Ukrayna'ya Nasıl Gidilir? - Gezilecek Yerler, Konaklama, Fiyatlar

Yaz mevsiminin sıcak günlerine az bir zaman kala iyi bir tatil adresi seçmek gerekir. Yaz tatilinde yurtdışı bir geziyi hayal edenler için geçtiğimiz günler içerisinde mükemmel bir haber duyduk. Söz konusu haber vizesiz seyahatten sonra pasaportsuz seyahat imkanının da getirilmesine yönelik bir müjdeydi. Artık Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkesi Ukrayna için vize ve pasaport işlemleriyle uğraşmaya gerek yok. Kimlik kartınızı kullanarak seyahat özgürlüğünün tadını çıkarabilirsiniz.

Ukrayna hakkında bilmeniz gerekenler

Tarihi, doğa güzellikleri, eğlence hayatı ve kendine has mimari dokusuyla Ukrayna mükemmel denilebilecek ülkeler arasında yer alıyor. Dünya üzerinde en fazla üniversite mezunu bulunan ülkelerden birisidir. Avrupa eğitim endeksinin üzerinde bir performans gösteriyor. Ancak ülkenin eğitimle ön plana çıkmadığını ifade edelim. Ülke hakkında en çok merak edilen gece hayatıdır. Gece hayatının oldukça yaygın olması alkol tüketimine de yansımış. En çok alkol tüketiminin yer aldığı ülkeler sıralamasında Ukrayna beşincidir. 15 yaşını geçmiş bir gencin yıllık alkol tüketiminin ortalama 20 litre olduğu tahmin ediliyor. Sonuç olarak şunu ifade edebiliriz: Alkolün peynir ekmek gibi tüketildiği bir memleket. Bu nedenle her sokağında bir gece kulübü veya bar bulabilirsiniz.

 

Karpat dağlarında kayak! Karadeniz’de kıyısında eşsiz bir tatil

Ukrayna Karpat dağlarıUkrayna’nın Karpat Dağları kesiminde kış turizmine çok elverişli yerler var.

Ülkedeki kayak merkezlerinin birçoğu bu kısımda yer alıyor. Dağcılar, kayakçılar ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için ideal lokasyonlardan birisidir.

Yazın Ukrayna’ya tatile gidecek kesim için de Karadeniz kıyılarında bir tatil köyüne yerleşmelerini tavsiye ederiz. Çünkü ülkenin en güzel mekanları Karadeniz kıyısında toplanmış durumda.

Bunun bir sebebi de, Kuzey bölgesine göre daha yeşil ve sıcak bir havanın güneyde yer alıyor olması.

Birde tabi plajlar da önemli bir neden.

 

Yeşiller içinde bir başkent sizi çağırıyor: Kiev!

Ukrayna KievUkrayna’nın başkenti Kiev’dir. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisidir. Mutlaka gezilmesi gerekir. Geniş caddeleri ve yeşil alanlarıyla ünlenmiş bir şehirdir.

Ünlü bir yazar Kiev şehri için şunu demiştir: “Ben birçok şehrin içerisinde park gördüm. Ancak bir parkın içinde şehir ilk defa gördüm.” Kiev’de metrekareye düşen yeşillik ortalaması Avrupa şehirlerinin ortalamasının çok daha üzerindedir.

Rusya ile yaşanan anlaşmazlık ve savaştan sonra Kırım bölgesini Ukraynalılar kaybetti. Kırım, Ukrayna için önemli bir tatil merkeziydi. Karadeniz’in en güzel plaj ve otellerinin bulunduğu yerdi.

Kırım’da yapılan oylama sonucunda Kırım, Rus topraklarına katıldı. Ülkede şu an bir kriz söz konusu değil. Ancak güvenlik askerler tarafından da sağlanıyor.

 

Ukrayna’ya nasıl gidilir?

Ukrayna'ya Nasıl Gidilir?

Ukrayna’ya gitmek için mutlaka önceden bir plan yapmanız gerektiğini not edelim. Çünkü ülkemizle Ukrayna arasındaki pasaportsuz seyahat imkanı sonrasında birçok kişinin yurtdışı tatil tercihi Ukrayna olacak. Bu da, Ukrayna’daki otellerin doluluk oranlarını arttırabilir ve sezonun en iyi zamanlarında tatil yapma fırsatını kaçırabilirsiniz. Bununla beraber, konaklama için yüksek ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Yüksek ücret demişken devam edelim. Ukrayna’nın birçok kentine uçak bileti var. 250 lira ile 500 lira arasında değişen fiyatların tatil sezonlarındaki yoğunluk nedeniyle artacağını ifade edebiliriz. Eğer tatil planlarınızı önceden yapabilir ve bileti de öncesinden alırsanız çok daha ucuza Ukrayna’ya uçabilirsiniz. Vize ve pasaport muafiyetiyle beraber elde edilen tasarrufa erkenden alacağınız uçak biletinin fiyat avantajını da eklerseniz Ukrayna’da harcamak için daha çok paranız olabilir.

