Marmara Bölgesinde Görülmesi Gereken En Güzel 10 Yer

Marmara Bölgesi’nde Görülmesi Gereken Yerler
Marmara Bölgesi’nde Görülmesi Gereken Yerler

Marmara Bölgesinde Türkiye’nin hem doğal hem de tarihi yerlerini barındıran görülmesi gereken bir çok yer var. Bunlar; Kırklareli, Edirne, İstanbul, Tekirdağ, Sakarya, Kocaeli, Bilecik, Balıkesir, Bursa, Yalova ve Çanakkale şeklindedir.

Marmara Bölgesinde Görülmesi Gereken Yerler

Listemize geçmeden önce beğeneceğinizi düşündüğümüz güzel bir video hazırladık. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Söz konusu illerin pek çoğu Türkiye’nin en gelişmiş şehirleri arasındadır. Türkiye’ye gelen pek çok turistin yoğun bir şekilde talep gösterdiği Marmara Bölgesi’nde kişilerin Marmara gezip görebileceği pek çok yer vardır. Ancak bu sayısız yerlerden 10 tanesinin mutlaka görülmesi gerekir. Peki, Marmara Bölgesi’nde mutlaka görülmesi gereken yerler nerelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Uludağ – Bursa

Uludağ - Bursa
Uludağ – Bursa

Uludağ, Türkiye’nin en popüler ve en büyük kayak merkezidir. Son derece ilgi çeken bir dağ olan Uludağ, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken bir yerdir. Kış aylarında olduğu kadar yaz aylarında da tercih edilebilen Uludağ, Marmara Bölgesi’nde mutlaka görmeniz gereken bir doğa harikasıdır. Uludağ’da kış aylarında kayak yapabiliyorken yaz aylarında ise sıcak havadan kurtulup biraz serinlemek ve piknik yapmak için Uludağ’ı tercih edebilirsiniz.

Manyas Kuşgölü – Balıkesir

Manyas Kuşgölü - Balıkesir
Manyas Kuşgölü – Balıkesir

Manyas Gölü, herkesin bildiği gibi Türkiye’nin kuş cenneti olarak adlandırılmaktadır. 200’den fazla kuş türünün bulunduğu bu eşsiz doğa harikasında kuş gözlem kulesi de yer alıyor. Siz de Marmara’nın eşsiz güzelliklerinden biri olan Manyas Gölü’nü ziyaret ederek bu kuşları yakından görebilir ve gölde tekne kiralayarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Cunda Adası – Balıkesir

Cunda Adası - Balıkesir
Cunda Adası – Balıkesir

Cunda Adası, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yer alan eşsiz bir doğa harikasıdır. Ayvalık’ın en gözde yerlerinden bir tanesi olan Cunda Adası, bunun yanı sıra Ayvalık’ın yerleşim yeri olarak kullanılabilen tek adasıdır. Alibey olarak da adlandırılan adaya tekne ile ve araç ile gidiş mümkündür. Adeta bir açık hava müzesi olan adada harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Kaz Dağları – Çanakkale

Kaz Dağları - Çanakkale
Kaz Dağları – Çanakkale

Marmara’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan Kaz Dağları, Çanakkale ve Balıkesir arasında sıralanmış şekildedir. Kaz Dağları’nın kuzey yönü Çanakkale’ye dönük olup güneyinde ise Balıkesir bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Kaz Dağları’nın güney yüzünün ise milli park olarak ilan edildiğini ifade edebiliriz. Siz de eşsiz bir Marmara turu için Kaz Dağları’nı mutlaka ziyaret etmeli ve bu muhteşem doğa harikasını yakından görmelisiniz.

Truva Antik Kenti – Çanakkale

Truva Antik Kenti - Çanakkale
Truva Antik Kenti – Çanakkale

Tarihte oldukça önemli bir yere sahip olan Çanakkale’de yer alan Truva Antik Kenti, 1998 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Son derece ilgi çekici bir antik kent olan Truva, Çanakkale’nin Hisarcık ilçesinde bulunuyor. Çanakkale’ye 30 kilometre uzaklıkta yer alan kent, her yıl pek çok turiste ev sahipliği yapıyor.

Sapanca Gölü – Sakarya

Sapanca Gölü - Sakarya
Sapanca Gölü – Sakarya

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde yer alan Sapanca Gölü, Marmara Bölgesi’nin en güzel göllerinden bir tanesidir. Sapanca’ya 16 kilometre uzaklıkta yer alan göl, ormanlarla çevrili bir alanda adeta bir doğa harikasıdır. Sapanca Gölü’nü ziyaret ederek eşsiz bir tatil yapabilirsiniz. Sapanca’da gezilecek yerler‘in bir listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Termal Kaplıcalar – Yalova

Termal Kaplıcalar - Yalova
Termal Kaplıcalar – Yalova

Marmara Bölgesi’nde gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir diğer yer ise Termal Kaplıcalardır. Yalova ilinin Termal ilçesinde bulunan kaplıcalar Türkiye çapında büyük bir üne sahiptir. Türkiye’nin en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Termal Kaplıcalar, pek çok hastalığında şifa kaynağıdır. Siz de Marmara turunuz sırasında Termal Kaplıcaları ziyaret edebilir ve kaplıcaların faydalarından yararlanabilirsiniz.

Uluabat Gölü – Bursa

Uluabat Gölü - Bursa
Uluabat Gölü- Bursa

Uluabat Gölü, Marmara Bölgesi’nde görülmesi gereken en güzel doğa harikalarından bir tanesidir. Marmara turu yapacak olan kişiler Uluabat Gölü’nü ziyaret ederek bu eşsiz doğa harikasından yakından görebilirler. Bir çok kuş barınağına ve önemli arkeolojik değerlere sahip olan Uluabat Gölü, Yaşayan Göller Projesi’ne sahip olan bir göldür.

İstanbul’un Tarihi Yerleri

İstanbul'un Tarihi Yerleri
İstanbul’un Tarihi Yerleri

İstanbul’da gezilecek yerler o kadar çok ki hiç birini birbirinden ayırabilmek mümkün değildir. Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Selimiye Cami, Ayasofya Cami, Yerebatan Sarnıcı, Miniatürk, Sultanahmet Cami gibi pek çok yer Marmara Bölgesi’nde mutlaka görmeniz gereken yerlerdir. Marmara geziniz de İstanbul’un tarihi güzelliklerini görmeden dönmeyin.

İstanbul Prens Adaları

Prens Adaları - İstanbul Adaları Gezilecek Yerler
Prens Adaları – İstanbul Adaları Gezilecek Yerler

Marmara’da gezilecek yerler listesinin son sırasında ise İstanbul Prens Adaları yer alıyor. Büyükada, Heybeliada, Kınalıada gibi adaları ziyaret ederek eşsiz denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Bu sayede en eşsiz tatilinizi adalarda gerçekleştirebilirsiniz.