Ana sayfa Karabük

Yenice Ormanları – Konaklama, Kamp ve Yürüyüş Parkurları

Karabük Yenice Ormanları, Günübirlik veya kamplı yürüyüş güzergâhları, bisiklet, kanyoning, kaya tırmanışı, kuş gözlemi ve daha fazlasını yapabileceğiniz  muhteşem bir doğa harikası. Özgün ekosistemi, doğal yaşamı ve özellikle çevresi 2-7 metre, boyları ise 18-30 metreyi bulan anıt ağaçları ile kesinle görülesi bir güzelliğe sahip.

Yenice Ormanları Hakkında Bilgiler

Karabük il merkezine 35 km, Yenice ilçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Yenice Ormanları, 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı, World Wide Fund for Nature (WWF), tarafından “acil olarak korunması gereken 100 sıcak noktadan biri” ilan edilmiştir.

Türkiye’nin en büyük blok ormanları olan Yenice Ormanları, el değmemiş anıtsal ağaçları ve özgün ekosistemiyle, biyolojik çeşitlilik bakımından son derece zengin. Geyik, karaca, ayı, vaşak, ilki, çakal ve dağ tavşanı gibi pek çok canlıya ev sahipliği yapan ormanlar kendine has anıt ağaçlarına da sahiptir. Anıt ağaçlarının çevresi 2-7 metre, boyları ise 18-30 metreyi buluyor.

Günübirlik veya kamplı yürüyüş güzergâhları, bisiklet, kanyoning, kaya tırmanışı, kuş gözlemi, foto safari, botanik yürüyüşleri, rafting ve yamaç paraşütü bölgede yapılabilecek başlıca aktiviteler arasında.

Yürüyüş Parkurları

Yenice Ormanları

2009 yılında Karabük Valiliği ve Yenice Kaymakamlığı tarafından hayata geçirilmiş olup toplam 21 farklı parkurda 210 kilometreden oluşuyor. Yapılan çalışmalar ve eklenen yeni güzergâhlar sonrası şuan ki mevcut uzunluk 396 kilometreye ulaşmıştır. Yürüyüş parkuru haricinde bölgede 292 kilometrelik dağ bisikleti parkuru da yer almaktadır. Tüm parkurlar uluslararası standartlarda işaretlenmiş ve tabelalandırılmıştır. Bu sebeple kaybolma korkusu yaşamadan rahatça yürüyüş ya da sürüş keyfi yaşayabilirsiniz.

Yürüyüş parkurları oluşturulurken yaban hayatı ve doğal orman atmosferine zarar vermemek için patikalar az kullanılarak orman yollarından oluşturulmuş. Patikaların kullanıldığı tek güzergâh; Sorgun Yaylası, Keltepe Zirvesi, Karabük Eğriova Göleti parkurlarıdır. Yürüyüş parkurlarının en uzun bölümü, kent orman ve arberotum arasını oluşturan, yaklaşık 5 gün süren 77 kilometrelik parkurdur.

En Çok Tercih Edilen Parkurlar

İncebacaklar Köyü-Şekermeşe (14 km)

Şekermeşe-Meyri-Eğriova Eskipazar (Yalakkuz) Göleti (15 km)

Eğriova Eskipazar Göleti-Sorgun Yaylası (17 km)

Sorgun Yaylası-Keltepe zirve-Eğriova Karabük Göleti (12 km)

Eğriova Göleti Karabük-Subatan Yaylası (12 km)

Subatan Yaylası-Arboretum (7 km)

Arboretum-Kuzluk Köyü (7 km)

Yenice Ormanları Kamp Alanları

Orman içerisinde tuvalet, piknik masası gibi hizmetler veren kamp alanlarında çadır kampı kurabilirsiniz. En çok bilinen ve tercih edilen kamp alanları ise; Şekermeşe, Darıyazısı, Sorgun Yaylası, Arboretum Alanı, Kent Ormanı, Eğriova Göleti kamp alanlarıdır.

Yenice Ormanları Konaklama Yerleri

Yenice Ormanları Konaklama Yerleri

Kamp bana göre değil diyenlerdenseniz Yenice ilçesinde yer alan otellerin bilgilerine göz atabilirsiniz;

Akay Konağı : (0370) 7664499

Otel 78 : (0370) 7663757

Albergo Butik Otel: (0370) 797 01 22

Asmazlar Bağ Evi: (0370) 712 37 22

Güdükoğlu Saklı Bahçe: 0506 702 79 86

Yenice Ormanları Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Yenice Ormanları Nerede
Yenice Ormanları Nerede

Adres: 78700 Saray Köyü – Yenice / Karabük

İstanbul’dan gitmek isteyenler;  Bolu – Gerede – Eskipazar – Karabük güzergahını ya da diğer bir alternatif olarak Bolu – Yeniçağ – Mengen – Gökçebey güzergahını kullanarak yaklaşık 5 – 5,5 saatte ulaşım sağlayabilirler.

Ankara’dan gitmek isteyenler;  Gerede – Eskipazar – Karabük güzergahını kullanarak yaklaşık 3 saatte ulaşım sağlayabilirler.

Otobüsle gitmek isteyenler; Karabük’e vardıktan sonra Karabük – Yenice arası hizmet veren minibüsleri tercih ederek ulaşım sağlayabilirler. Ya da Karabük – Yenice arası nostaljik bir tren yolculuğu ile de ulaşım sağlayabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.

Not: Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerlere de bir göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım.