Yalova Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 15 Yeri Keşfet!

Yalova'da Gezilecek Yerler
Yalova Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi‘nin incisi Yalova gezimizde; Kahvaltı ve gezilecek yerler yanı sıra müzeler, şelaleler, camiler, hamalar ve en iyi plajları gibi gezmeye doyamayacağınız onlarca mekanı bu yazımızda sizlerle buluşturuyoruz.

Yalova gezilecek yerler listesi ile Yalova’nın en özel mekanlarını keşfetmek ister misiniz? Ülkemizin en küçük şehirlerinden bir tanesi olması Yalova’yı özel kılarken burada birbirinden farklı gezi alanlarının olması turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Bu nedenle de Yalova’ya gerçekleştireceğiniz gezide sizi bekleyen birbirinden değerli seçenekler mevcut!

Yalova Gezilecek Yerler Listesi

Siz de Yalova’ya seyahat etmek istiyor musunuz? O halde sizin için hazırladığımız bu birbirinden özel gezilecek yerleri daha yakından incelemelisiniz!

1. Yürüyen Köşk

Yürüyen Köşk
Yürüyen Köşk

Yalova’da yer alan en değerli turistik alanlardan bir tanesidir. Mustafa Kemal Atatürk için yaptırılan ama bir ağacın zarar görmemesi adına yeri değiştirilen bir köşktür. Atatürk’ün doğaya olan saygısının da göstergesi olan Yürüyen Köşk yaklaşık 5 metre yana kaydırılmıştır. Bu da ağacın zarar görmemesi için alınmış bir önlem olarak tarihe kaydedilmiştir. 1937 yılına kadar Atatürk tarafından kullanılan bu köşkün bugünlerde müze olarak kullanıldığından söz etmek gerekir. Küçük ama oldukça ilgi çekici olan bu köşkü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adres: İsmet Paşa, Merkez, Sahil Yürüyüş Yolu, 77100 Yalova

Telefon: (0226) 812 73 40

Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00 (Pazartesi hariç)

Giriş Ücreti: Tam 2₺ – Öğrenci 1₺

*0-6 Yaş, Şehit Yakınları ve 65 yaş üzerine ücretsiz.

2. Deprem Anıtı

Deprem Anıtı - Yalova
Deprem Anıtı – Yalova (Foto: İbrahim Karayel)

1999 yılında gerçekleşen depremde yaşamını kaybedenlerin anısı için inşa edilmiştir. Şehrin çok büyük bir yıkıma uğradığı ve pek çok insanın hayatını kaybettiği bu depremin anısında 2000 yılında bu anıt dikilir. Yalova’da depremde yaşamını kaybeden 2504 kişinin adlarının yer aldığı bu anıt deprem molozları üzerine inşa edilmiştir. Yalova’da acılara ve hüzne şahitlik etmek istiyorsanız mutlaka bu anıtı ziyaret etmelisiniz.

Adres: Bahçelievler, Gazi Paşa Cd. No: 105, 77200 Merkez/Yalova

Giriş Saatleri: 24 saat açık

3. Yalova Termal Kaplıcaları

Yalova Termal Kaplıcaları
Yalova Termal Kaplıcaları

Türkiye’nin en önemli kaplıcalarının olduğu Yalova’da siz de birbirinden değerli anlar yaşayabileceğinizi unutmamalısınız. Yalova Termal Kaplıcaları, bu yönüyle ilgi çekici bir yerdir. Bizans döneminden kalma hamamların anlayışı ile ortaya çıkan bu termal kaplıcalar harika mimarisi ve doğası ile şifa dağıtmayı başarıyor. Doğal bir güzellik olması ve insanların şifa bulacağı bir merkeze dönüşmesi nedeniyle bu kaplıcaları görmek bambaşka bir deneyime dönüşüyor.

Adres: Adnan Menderes Mahallesi, Adnan Kahveci Sk. 77400 Termal/Yalova

Telefon: 444 85 36 – 0226 675 7400

Giriş Saatleri: 24 saat açık

4. Armutlu Hamamı

Armutlu Hamamı
Armutlu Hamamı – Yalova Gezilecek Yerler

Yalova’da kaplıcaların yanı sıra hamam anlayışının da oldukça dikkat çekici olduğunu ifade etmek gerekir. Yalova merkezine yaklaşık 51 km uzaklıkta bulunan Armutlu’da yer alan bu hamam Bizans dönemi eserlerinin bir kalıntısı olarak ilgi çekiyor. Pek çok hastalığa karşı iyileştirici etkiler ortaya çıkaran bu hamamda siz de keyifli vakit geçirebileceğinizi unutmamalısınız.