Ukrayna havalimanları

Türkiye’den Ukrayna’ya direk uçuşlar yapılıyor. Başta İstanbul Havalimanı olmak üzere; Ankara ve İzmir üzerinden Kiev Havalimanı uçuşlar var. Ayrıca Ukrayna’nın diğer önemli kentleri arasında yer alan Liviv ve Odessa için de uçuş bulabilirsiniz. Liviv Havalimanı ve Odessa Central Havalimanı ülkenin diğer önemli havalimanları arasında yer alıyor. Bunların haricinde Ukrayna’da 6 havalimanı daha bulunuyor. Ancak Liviv, Odessa ve Kiev dışındaki havalimanlarından uluslararası uçuş sayısı gerçekleşmiyor.

Uçağa alternatif olarak deniz yoluyla da Ukrayna’ya gidilebilir. Tur gemileriyle yola çıkarak Ukrayna’nın Karadeniz’e kıyısı olan kentlerine gidilebiliyor. Ancak gemiyle yolculuk etmek hem daha pahalı hem de zaman yönünden daha uzun sürebilir.

 

Ukrayna’da sosyal hayat

Ukrayna’da sosyal hayatUkrayna’da hareketli bir sosyal hayatın olduğunu söyleyebiliriz. Özelikle başkent Kiev kültür organizasyonlarının yapıldığı önemli bir şehirdir. Tiyatro, orkestra ve sinema gibi sosyal aktivite için tercih edilecek adreslere sahiptir. En çok rastlanabilecek etkinliklerin konser olduğunu ifade edebiliriz. Sporsal etkinliklerinde yer aldığı Ukrayna’da, kütüphane de sosyal yaşamın önemli bir parçası halindedir. Her şehirde devasa büyüklüğe sahip kütüphaneler bulmanız mümkündür.

Ukrayna’nın para birimi, Grivna’dır. Türk parası karşısındaki değeri düşük olduğu için 4 lirayla 15 grivna alınabilir. Bu da herhangi bir fast food restoranda bir menü alabilirsiniz demektir. Ukrayna, ucuz bir ülkedir. Ancak gece hayatı için bunu ifade etmek zor olabilir. Konaklama ve dışarıda yeme-içme gibi ihtiyaçları uygun fiyata karşılayabilirsiniz. Ukrayna’da toplu taşıma araçları oldukça yoğun şekilde kullanılır. Üstelik oldukça ucuzdur. Toplu taşımaya binmek için almanız gereken jeton fiyatı, 1,35 liradır.

Sosyal hayatın önemli bir parçasını da, resmi bayram ve kutlamalar kapsıyor. 1 Mayıs’ta kutlanılan Ortodoks Paskalyası bunlardan birisidir. Ardından İşçi Bayramı ve Zafer Bayramı da Mayıs ayı içerisinde yapılan etkinlikler arasında. Vlachs denilen Ulusal Günlerini de Mayıs ayının son haftası kutlarlar. Ülkede Bayram ayı olarak da ifade edilen Mayıs’ta, birçok etkinlik ve gösteriye denk gelinebilir.

 

Ukrayna’da gezilecek yerler (Tam 20 yer)

Ukrayna’da birçok gezilecek nokta var. Ancak sizler için en önemli şehirler arasında gösterilen Kiev, Lviv ve Odessa’da gezilecek en iyi noktaları derledik!

