Duomo Katedrali - İtalya - 02
Duomo Katedrali - İtalya - 02

İtalya’nın kuzeyinde yer alan Toskana bölgesinin en önemli şehri konumunda olan Floransa,  geçmiş yıllarda olduğu gibi günümüzde de başta İtalya olmak üzere Avrupa’nın en başta gelen finans, ticaret, sanat ve turizm merkezlerinden biridir. Geçmişte Rönesans Dönemi’ne de ev sahipliği yapan Floransa, günümüze kadar taşımış olduğu eserleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini oldukça çekmeyi başarıyor.

Buram buram tarih kokan yapıları, ilginç şehir manzaraları, heykelleri, muhteşem lezzetleri ve gezmeye doyamayacağınız sokaklarıyla ziyaret etmeniz gereken şehirlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Eğer yolunuz İtalya’ya düşerse Floransa’ya da mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. Hatırlatmamızda fayda var, Floransa UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’ndeki yerini almış durumda.

 

Floransa ’ya Ne Zaman Ve Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Floransa’ya şimdilik direkt uçuşlar bulunmuyor. İstanbul’dan Milano ya da Roma’ya geçtikten sonra buradan aktarmalı olarak Floransa’ya geçebilirsiniz. Aktarma süresi de dahil olmak üzere İstanbul’dan Floransa’ya toplamda 5 saatte ulaşmış olacaksınız. Havaalanına vardıktan sonra şehir merkezine geçmek için yarım saat aralıklarla hareket eden otobüsleri kullanabilirsiniz. Ortalama yarım saatlik yolculuğun ardından şehir merkezine ulaşmış olacaksınız.

 

Floransa ’da İklim Nasıldır? Gidilecek En Uygun Zaman

Floransa’da Akdeniz İklimi hakimdir. Sıcaklıklar yaz mevsiminde 20 ile 30 derece arasında değişirken kış mevsimde ise bu rakamlar 0 ile 10 dereceye kadar inmektedir. Floransa gezinizi Haziran ya da Eylül aylarında gerçekleştirmenizi tavsiye edebiliriz. Böylelikle ne sıcaklardan ne de soğuklardan etkilenmemiş olursunuz.

 

Floransa Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi

 

Giotto Kulesi: Duomo Meydanı’nda bulunan Floransa Katedrali’nin bir parçası konumundaki olan bu çan serbest bir kule gibi durmaktadır. Gotik mimarisini en ince ayrıntılarına kadar ziyaretçilerine aktaran kulede kullanılan plastik süslemeler ve rengarenk mermerler de ayrı bir hava katmış. Kulede toplamda 7 çan bulunmaktadır. Kuleye tırmanmak için merdivenleri hızla geçtikten sonra karşınıza çıkacak olan muhteşem şehir manzarasının tadını çıkarın ve bu anlarınızı fotoğraflamayı ihmal etmeyin. Toplamda 414 basamak çıkarak ulaşacağınız bu alandan kolayca kopamayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Uffizi Müzesi: Dünya üzerindeki en tanınmış ve en eski sanat galerilerinin başında gelen Uffizi Müzesi’ni görmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz. Ancak giriş için biletlerinizi önceden almanız ya da rezervasyon yaptırmanız sizi uzayıp giden kuyrukta beklemekten kurtaracaktır. Mimari yapısıyla da oldukça dikkat çeken müzede Rönesans Dönemi’nden kalma pek çok eseri görme şansına da sahip olacaksınız.

 

Galeria Della Accademia: Dünyaca ünlü sanatçı Michelangelo’nun meşhur heykeli David’in de sergilendiği müzede pek çok ünlü sanatçının eserlerini de görebilirsiniz.

 

Signoria Meydanı - İtalya - 01
Signoria Meydanı – İtalya

Signoria Meydanı (Piazza Della Signoria): Şehrin merkezinde yer alan bu meydan, deyim yerindeyse adeta tarihi yapıtlarla çevrelenmiş. Durum böyle olunca ziyaret edenler de oldukça fazlalaşıyor. Meydanda Michelangelo’nun ünlü heykeli David’in kopyası da yer almaktadır. Yine meydanın merkezi noktasında Neptün Çeşmesi bulunmaktadır. Hem oturup dinlenebileceğiniz hem de bol bol resim çekebileceğiniz bu meydana uğramadan Floransa gezinizi bitirmeyin.

 

Ponte Vecchio: 2. Dünya Savaşı’ndan zarar görmeden çıkmayı başaran bu köprü Arno Nehri üzerinde bulunmaktadır ve turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Ve Duomo Di Firenze: Şehrin önemli meydanlarından biri olan bu yerde çevredeki dondurma satan dükkanlardan birer külah alarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

 

Piazzale Michelangelo: Şehir merkezine 25 dakikalık bir yürüyüş merkezinde olan bu tepeye çıktığınızda şehrin muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca burada bulunan restoranlardan da karnınızı doyurabilirsiniz.

 

Duomo Katedrali: 1436 yılından günümüze kadar gelmeyi başaran katedralin özellikle kubbesi tam anlamıyla bir sanat eseri. Floransa’ya kadar gelmişken Duomo Katedrali’ni de görmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Boboli Bahçeleri: Bize göre Floransa’daki en güzel yerlerin başında gelen Boboli Bahçeleri’ni kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz. Piti Sarayı’nın hemen arkasında bulunan bahçelerin içinde yer yer çeşitli heykeller de karşınıza çıkacak. Yeşilin her tonunu görme şansını yakalayacağınız bahçede dolaşırken tepeye ulaştığınızda şehrin eşsiz güzelliğine farklı bir noktadan bir kez daha görmüş olacaksınız.

 

Floransa’da Tadabileceğiniz Geleneksel Lezzetler

İtalyan mutfağından çeşitler bulabileceğiniz Floransa’da yiyebileceğiniz yemeklerin başında Floransa bifteği, karaciğer ezmesi (Crostini Toscani), işkembe (lampredotto), polo alla diavola, pizza ve spagetti geliyor. Burada ilginç bir ayrıntıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Birçok restoranda yiyecek ya da içeceğinizi ayakta ya da oturarak yemek arasında fiyat farklılıkları mevcut. Eğer bir kafede içeceğinizi ayakta tüketmeyi tercih ederseniz 2 – 3 Euro daha az ücret ödersiniz.