Adres: Bayır, Dereyanı Sk. No:24, 77500 Armutlu/Yalova

Giriş Saatler: 09.00-17.00 (Cumartesi Tüm Gün)

5. Çınarcık Sahili

Çınarcık Sahili - Yalova
Çınarcık Sahili – Yalova Plajları

Yalova’da bulunan Çınarcık, bölgenin en çok ziyaret edilen yazlık merkezlerinden bir tanesi olmayı başarıyor. Özellikle de gece hayatı ve plajlarıyla ilgi çeken bu bölgede yaşayacağınız deneyimi kesinlikle unutamayacaksınız. Turistlerin yaz aylarında dolup taştığı Çınarcık’a siz de keyifli bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Yazlık evleriyle ve kusursuz coğrafyasıyla ilgi çeken yerlerden bir tanesi olan Çınarcık’ta harika zaman geçirmek için harekete geçmeye hazır mısınız?

6. Yalova Sahili

Yalova Sahili
Yalova Sahili

Yalova, Marmara Bölgesi’nin şirin şehirlerinden bir tanesi olduğu gibi kalabalık olmayışı sayesinde pek çok tatil severin ilgisini çekmeyi başarır. Özellikle de sakin bir turistik deneyim yaşamak isteyen kimseler arasındaysanız yapmanız gereken sadece bu şehirde sahilde zaman geçirmektir. Temiz Marmara Denizi’ne karşı geçireceğiniz zamanı kesinlikle unutamayacağınızı ifade edebiliriz. O halde bir tatil deneyimi yaşamak adına zaman kaybetmeden Yalova’yı ziyarete çıkmalısınız.

7. Yalova Açık Hava Müzesi

Yalova Açık Hava Müzesi
Yalova Açık Hava Müzesi

Yalova’nın en özel bölgelerinden bir tanesi olan Yalova Açık Hava Müzesi birbirinden özel kalıntıları içerisinde barındırıyor. Roma, Bizans ve Osmanlılardan kalma pek çok eserin içerisinde olduğu bu açık hava müzesinde zaman geçirmek oldukça keyifli olacaktır. Tarih ve kültür tutkunlarının en çok tercih ettiği yerlerden bir tanesi olan bu müze 2003 yılından beri turistlerin ilgi odağı olmayı başarır.

Adres: Kazım Karabekir, 77200 Merkez/Yalova

Telefon: 444 8 777

Giriş Saatleri: 09.00-18.00

Girişler ücretsizdir.

8. Yalova Plajları

Yalova Plajları
Yalova Plajları

Yalova, Marmara Denizi kıyısında yer alan oldukça ilgi çekici bir şehir olduğu gibi tertemiz suları ve kaliteli plajlarıyla dikkat çeker. Özel işletmeler tarafından halka hizmet sunmak adına geliştirilen bu plajlar yaz aylarında dolup taşar. Şehrin karmaşasından uzaklaşmak ve keyifli bir deneyim yaşamak için burada zaman geçirmek sizin için oldukça eğlenceli olacak!

9. Armutlu Plajı

Armutlu Plajı - Yalova
Armutlu Plajı – Yalova Gezilecek Yerler

Yalova dendiğinde akla gelen ilk yerlerden bir tanesi de Armutlu Plajı olur. Temiz ve sakin bir plaj olması burayı ilgi çekici kılarken bir halk plajı olması sayesinde de ilgi çekici olmayı başarır. Yalova gezilecek yerler listesinin en özel yerlerinden biri olan Armutlu Plajı’nı ziyaret ederek kaliteli bir deneyime kapı aralayabilirsiniz. Bu da sizin için deniz, kum ve güneşin tadını enfes bir şekilde çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

10. Sudüşen Şelalesi

Sudüşen Şelalesi
Sudüşen Şelalesi

Sudüşen Şelalesi, Yalova’nın en özel mekanlarından bir tanesi olmayı başarır. Görsel olarak çok etkileyici bir yer olması sayesinde ilgi çeken bu şelalede hem keyifli zaman geçirebilir hem de harika fotoğraflar çekinebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında çok yoğun günler yaşayan bu şelalede yaşayacağınız enfes deneyimi hayal bile edemeyeceksiniz. Harika bir şekilde akan bu şelale sayesinde harika anlar yaşamanız muhtemel olacak!

