Vizesiz Gidilen Ülkeler Ve Gezilecek Yerler
Vizesiz Gidilen Ülkeler

Yeni bir bölümle vizesiz gidilen ülkeler ve gezilecek yerlere devam ediyoruz. Bu yazımızda da sizler için bir çok vizesiz gidilecek yeri sıraladık. Zamanla listemiz değişikliklere karşı güncellenecektir. Elimizden geldiğince gidilecek yerlerin ayrıntılı bir listesini çıkarmaya çalıştık. O zaman Güney Kore ile yazımıza başlayalım.

DipNot: Vizesiz gidilecek yerler ile ilgili yazımıza ilk sayfadan başlamanızı tavsiye ederiz. Vizesiz gidilecek yerler’in giriş sayfasına ulaşmak için yazının üzerine tıklayın.

5) Vizesiz Güney Kore

Vizesiz Güney Kore Ve Gezilecek Yerleri
Vizesiz Güney Kore

Güney Kore Gezilecek Yerleri

M.Ö 3 bin yılına kadar uzanan tarihlerinde, Çin’in eline geçtikten sonra Budizm etkisinde kalmışlardır. 20. yüzyıla kadar birçok farklı hanedanın himayesi altında bulunan Kore’yi 1910 yılında Japonya işgal etti ve burayı koloni haline getirdi. 1945 yılına kadar böyle devam eden bu durumun ardından Japonya’nın 2. Dünya Savaşı’nı kaybetmesinden sonra Kuzey Kore’yi Rusya, Güney Kore’yi Amerika işgal etti. Bu nedenle de Kuzey Kore’de komünist rejim, Güney Kore’de ise demokratik rejim kurulmuş oldu.

Ülke genelinde sıcaklık yıl boyunca 3 °C ve 24 °C arasında değişmektedir. Kore’nin köylerinde yaşayan kesim yüzyıllar önceki adetleri bozmayarak geleneksel şekilde giyinir. Şehirde yaşayan kesim ise batıdan etkilenmiş olup günümüz Avrupası gibi giyinmektedir. Ayrıca yarımada ülkesi oldukları için denizcilik faaliyetleri gelişmiştir.

Güney Kore / Seul Kulesi

Bu kuleden bakıldığında şehir manzarası öyle etkileyicidir ki çoğu otorite 1980 yılından beri turistlere açık olan Seul Kulesi’nin Asya’daki en iyi kule olduğunu belirtir. Seul Kulesi 236,7 metre yüksekliğe sahiptir ve ışıklandırma sistemi sayesinde önemli gün v etkinliklerde renkten renge bürünmesi sağlanır.

Güney Kore / Namsan Dağı Parkı

Namsan Parkı tarihte önemli bir yere sahip konumdaki bir parktır. 1392 ve 1910 yılları arasında Joseon Hanedanlığı boyunca başkent olarak Seul şehri kullanıldı ve istilalardan korumak için Bukaksan Dağı, Inwangsan Dağı, Naksan Dağı ve Namsan Dağı gibi dört ana dağın üzerine kale duvarları yapıldı. Bu tarihi dokuyu görmenizi tavsiye ederim.

Güney Kore / Bulguksa Tapınağı

1955 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilen Bulguksa Tapınağı Gyeongju’nun temsili kutsal emaneti niteliğindedir. Tapınağın tüm dünyaca bilinen kendine özgü bir tasarımı var. Günümüzden çok öncelerde, 528 yılında inşa edilen bu tapınak yıllar içerisinde tekrardan inşa edildi.

Güney Kore’de gezilmesi gereken diğer yerler: Gyeongbokgung, N Seoul Tower, Namsan, Seoraksan

 

6) Vizesiz Tayland

Vizesiz Tayland Ve Gezilecek Yerler
Vizesiz Tayland

Tayland Gezilecek Yerleri

Eski adı Siyam olan, yüzölçümü 518 bin kilometrekare, nüfusu 65 milyon olan krallık. Ülkede oldukça verimli topraklar bulunmaktadır. Ülkenin ilk yerlilerini Çin’den göç den insanlar oluşturmuştur. Avrupa’nın sömürgeciliğine uğramamış olmasıyla bilinir. 20. yüzyılda birçok savaş yaşamıştır.

