Vizesiz Güney Kore
Vizesiz Güney Kore

M.Ö 3 bin yılına kadar uzanan tarihlerinde, Çin’in eline geçtikten sonra Budizm etkisinde kalmışlardır. 20. yüzyıla kadar birçok farklı hanedanın himayesi altında bulunan Kore’yi 1910 yılında Japonya işgal etti ve burayı koloni haline getirdi. 1945 yılına kadar böyle devam eden bu durumun ardından Japonya’nın 2. Dünya Savaşı’nı kaybetmesinden sonra Kuzey Kore’yi Rusya, Güney Kore’yi Amerika işgal etti. Bu nedenle de Kuzey Kore’de komünist rejim, Güney Kore’de ise demokratik rejim kurulmuş oldu.

Vizesiz Güney Kore – Gezilecek Yerleri – Gezi Rehberi

Ülke genelinde sıcaklık yıl boyunca 3 °C ve 24 °C arasında değişmektedir. Kore’nin köylerinde yaşayan kesim yüzyıllar önceki adetleri bozmayarak geleneksel şekilde giyinir. Şehirde yaşayan kesim ise batıdan etkilenmiş olup günümüz Avrupası gibi giyinmektedir. Ayrıca yarımada ülkesi oldukları için denizcilik faaliyetleri gelişmiştir.

Vizesiz Güney Kore / Seul Kulesi

Bu kuleden bakıldığında şehir manzarası öyle etkileyicidir ki çoğu otorite 1980 yılından beri turistlere açık olan Seul Kulesi’nin Asya’daki en iyi kule olduğunu belirtir. Seul Kulesi 236,7 metre yüksekliğe sahiptir ve ışıklandırma sistemi sayesinde önemli gün v etkinliklerde renkten renge bürünmesi sağlanır.

Vizesiz Güney Kore / Namsan Dağı Parkı

Namsan Parkı tarihte önemli bir yere sahip konumdaki bir parktır. 1392 ve 1910 yılları arasında Joseon Hanedanlığı boyunca başkent olarak Seul şehri kullanıldı ve istilalardan korumak için Bukaksan Dağı, Inwangsan Dağı, Naksan Dağı ve Namsan Dağı gibi dört ana dağın üzerine kale duvarları yapıldı. Bu tarihi dokuyu görmenizi tavsiye ederim.

Vizesiz Güney Kore / Bulguksa Tapınağı

1955 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilen Bulguksa Tapınağı Gyeongju’nun temsili kutsal emaneti niteliğindedir. Tapınağın tüm dünyaca bilinen kendine özgü bir tasarımı var. Günümüzden çok öncelerde, 528 yılında inşa edilen bu tapınak yıllar içerisinde tekrardan inşa edildi.

Güney Kore’de gezilmesi gereken diğer yerler: Gyeongbokgung, N Seoul Tower, Namsan, Seoraksan