Vizesiz Brezilya Ve Gezilecek Yerler
Vizesiz Brezilya

Yüzölçümü büyüklüğü açısından Güney Amerika’daki en büyük ülke olan Brezilya, dünya genelinde bakıldığında ise 5. en büyük ülkedir. Nüfus açısından ise 6. en büyük ülke olarak bilinmektedir. Sıcaklık ülke genelinde yıl boyunca 20-33 °C arasında olur.

Vizesiz Brezilya – Gezilecek Yerleri – Gezi Rehberi

Tarım önemli geçim kaynakları arasında yer alır. Ayrıca dünyanın en büyük kahve üreticisi olmasıyla birlikte dünya kahve ihtiyacının %30’unu karşılar. Ülkede şöyle bir güzellik de vardır ki o da ülkenin besin ihtiyacının %95’inin iç üretim ile karşılanmasıdır. Ancak enerji konusunda dışa bağımlıdırlar.

Resmi dilleri Portekizce olan Brezilya’nın nüfusu 195 milyon civarındadır.

Vizesiz Brezilya / Kurtarıcı İsa Heykeli (Cristo Redentor)

7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın 7 harikasından biri seçilen İsa heykeli Rio de Janeiro şehrindeki Corcovado Dağı üzerine inşa edilmiştir. Heykeltıraş Paul Landowski tarafından 5 yılda yapılıp şehrin simgesi haline gelen bu heykel yılda 1 milyon kadar turisti ağırlamaktadır.

Vizesiz Brezilya / Iguazu Şelalesi

Bir kısmı Arjantin ve Brezilya arasına sınır olan Iguazu Şelalesi  Curitiba şehri yakınlarında bulunuyor. Bu şelalenin en ünlü özelliği ise nehrin döküldüğü yere birkaç kilometre ötede bulunan aynı hizadaki şelaleleridir. 1542 yılında keşfedilen şelale, 1984 yılında “Dünya mirası” listesine alınmıştır. Ayrıca turizm açısından büyük öneme sahiptir.

Vizesiz Brezilya / Ipanema

Rio de Janeiro şehrindeki en bilindik iki plajdan biri olan Ipanema, hareketli gece hayatının yaşandığı lüks bir plajdır. Birçok filmde de adı geçen plaj, bulunduğu konum nedeniyle etraftaki diğer yerlerden daha pahalı mekânları barındırır.

Vizesiz Brezilya / Maracana Stadyumu

Bu stadyumun yapımını sizlere şöyle anlatayım: Brezilya 1950 yılı Dünya Kupası organizasyonunu düzenleme hakkını kazanıyor. Bu nedenle de Rio De Janeiro’ya yeni bir stat yapılması konusunda uzlaşma sağlanıyor. 1948’de yapımına başlanan stadyumda 16 Haziran 1950’de açılış maçı yapıldı. 1950 yılındaki Dünya Kupası finalinde Uruguay’ın ev sahibi Brezilya’yı 2-1 yendiği maçı biletsiz girenlerle birlikte 199.854 kişi izlemiş ve böylelikle futbol tarihinin seyirci rekoru kırılmıştır. İlerleyen yıllarda FIFA kıstaslarına uygun olması amacıyla kapasitesi 95 bine düşürülmüştür.

Vizesiz Brezilya / Tijuca Ormanı

İnsan eliyle dikilmesiyle ünlü olan ve yağmur ormanlarından oluşan bu orman 32 kilometrekarelik alana yayılmıştır. Dünyadaki bir şehir sınırları içerisinde bulunan en büyük orman özelliğini taşıyan Tijuca Ormanı soyu tükenme tehlikesi yaşayan birçok bitki ve hayvanı da içerisinde bulunduruyor. Bu orman 1961 yılında ise ulusal park ilan edildi.

Brezilya’da gezilmesi gereken diğer yerler: Copacabana, Kesmeşeker Dağı, Sala São Paulo, Theatro Municipal