Bütün yılı sıcak ve nemli yaşayan Tayland’ın bitki örtüsü zengindir. Ülkedeki en meşhur hayvan ise Tay hanedanlığının da sembolü olmuş olan fildir.

Tayland / Büyük Saray

1782 yılından beridir Siam Krallığı’nın olan bu muhteşem saray, başkent Bangkok’ da bulunuyor. Buraya girmek isteyenler öncelikle şunu bilmelidir ki saraya açık ve kısa kıyafetlerle girilemiyor. Eğer yanınızda uzun elbise gibi kıyafetleriniz yoksa depozito verip elbiseleri kiralayabiliyorsunuz. İçerideki sarı renkte olan her şey som altından yapılmış. Saraya girişte yaklaşık 15 dolar gibi bir ücret alınıyor. Tayland’a yolunuz düşerse, kendinizi kral veya kraliçe gibi hissedeceğiniz bu mekâna gelin derim.

Tayland / Railay Kumsalı

Tayland’ın en sessiz ve sakin plajlarından biri olan Railay Kumsalı, huzur bulabileceğiniz muhteşem bir yer. Kumsala ulaşım sadece deniz yolu ile yapılmakta olup, kumsala motorlu taşıtlar alınmamaktadır. Krabi adasından ya da Ao Nang’dan buraya gelen botlarla ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Buraya gelirke, çevrenizde yolunuz boyunca çantasını sırtlamış birçok gezginle karşılaşabilirsiniz. Onlar daha çok Rilay Kumsalının yanındaki Ton Sai’de bulunmaktadırlar.

Tayland’da gezilmesi gereken diğer yerler: Wat Pho, Golden Buddha, Wat Arun Tapınağı

 

7) Vizesiz Hong Kong

Vizesiz Hong Kong Ve Gezilecek Yerler
Vizesiz Hong Kong

Hong Kong Gezilecek Yerleri

1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığının sömürgesi olan Hong Kong, bu tarihten itibaren ise Çin’e bağlı özel yönetim bölgesi haline gelmiştir. Günümüzde de Çin’den ayrılması gündemde olan Hong Kong’un akıbeti belirsizdir.

Ülke genelinde tropikal muson iklimi hâkimdir. Sıcaklıklar ise yıl boyunca genelde 12 – 30 °C arasında değişmektedir. Burada yaşayanların büyük bir kısmı Çin kökenli ve Budist’tir. İçme suyu Çin’den borular aracılığıyla getirilir. Son 50 yılda ticaret ve sanayi önemli ölçüde gelişim kat etmiştir. Şimdilerde önemli bir ticaret merkezi konumundadır ve ihracatının önemli kısmını ABD ile İngiltere’ye yapmaktadır.

Hong Kong / Man Mo Temple (Man Mo Tapınağı)

Hong Kong’daki en eski tapınak olan Man Mo Tapınağı, Victoria Tepesi’ne çıkarken gidilen yerde bulunmaktadır. Burada iki tane figürü kutsallaştırmışlar. Bu figürlerden biri Edebiyat Tanrısı, diğeri ise Savaş Tanrısıdır. Bu tapınağa ibadet için gelenler daha çok eğitim anlamında dilekte bulunuyor.

Man Mo’yu koloni döneminde Taoistler yapmış. 1848 yılında Hong Kong’un İngiliz kolonisi olduğu dönemde inşa edilmiş. Birkaç defa yenileme çalışması yapılsa da orijinal hali korunarak restore edilmiş.

Tapınakta kutsanan tanrılardan biri olan Edebiyat Tanrısı MÖ 287 yılında, diğer kutsanan Savaş Tanrısı ise MÖ 160 yılında dünyaya gelmiş. Buraya gelecek olanlar iki tanrıyı ve hayatlarını anlatan birçok figürle karşılaşacaktır.

Tapınak yapıldığı günlerdeki kadar ibadet için kullanılmasa da halen hala ziyaretçilere ve ibadet edecek kişilere açık haldedir.  Ayrıca tapınak yakınlarında turistlerin ilgisini çeken birçok falcı bulunuyor.