 1. Aziz Sofya katedrali: Başkent Kiev’in en çok ziyaret edilen noktasıdır. 11.yy’dan kalma bir yapıdır. Mimari bakımdan Bizans izlerini taşır. Katedralin tepesinden Kiev şehrini izleyebilirsiniz.
 2. Bağımsızlık meydanı: Kiev’in sembol bölgelerinden birisidir. SSCB’den ayrılıp, bağımsızlık kazanıldıktan sonra birçok gösterinin bu meydanda yapıldığı ifade edilir.
 3. Pechersk Lavra: Burası Kiev’de bir manastırdır. Ortodoks kültürünü merak edenler için gezilebilecek bir noktadır. Mimari açıdan değişik bir yapıyı ifade eder.
 4. Altın kapı: Tarihi bir geçmişe sahip olan Altın Kapı, 1072’de yapılmış. Kiev Krallığının kapısı olarak bilinir. Gökyüzü kapısı da deniliyor.
 5. Mariyinsky Sarayı: Dinyeper Nehri kıyısındaki bu mükemmel saray Rus imparatoru için 1700’de inşa edilmiştir. Günümüze kadar korunarak gelen yapı bugün müze olarak hizmet veriyor.
 6. Mariinsky Park: Ukrayna’nın en eski parkı Kiev kentindedir. Yeşillikler içerisindeki parkta birçok tarihi yapıtta yer alıyor. Mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisidir.
 7. İkinci Dünya Savaş Müzesi: Tarihçiler için harika bir müzedir. Alman Rus savaşından kalma tank ve silahların yer aldığı bir müzedir. Askeri ekipmanları sevenlerin de görmesi gereken bir adrestir.
 8. Pirogovo Açık Hava Müzesi: Ukrayna kırsal hayatına dair merak edilen her şey bu açık hava müzesinde bulunuyor. Küçük bir köyü ifade eden Pirogovo, tamamen doğal hayatı yansıtıyor.
 9. Pazar Meydanı: Lviv şehrine uğrayanlar için en önemli merkezlerden birisi Pazar meydanıdır. Cadde boyunca birçok hediyelik eşya satan dükkandan hatıralık bir şeyler alınabilir.
 10. Opera Binası: Lviv’de kültürel faaliyetlerin en çok yapıldığı Özgürlük Meydanında bulunan bir yapıdır. Opera severler için mutlaka görülmesi gerekenler arasında.
 11. Castle park: Lviv içerisinde yer alan bir parktır. Avrupa’nın en büyük park alanlarından birisidir. Yürüyüş yapmak ve doğal güzellikleri keşfetmek için park ziyaret edilebilir.
 12. Lviv Belediye Binası: 1300’den kalma bir bina olduğu için görülmeye değer bir yapı olarak turistlerin ilgisini çekiyor. Şehrin ortasında eski mimariyi yansıtan bir yapının dikkat çekmemesi mümkün değil.
 13. Eczane müzesi: Lviv’deki en önemli müzelerden birisidir. Eski ilaçlara ve eczacılığa dair ilginç şeyler görebileceğiniz noktadır.
 14. Çikolata müzesi: Bir nevi çikolata fabrikası da denilebilir. Onlarca çeşit çikolata türünün bir arada bulunduğu bir yerdir. Lviv kentinde en dikkat çeken bir diğer müzedir.
 15. Deribasovskaya caddesi: Odesa şehrinin en hareketli caddelerinden birisidir. Birçok restoran, kafe ve eğlence merkezinin bulunduğu yerdir.
 16. Potemkin Merdivenleri: Odessa denilince akla bu merdivenler gelir. Şehrin simgesi haline gelmiştir. Primorskaya Caddesi’nden Marinaya gitmek için merdivenleri kullanabilirsiniz.
 17. Arkadia plajı: Odessa’nın en güzel plajlarından birisidir. Yazın Ukrayna’ya gidecek olanlar mutlaka bu plajı ziyaret etmelidir.
 18. Puşkin Müzesi: Rus yazara dair birçok eserin ve kullandığı eşyaların bulunduğu müzedir. Edebiyat severler için ziyaret edilebilecek bir noktadır.
 19. Odessa Şehir Bahçesi: Kentin kalabalığından sıkılanlar için doğayla iç içe bir huzur ve dinlenme yeridir. Birbirinden renkli çiçek ve ağaçlar içerisinde kendinizi dinleyebilirsiniz.
 20. Odessa Bit Pazarı: Kapalı bir Pazar alanıdır. İçerisinde birçok dükkan var. Hatıralık bir şeyler almak isteyenler için mutlaka gezilmesi gereken bir yerdir.

 

Ukrayna yemekleri ve içkileri

Ukrayna yemekleri ve içkileriUkrayna’nın zengin bir yemek kültürüne sahip olduğunu ifade edebiliriz. Özellikle buğdayın oldukça önemli bir gıda maddesi olduğu Ukrayna’da unlu mamuller ön plandadır. Dolayısıyla Türk Mutfağına benzerliğiyle ön plana çıkar. Milli çorbası olarak ünlenen Borş’un mutlaka tadılması gerekir. Ayrıca bu çorbanın yanında yine Ukrayna’ya özel bir tada sahip esmer ekmeğin tercih edilmesi önemlidir. Türk Mutfağı denilince akla gelen mantıya benzer bir yemek olan Varenyky de tadılabilecek arasında yer alıyor.

Ukrayna’da restoranlarda öne çıkan yemek kültürü tavuk ve etli yemeklerdir. Kahvaltıda ise, lor peyniri ve kefir ön olana çıkıyor. Sabah kahvaltıları için 30 grivna harcayabilirsiniz.

