Londra Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi / İngiltere

Klasik tatil modları yerine farklı heyecanlar yaşamak istiyorsanız rotanızı Avrupa’daki en güzel şehirlerden biri olan ve İngiltere’nin başkenti konumundaki Londra’ya çevirmenizi öneriyoruz. Bugünkü yazımızda sizlere Londra ile ilgili çeşitli bilgiler vermek istiyoruz.

Londra’ya Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Londra’ya hergün düzenli olarak doğrudan veya aktarmalı uçuşlar bulmanız mümkün. İstanbul, Ankara ve İzmir’den Londra’ya rahatlıkla uçak bulabilirsiniz. İstanbul’dan Londra’ya doğrudan uçuşlarda 4 saatlik yolculuğun ardından ulaşmış olursunuz.

 

Londra’ya Gidilecek En Uygun Zaman

Avrupa’nın en güzel metropol kentlerinden biri olan Londra’ya istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Yılın dört mevsiminde de ziyaretçilerini ağırlayan Londra’da festivallere katılmak isterseniz özellikle ilkbahar ayında gitmenizi tavsiye ediyoruz. Tabi gitmeden önce internetten gerekli araştırmaları yapmayı ihmal etmeyin.

 

Londra’da Tadabileceğiniz Geleneksel Lezzetler

İngiltere’nin başkentinde geleneksel lezzetler konusunda çok fazla beklenti içine girmeyin. İngilizlerin daha çok atıştırmalık şeyler yemeyi sevdiklerini söyleyebiliriz. Bunun dışında şehirde dünya mutfağından pek çok çeşit bulmanız mümkün. İngilizlerin en çok tükettiği yemeklerin başında ise balık ve patates kızartması (fish and chips) geliyor. İçecek olarak ise meşhur 5 çaylarını deneyebilirsiniz.

Bunların dışında sandwich kültürü de son derece yaygındır. Şehrin her yerinde kolaylıkla bulabileceğiniz bu yiyecek bütçenizi de zorlamayacaktır. Londra’da kahvaltı kültürü de oldukça gelişmiştir. Burada sizlere bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Birçok kahvaltı mekanında domuz eti ve yağı sıklıkla kullanılmaktadır. Kahvaltı öncesinde müslüman olduğunuzu belirtin.

 

Londra Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi

Avrupa’daki en modern ve gelişmiş şehirlerden biri olan Londra, her anıyla sizlere unutulmaz dakikalar yaşatacağından emin olabilirsiniz. Dünyanın her noktasından turistlerin ziyaret ettiği Londra’da karşınıza Türk vatandaşları da çıkarsa hiç şaşırmayın. Hem kültürel hem tarihi açıdan görmeniz gereken pek çok nokta bulunan Londra’da en az üç gün kalmanızı tavsiye ediyoruz. Londra’da görmeniz gereken belli başlı yerlerden kısaca bilgiler verelim.

 

Big Ben: Her yıl yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği Londra’daki en ünlü saat kulesi olan Big Ben, Westminster Sarayı’na bağlı olup adeta şehirle özdeşleşmiştir. Burada bol bol fotoğraf çekilmeyi ihmal etmeyin.

Westminster Sarayı: Şehirdeki bir diğer önemli yapıt olan bu yer Parlemento Binası olarak da anılıyor. Ancak burayı ziyaret etmek için ortalama 25 pound civarında bir ödeme yapmanız gerektiğini hatırlatalım. Big ben ve saray aynı karelerde bulunduğundan ayrı, ayrı resimlendirmedik.

 

London Eye: Şehrin bir diğer simgelerinden biri olan London Eye, bir zamanlar gözlem kulesi olarak hizmet vermiş. Günümüzde ise dönme dolap olarak kullanılıyor. Özellikle en yüksek noktasına ulaştığınızda şehrin muhteşem manzarası sizlere adeta el sallıyor. En yüksek noktasının 135 metre olduğunu belirtelim.

 

Tower of London: Bir zamanlar hapishane olarak kullanılan bu tarihi yapıt, Londra gezinize ayrı bir hava katacaktır.

 

Tower Bridge: Thames Nehri üzerinde bulunan bu tarihi köprüyü iki kule taşıyor ve konum olarak da Tower of London’a da oldukça yakın. Televizyonda ya da internette daha önce görmüş olabileceğiniz bu köprü üzerinde yürüyüş yapma keyfini yaşamadan Londra gezinizi bitirmeyin.

 

London Aquarium: London Eye’a yakın bir konumda bulunan bu akvaryum, özellikle deniz canlıları meraklıları için görülmesi gereken yerlerden birisi. Eğer akvaryum merakınız yoksa ve zamanınız kısıtlıysa farklı yerlere yönelebilirsiniz.

 

Trafalgar Meydanı: Şehrin merkezinde yer alan bu meydan, yabancı turistlerin buluşma noktalarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Burada bir müddet dinlenebilir, çevrenizdeki koşuşturmaları izleyebilirsiniz.

 

Londra’daki Müzeler (En çok ziyaret edilenler)

Tarihi, kültürel ve modern güzelliklerinin yanı sıra Londra için tam bir müzeler şehri diyebiliriz. Müzelere merakınız olmasa bile aşağıdaki müzelerden en az bir tanesini ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

British Museum: Yeryüzündeki en önemli müzelerden biri olma özelliğine sahip olan bu yerde 7,5 milyondan fazla tarihi eser ve kalıntıyı görmeniz mümkün. Mimari yapısı olarak da sizleri kendine hayran bırakacak British Museum, Londra gezisi için önceliklerinizden birisi olmalı.

 

Science Museum: Daha çok nesli tükenmiş dinozorların sergilendiği müze içi her yaştan kesime hitap ediyor diyebiliriz.

 

Oxford Caddesi Londra
Oxford Caddesi

Londra’da bunların dışında Oxford Caddesi üzerinde bulunan yüzlerce mağazadan dilediğinizden alışveriş yapabilir, hediyelik eşyalar alarak sevdiklerinize götürebilirsiniz. Yine bunun dışında her yıl düzenlenen ve dünyanın en iyi raketlerinin yarıştığı Wimledon Tenis Turnuvası’nın da Londra’da yapıldığını belirtelim. Haizran ayının son pazartesi günü düzenlenen bu organizasyonun bilet fiyatları son derece pahalı olsa da yine de aklınızda bulunsun.