Hong Kong / Po Lin Manastırı

1906 yılında 3 keşiş tarafından yapılan bu Budist manastırı, dünyadaki en büyük Buda heykellerinden birini bünyesinde barındırmaktadır. Bu Tian Tan adlı heykel ile ün kazanan manastır halen aktif olarak kullanıma açıktır. Bu heykel 1993 yılında tamamlanmıştır. 10.00 ve 17.45 saatleri arasında ziyarete açıktır. Heykeli dışarıdan görmek ücrete tabi değildir. İçeriye girmek için ise ücret ödemek gereklidir. Ayrıca manastır içerisinde tahta bilezik yapımı da mevcuttur.

Hong Kong / Kowloon Park

Daha önceleri İngilizlerin askeri bölge olarak kullandığı bir alan üzerine 1970 yılında kurulmuştur. Bu parkın yapımı için yaklaşık 300 milyon dolar harcanmış. Parkın içerisinde yürüyüş parkuru, ağaçlar ve bahçeler ile kuş kafesleri gibi birçok alan bulunmaktadır. Her yıl milyonlarca kişi burayı ziyaret eder.

Hong Kong’da gezilmesi gereken diğer yerler: Hong Kong Disneyland, Victoria Zirvesi, Ngong Ping 360,

 

8) Vizesiz Pasaportsuz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kıbrıs Gezilmesi Gereken Yerler
Kıbrıs

KKTC Gezilecek Yerleri

1983 yılında bağımsızlığını ilan eden KKTC, Türkiye’den başka hiçbir ülke tarafından tanınmamıştır. Ülke genelinde para birimi olarak Türk Lirası kullanılmaktadır ve resmi dil Türkçedir. Günümüzde Türk kesimimde yaklaşık 215 bin nüfusu barındıran Kıbrıs’ın bütün toprakları,  1878 Berlin anlaşmasına kadar toplamda 307 yıl Türk hâkimiyetindeydi. Bu anlaşmayla geçici olarak İngilizlere geçen Kıbrıs, Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı’nda yenilmesiyle İngilizler burayı ilhak etti. Daha sonra Yunanlıların desteğiyle Kıbrıs Rumları isyan etti ve buranın Yunanistan’a bağlanmasını istediler.

1960 yılında Rum bir cumhurbaşkanı ve Türk bir de cumhurbaşkanı seçildi. Ancak 1967 yılında Rumlar anayasayı değiştirip Türkleri adadan yollamak istediler. Rumların Türk katliamlarına sessiz kalmayan Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs’a müdahalede bulunmak için Kıbrıs’a Türk askerlerini gönderdi. Daha sonra ada ikiye bölündü ve kuzey kesiminde KKTC kuruldu. Ülke içerisindeki ulaşım karayolları ile sağlanmaktadır. Araba kiralamak için de birçok yer bulunmaktadır. Vize olmadan 1 – 3 ay arası konaklayabilirsiniz.

KKTC / Girne Kalesi

Tarihte önemli bir yer edinmiş olan Girne Kalesi, çokça restore edilmiştir. 1373 yılında Cenevizliler kuşatması nedeniyle kalenin restore çalışmaları dursa da ilerleyen tarihlerde tekrar devam edilmiş. Kalenin kontrolünün 1489’dan sonra Venediklilerin elline geçmesiyle, burası Osmanlı’nın olası topçu saldırıları düşünülerek yeniden düzenlenmiştir. Ancak Osmanlı Lefkoşa’daki ilerleyişini sürdürerek 1570 yılında bu kaleyi de teslim almıştır. Kale sadece savunma amaçlı kullanılmamış, içerisine bir de kilise yapılmış. Şimdilerde içerisinde M.Ö. 300’lü yıllara ait bir de batık gemi sergileniyor. Eski tarihi dokuyu ve Osmanlı anılarını içerisinde barındıran kale görülmeye değer bir yapı. Girne kalesi nere, nasıl gidilir tıklayın.

KKTC / Büyük Han

Kıbrıs’taki en büyük hanlardan olan Büyük Han, buradaki en yeni ve donanımlı eserlerden biridir. Kıbrıs’ın fethedilmesinin ardından 1 yıl geçtiğinde kale inşa edilmeye başlanıyor. Han Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Ortasında bir avlu, avlunun ortasında ise bir mescit ie abdest almak isteyenler için bir adet de çeşme yapılmış. Bu han, 2000’li yıllara yaklaşıldığında ise içerisinde pek çok dükkân, restoran, galeri vs.nin bulunduğu bir yer olmuş.