Adres: Haydariye, 77330 Termal/Yalova

11. Erikli Şelalesi

Erikli Şelalesi - Yalova
Erikli Şelalesi – Yalova (Foto: Aladdin Berksoy)

Yalova’ya gelen doğa ve turizm tutkunlarının en ideal seçeneklerinden bir tanesi olan bu şelalede zaman geçirmek sizin için harika bir deneyim olacak! Yalovalıların genellikle yaz aylarında piknik yapmak ve hafta sonunu değerlendirmek için tercih ettiği bu şelalede siz de harika anlar yaşayabileceksiniz. Doğa yürüyüşleri, kamp ve daha pek çok doğa sporunu yapmak için bu şelale ve çevresini tercih edebilirsiniz.

Adres: Karşıyaka, 77330 Teşvikiye, Çınarcık/Yalova

12. Çaldere Şelalesi

Çaldere Şelalesi
Çaldere Şelalesi

Çaldere Şelalesi, Yalova’da en çok tercih edilen doğal güzelliklerden bir tanesi olması sayesinde ilgi çekmeyi başarıyor. İnsanların sıcak yaz günlerinin etkisinden kurtulmak adına tercih ettikleri bu mekânda serinliği ve kusursuzluğu yaşamak fazlasıyla mümkün oluyor. Bu nedenle de Çaldere Şelalesi yaz aylarında dolup taşıyor. Siz de bu enfes deneyimden yararlanmak istiyorsanız mutlaka yola koyulmalısınız. 290 metrede eşsiz ağaçlar arasında size kusursuzluğu sunacak bu şelaleyi siz de çok seveceksiniz.

Adres: Esenköy, Çınarcık/Yalova

13. Delmece Yaylası

Delmece Yaylası
Delmece Yaylası

Yalova’ya gerçekleştireceğiniz harika seyahat sırasında en dikkat çekici seçeneklerden bir tanesi de Delmece Yaylası olacak! Teşvikiye Beldesi’ne bağlı oldukça ilgi çekici bir yer olan bu yaylada siz de vakit geçirerek kusursuz bir deneyim yaşayabileceksiniz. Hayvancılık ve tarımın yaygın bir şekilde gerçekleştirildiği bu bölgede enfes bir yayla deneyimi yaşamak sizin için de oldukça keyifli olacak! Kamp ve diğer bütün malzemelerinizi yanınıza alarak yola koyulabilirsiniz.

14. Dipsiz Göl

Dipsiz Göl - Yalova
Dipsiz Göl – Yalova Gezilecek Yerler

Yalova sınırları içerisinde bulunan ve ilgi çekici yerlerden bir tanesi olan Dipsiz Göl, insanların huzur bulmak adına tercih ettikleri mekanlardan bir tanesi oluyor. Teşvikiye’ye yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan bu göl harika doğasıyla pek çok insanın ilgisini çekmeyi başarıyor. Bu yönüyle gerçek bir doğa harikası olarak nitelendirilebilecek olan gölde siz de keyifli zaman geçirmek ister misiniz? O halde yapmanız gereken tek şey bu göle doğru yola koyulmak!

Adres: Karşıyaka, 77330 Teşvikiye, Çınarcık/Yalova

15. Kent Ormanı

Kent Ormanı - Yalova
Kent Ormanı – Yalova (Foto: Hazar Nalan)

Yalova merkezine yaklaşık 29 km uzaklıkta bulunan bu doğa harikası sizin için de etkileyici bir deneyim sunmayı başarıyor. Özellikle de halkın ziyaret etmesi adına tasarlanmış ve piknik gibi etkinlikler için ideal olan bu ormanda siz de keyifli vakit geçirebileceğinizi unutmamalısınız. Kaliteli ve kusursuz bir deneyim yaşamak isteyen hemen her birey gibi sizin de ilk tercihiniz Kent Ormanı olmalıdır.

Adres: Karşıyaka, 77330 Teşvikiye, Çınarcık/Yalova

Bu yazımızda elimizden geldiğince Yalova gezilecek yerler hakkında kısa kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umarım biraz da olsa sizi aydınlatabilmişizdir. Listemize eklenmesini istediğiniz yerler varsa bize mutlaka yorum olarak yazın.