektedir.

Teşhir salonunun ilk bölümünde ise büyük ihtimalle Acıgöl çevresinden çıkarıldığı düşünülen, deniz mahsulleri fosilleri, İç Anadolu’nun III. Jeolojik zamanda (230-65 milyon yıl) Neotetis diye isimlendirilen iç deniz-göl olduğunun ispatı açısından önemli doğal eserlerin sergilendiği bölümdür.

Teşhir  Salonunun Arkeolojik bölümünde ise Eski Tunç çağı, Hellenistik, Roma,Bizans Dönemlerine ait pişmiş topraktan yapılan el yapımı seramikler, metal ve cam eserler, üç vitrinde de Grek, Roma, Selçuklu,  Beylikler, Bizans, Osmanlı Dönemleri’nden kalma altın, gümüş, bronz sikkeler ve madalyalar sergilenmektedir.
Yakın geçmişe ait olduğu düşünülen etnografik bölümde ise Ürgüp ve çevresinin yaşantısını, kültürünü yansıtan  dokuma, maden, taş, cam, seramik eserler, fenerler, lambalar, el yazması, gümüş takılar, kemerler, mühürler ve mühür baskıları, mutfak gereçleri, kitap ve fermanlar, kadın – erkek kıyafetleri, silahlar, kapı tokmakları, kılıç ve tabancalar, nargile, ağızlık gibi eserler ziyaretçiler için sergilenmektedir.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 

Ürgüp Müzesi’ne giriş ise ÜCRETSİZDİR. fakat şu an kapalıdır.

Ürgüp Müzesinin ziyaret saatleri ise;

  • Yaz dönemi için 09.00 – 19.00 saatleri arasında
  • Kış dönemi için ise 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ürgüp Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Kayseri Caddesi No:39 / NEVŞEHİR

Telefon: 0384 341 40 82

Nasıl Gidilir?: Nevşehir şehir merkezinde bulunan müze, İl Emniyet Müdürlüğü ile Adalet Sarayı arasında bir yerde bulunmaktadır. Aksaray üzerinden gelecekseniz, tabelaları takip ederek aynı yol üzerinde bulunan sırasıyla Fevzi Çakmak Caddesi – Aksaray Caddesi – Atatürk Bulvarı – Kayseri Caddesi güzergahını kullanarak ulaşabilirsiniz. Ürgüp üzerinden gelecekseniz şehir merkezine girişte bulunan büyük kavşaktan Kayseri Caddesi yoluna girerek ulaşabilirsiniz

Konum Bilgisi