KKTC / Lefkoşa Selimiye Camii

Kıbrıs’taki en gösterişli ve önemi büyük eseri olarak söylenebilir.1208’de yapılmaya başlanıp 1236’da ibadete açılmış. Tabi burası o tarihlerde kilise amaçlı yapışmıştı. Selimiye Camii’ne önce 1373 senesinde Cenevizliler, daha sonra ise 1426’da Memluküler saldırmıştır. 1491’deki deprem nedeniyle de bir bölümü zarar görmüş ancak 1491 senesinde Venedikliler burayı onarmış. Kıbrıs Osmanlıların kontrolüne geçtiğinde ise bu yapıya minareler eklenilerek bu yapı camiye dönüştürülmüş. Mimari dokusunun sizleri etkileyeceğini söyleyebilirim. Gidip görülebilecek tarihi bir yer. Selimiye camii nerede, nasıl gidilir daha çok bilgi için tıklayın.

KKTC / Beşparmak Dağları

Beşparmak Dağları, Kıbrıs’ın kuzeyindeki beş parmağa benzeyen sıradağlardır. Bazı yazılarda adının Girne Dağları olarak da geçtiği bilinir. En yüksek noktası yaklaşık 1 kilometre ile Selvili Tepesi olan Beşparmak Dağları’nın yükseltisi, batıdan doğuya gidildikçe azalır. Adını da tahmin edeceğiniz üzere görünüşünden dolayı halk arasında beşparmak şeklinde söz edilerek almış. Dağ, bulunduğu konum nedeniyle çok önemlidir, Kıbrıs’ın kuzeyini kontrol altında tutma şansı tanır.

KKTC / Lefkoşa – Arabahmet Paşa Camii

Cami, kendisiyle aynı ismi taşıyan Arabahmet Mahallesi’nde yer almakta. Yine bilindik şekilde Osmanlı mimarisini yansıtan bu eseri, 1570’te Kıbrıs’ın fethine katılan Arabahmet Paşa adına inşa ettirilmiş. 1845 yılında da zamana karşı yenik düşmemesi için onarılmıştır. Cami, yakın tarihte 1992-1996 yılları arasında restore edilmiş ve içerisinde bulunan tarihi(ilk yapıldığında döşenen) mezar taşları bulunduğu yerden alınıp, Lefkoşa Taş Eserler Müzesi’ne aktarılmış. Bu cami, Anadolu camilerinin yapısına göre planlanıp yapıldığından önemi büyüktür. Osmanlı döneminde, üst noktada bulunanların yaşadığı bir noktaya yapıldığı ve bu nedenle de Anadolu’daki camilerle benzer yapıldığı düşünülmektedir.

KKTC / Othello Kalesi

1300’lerde bulunduğu konumdaki düşman saldırılarına karşı limanı koruyabilmek için yapılmıştır. Kale’nin etrafı yapıldığı tarihte gelen düşmanları zorlamak amacıyla derin çukurlarla yani hendeklerle donatılmıştır. Bu hendekler de zamanında çok fazla yarar sağlamış ve düşmanları çokça engellemiştir. Hatta kale, uzun zaman boyunca “geçilmez” olarak ün salmıştır. Othello Kulesi, 1492 yılında ise topçu tabyasına çevrilmiştir. Ünlü kişilik Leonardo da Vinci’nin de 1481 yılında Venediklilere şehrin savunma düzeni hakkında tavsiyelerde bulunduğu rivayet edilenler arasındadır. Kalenin günümüzdeki ismini almasının sebebi ise Kıbrıs’ın bir dönem İngilizlerin sömürgesinde kalmasıdır.

KKTC / Girne Kapısı

Lefkoşa surları içinde bulunan bu kapı şehrin Girne’ye ulaşımını sağlayan kapıydı. Venediklilerin yaptığı 3 kapıdan biri olan Girne Kapısı, 1567 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı 1821 yılında burayı onarmış ve bu kapının yanında bulunan surlar 1931’de yıkılmış. Bu yıkımın nedeni motorlu araçların geçişini sağlamak içindi. Şimdilerde ise Lefkoşa T.E. Ofisinin kullanımındadır.

DipNot: Vize Ücretleri zamanla değişkenlik göstermektedir. Güncel fiyatları konsolosluklardan öğrenebilirsiniz.

 

Vizesiz Gidilen Ülkeler Ve Gezilecek Yerleri – 3. Bölüm İçin Tıklayın!