Öğle ve akşam yemekleri için de ortalama 100 grivna harcamanız gerekebilir. 100 grivnanın TL değeri 15 liradır. Restoranlara alternatif olarak fast food tercih edebilirsiniz. Burger veya KFC gibi yerlerde daha ucuza doymak mümkündür. Ukrayna’da içkiler de yemekler gibi oldukça ucuzdur. 1 litre Deniels için ödemeniz gereken fiyat, 300 grivnadır. Bunun Türk parası cinsinden karşılığı 50-60 liradır.

Ukrayna’da içki tüketimi çok fazla olduğu için en azından halka açık yerleri ifade eden parklarda tüketimi 2011’de alınan bir kararla yasaklandı. Her ne kadar bu yasak tam olarak uygulanamasa da, içkinizi alıp parlarda tüketmemeniz gerekir.

 

Ukrayna’da konaklama ve fiyatları

Ukrayna’da konaklama ve fiyatlarıUkrayna’da otel fiyatları da oldukça ucuzdur. Tek kişilik konaklama ücreti bir gece için 30 liradır. Daha ucuz bir konaklama tercih etmek isteyenler için ekonomik oteller de var. Ukrayna’da en popüler konaklama şekli daire kiralamaktır. Daire kiralama işi ülkemizdeki günlük kiralamaya benziyor. Ancak bu tür bir konaklama için 100 lirayı gözden çıkarmalısınız. Bu da yaklaşık 400 grivna ediyor. Aylık daire kiraladığınızda gündelik ödediğiniz para daha düşük miktarda oluyor. Kiev, Lviv ve Odessa otel fiyatları pek fazla değişiklik göstermiyor.

 

Ukrayna’da gece hayatı

Ukrayna’da gece hayatıUkrayna, gece hayatıyla ön plana çıkan ülkeler arasındadır. Özellikle Türklerin Ukrayna’ya gitmelerinin önemli bir sebebi olarak gece hayatı gösteriliyor. Ukrayna’da en iyi gece kulüplerinin olduğu şehir Lviv kentindedir.

Hatta Türkler arasında bu kentin yüzde 85’inin kız olduğuna dair bir algı vardır. Ancak bu tamamen asılsızdır. Ukrayna kızlarının çok güzel oluğuna dair hikayeler ise, tamamen gerçektir.  Ukrayna’da yeme-içme fiyatları ucuz olduğundan gece hayatının da kısmen ucuz olduğunu ifade edebiliriz.

Başlıca gece kulüpleri ve fiyatları
1. Lviv kentinde yer alan en önemli gece kulüpleri arasında Rafinad Peeople yer alıyor. Buraya girmek için 50 grivna ödemelisiniz. Alkol fiyatları ise, 50-200 grivana arasında değişiyor. Birbirinden güzel dansçı kızların olduğu bir gece kulübüdür.
2. Lviv kentinde bulunan bir diğer kulüp ise, Fashion Club: Burası hem kulüp hem de restoran.
3. Diğer önemi ve popüler duraklardan birisi de, Metro Club. Odessa’da gece hayatı için önemli duraklardan birisidir. Bu kentin Lviv’den farkı ise, gece kulüplerinin birçoğunun denize sıfır olmasıdır. Bu da, eğlencenin daha heyecanlı ve iyi bir atmosfer içerisinde geçmesini sağlıyor diyebiliriz.
4. İbiza denilen gece kulübü Odessa kentinin en bilinen mekanları arasında yer alıyor. Zamanı olanlar bu gece kulübü için de program yapabilir.

 

Ukrayna’da festivaller

Ukrayna'da festivallerUkrayna, festivalleriyle de ünlüdür. En çok organize edilen festivaller arasında müzik festivalleri yer alıyor. Mayısın son haftasında başlayıp, Haziran ortasına kadar devam eden Kiev Yaz Müzik Festivali bunların en önemlisidir. Bu müzik festivali sona erdiğinde Ukrayna Dünya Müzik Festivali başlar.

Haziranın son haftası yapılan festival Temmuz’un ortasına kadar sürer. Koktebel Caz Festivali ve Film Festivali de ilgiyle takip edilen organizasyonlar arasında.

Festival tarihleri ve yerleri
1. Hayal Ülkesi Müzik Festivali 20-21 Haziran arasında Kiev Müzik Festivalleri organizasyonunun bir parçası olarak yapılıyor. Giriş ücreti 100 grivana.
2. Alfa Jazz festivali 25-29 Haziran arasında Lviv kentinde gerçekleşiyor. Bilet fiyatı ise, 200 grivana.