Vizesiz Katar
Vizesiz Katar

520 bin nüfuslu ülkede para birimi olarak Katar Riyali kullanılmaktadır. Ülkenin tarihi daha çok yenidir. Bu bölgeyi uzun yıllar boyunca aşiretlerin başındaki kişiler yönetmiştir. Güneyi çöllerle kaplı olan ülkenin kuzey kısmında biraz da olsa otlak alanlar bulunmaktadır. Ancak ülke içerisinde göl ve akarsu yoktur. Bu nedenle de su ihtiyacını kuyulardan yahut arıtma teknolojisi kullanılarak denizlerden sağlanmaktadır.

Vizesiz Katar Gezilecek Yerleri – Gezi Rehberi

Ülkedeki geçim kaynağı ise petrol kaynaklarıdır. Kıyılarından yılda çok sayıda inci çıkarılır. Kışın hava bir nebze serinlese de soğuk olmaz ve yazın sıcaklıklar neredeyse 50 °C’ye kadar çıkar. Çoğunlukla Arapların yaşadığı ülkede Müslümanlık hâkimdir.

Vizesiz Katar / İslam Eserleri Müzesi

Dünyadaki sayılır mimari eserlerden biri olan, Doha’daki İslam Eserleri Müzesi 2008 yılının aralık ayında açılmıştır. Bu müze için kıyıdan 60 metre ileride yapay bir ada kurulmuş ve müze bu adaya inşa edilmiş. Bu müzeye girişler ücretsizdir. Haftanın her günü çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği müzede 7. ve 19. yüzyıllar arasındaki el yazmaları, ahşap, dokuma, değerli taş ürünleri gibi birçok şey bulunmakta.

Burada ilgi çekici hediyelikler de bulunuyor. Ayrıca Osmanlı’dan kalma birçok tarihi eseri görmeniz de mümkün. Doha’ya giderseniz, iç yapısının tasarımıyla müzeden çok sanatsal bir yapıtı andıran İslam Eserleri Müzesi’ne gitmeden geri dönmeyin.

Katar’da gezilmesi gereken diğer yerler: Mathaf Museum Doha, Corniche Qatar, Doha The Pearl