Singapur Raffles Place
Singapur Raffles Place

Uzakdoğunun en güzel yerleşim yerlerinden biri olan Singapur, tatil için Uzakdoğu ülkelerini düşünenler için iyi bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz. 5 milyon civarında nüfusuyla Ekvator’a yakın olan ada devleti ziyaretçilerini bekliyor.

 

Singapur’a nasıl gidilir? En uygun zaman hangisidir?

Singapur’a gitmek istiyorsanız İstanbul’dan  doğrudan uçuşlar  bulunuyor.  Yaklaşık 11 saat süren bir uçak yolculuğundan sonra muhteşem ada ülkesine varmış olacaksınız. Tropikal bir iklim yapısı olan Singapur’da ortalama sıcaklık değerleri 25 ile 35 derece arasında değişkenlik gösteriyor. Yılın her mevsimi gidebileceğiniz bu ülkeye kışın gidecek olursanız günlerce  aralıksız yağan muson yağmurlarına  denk gelebilirsiniz. Bu yağmurlarla yakalanmak istemiyorsanız yazın gitmeniz mantıklı bir karar olacaktır. En güzel zamanda gitmek istiyorum diyenlerdenseniz özellikle Mayıs ve Temmuz ayı arasında gitmenizi tavsiye edebiliriz.

 

Singapur’a Ulaştığınızda Konaklayabileceğiniz Mekanlar

Singapur gezisine karar verdiyseniz yola çıkmadan önce rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz. Fakat eğer rezervasyon yaptırmadıysanız sizler için seçmiş olduğumuz otellerde konaklayabilirsiniz:

Riverside 
Orchad Caddesi
Marina Bay
Clarke Quay
Robertson Quay

 

Singapur’da Neler Yiyebilirsiniz?

Singapur’da yemek kültürü son derece  yaygın olup, her yemek neredeyse bir şölen  tadında geçiyor. Geleneksel lezzetlerin dışında dünya mutfağından da farklı lezzetler sunan bu ülke, ziyaretçilerini oldukça memnun edecektir. Singapur’a ulaştığınızda yerel halk tarafından büyük bir iştahla tüketilen geleneksel ‘acılı yengen’ yemeğini deneyebilirsiniz. İçinde zencefil, sarımsak, acı biber gibi çeşitlerin bulunduğu bu yemeği belki de fazlasıyla beğeneceksiniz. Singapur halkı, yemeklerinde bölgede yaygın olan tropikal meyveleri de sıklıkla kullanıyor. Bu lezzetlerden belli başlı olanları; papaya, rambutan, chiku yerel halk tarafından yoğun biçimde tercih ediliyor. Tropikal meyve demişken; olmazsa olmazların başında gelen tropikal içecekleri tatmadan Singapur gezinizi tamamlamayınız. Singapur’da her keseye hitap eden restoranları rahatlıkla bulabilirsiniz. Eğer geleneksel lezzetlerden hoşlanmazsanız dünya mutfağından farklı lezzetler de (Brezilya, Kore,Japonya, İtalya, Fransa, İrlanda) fazlasıyla yaygın.

 

Singapur’un Gezilecek Yerleri

Singapur, gezmeye doyamayacağınız güzellikte yerlere sahip. Gökdelenler, büyük alışveriş merkezleri, kültürel ve etnik yerleşim alanları ile ziyaretçilerine her türden çeşitlilik sunuyor.

Orchard Caddesi: Singapur’da bulunan en büyük caddelerden biri olan bu yer, şehirde bulunan en önemli alışveriş mağazalarını bünyesinde barındırıyor. Bol bol alışveriş yapma keyfini sizlere yaşatan Orchard Caddesi, ismini Singapur’da fazlasıyla bulunan orkide ağaçlarından almış. Cadde  üstünde  kalmanız için çeşitli oteller de yer alıyor. Yine bu cadde üzerinde Singapur Ulusal Müzesi ve Sanat Müzesi de bulunuyor.

Raffles Place: Singapur sınırları içindeki en yüksek ve eşsiz gökdelenler bu bölgede bulunuyor. Singapur Nehrinin güney bölümünde kalan bu alanda Republic Plaza, UOB Plaza ve UOB Center’ı da görmeniz mümkün. Bu bölgede bulunan binaların en önemli özellikleri ise tamamı çelik malzeme kullanılarak inşa edilmiştir. Raffles Place’da bulunan Aslan Heykeli’nin muhteşem görüntüsü, fotoğraf çektirmeniz gereken yerlerin başında geldiğini söyleyebiliriz. 60 metre yüksekliğe sahip bu esere Merlion ismi verilmiş. Bununla birlikte 1964 yılında şehrin simgesi olmaya hak kazanmıştır.

Sentosa Adası: Geçmiş yıllarda İngiliz ordusu tarafından üs olarak kullanılmış olan bu bölge 1967 senesinden bu yana başta farklı ülkelerden gelen ziyaretçiler olmak üzere her sene binlerce kişinin uğrak yeri olan bu alan, tatil tesisi olarak restore edilerek ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. İçerisinde kocaman akvaryumlar olan bu tesislerde 250’den fazla deniz canlısı bulunmaktadır. Bu alanda ilginizi çekebilecek önemli yerlerden biri de okyanusun derinliklerinde bulunan 83 metre uzunluğa sahip tünelde keyifli anların tadını çıkarabilirsiniz.

Çin Mahallesi: Eğer Singapur’la ilgili tarihi mekanları merak ediyorsanız Çin Mahallesi’ne gitmenizi tavsiye ediyoruz.  1900’lü yıllara dayanan kuruluşuna istinaden bölgede pek çok tarihi mekan yer alıyor. Buraya gittiğinizde ‘Sri Mariamman Temple’ı da ziyaret etmeden Çin Mahallesi’ndeki gezinizi tamamlamayın.

Arap Mahallesi: İslami kültürden çeşitli örnekler sunan bu mahallede bulunan Sultan Camisi, 5000 kişinin aynı anda ibadet etmesine olanak sağlayan Singapur’un en büyük camisi olarak karşımıza çıkıyor. Arap Mahallesi’ndeki yemeklerden de tatmanızı tavsiye edebiliriz.