Vizesiz Rusya
Vizesiz Rusya

Yüzölçümü büyüklüğü açısından dünyada 1. Sırada bulunan Rusya, nüfus açısından ise 5. sırada bulunmaktadır. Bilinen tarihi 5. yüzyılda itibaren başlar, ilk Rus devletiyse 9. yüzyılda İskandinavyalılar tarafından kurulmuştur. Topraklarının %70 ‘i boş durumdadır. Dünyadaki en kurak bölgelerinden birine sahiptir ancak madenler bakımından oldukça zengin bir ülkedir.

Vizesiz Rusya – Gezilecek Yerleri – Gezi Rehberi

Nüfus yaklaşık olarak 145 milyondur ve ülke genelinde Hristiyanlık hâkimdir. Günümüzde uzay çalışmalarına bakıldığında ise ABD ile bir yarış söz konusudur. Ancak bu yarışta ABD, Rusya’dan katbekat ilerdedir. Rusya’nı en büyük şehriyse Moskova’dır.

Vizesiz Rusya / Kızıl Meydan

Moskova’nın temelinin atıldığı, dünyadaki en önemli meydanlardan biri… Meydanın hemen yanında GUM yani Rusya’daki en büyük ve en görkemli AVM bulunmakta. Burası da Kızıl Meydan gibi çok büyük. Meydanda alışveriş yapabileceğiniz birçok küçük yer de var. Hediyelik eşyalar, el işçiliği ürünler, votka vs. istediğinizi bulabilirsiniz. Meydanın başka bir yanında ise Aziz Vasili Katedrali bulunuyor. Renk cümbüşü şeklinde tasarlanan kubbeleri ile görsel bir şölen oluşturmakta. Bu katedral ile ilgili bir rivayet şudur ki: Buranın yapım emrini veren Korkunç İvan, bu yapıya eşdeğer bir yapı yapmasınlar diye yapının mimarlarının gözlerini kör etmiş…

Kızıl Meydan, eskiden çok fazla idamın gerçekleştiği yer olmasına karşın şimdilerde konserler, gösteriler gibi etkinliklerin düzenlendiği bir yer olma özelliğini taşıyor.

Vizesiz Rusya / Bolşoy Tiyatrosu

Moskova’daki bu tarihi tiyatro, opera ve bale gösterilerinin düzenlenmesi için yapılmış. Muazzam bir tasarıma sahip olan Bolşoy Tiyatrosu, Rusya’nın 100 rublelik banknotlarında da kendine yer bulmuş.  Bu yapının günümüzdeki haliı, 1805’de yanan Petrovka Tiyatrosu meydanı yerine 1824’te inşa edildi.

Vizesiz Rusya / Rus Devlet Müzesi

Petersburg şehrinde Rus kültürü ve sanatının en önemli eserlerini toplamak için 1895 yılında açılan, günümüzde de içerisinde tarihi birçok koleksiyonu barındıran büyük müze… Sovyet Devrimi’nin yaşanmasının ardından, saraylarda, kiliselerde ve özel koleksiyonlarda el konan çok sayıda eserin de alınıp buraya konulmasıyla, içerisindeki eserlerin sayısı büyük ölçüde artmış. İçerisinde devrime kadar geçen zamana ait sanat eserleri çokça bulunuyor.  İki binaya ayrılan müze içerisinde bir de etnografya müzesi var.

Vizesiz Rusya / Peter ve Paul Katedrali

Deli Petro’nun emri üzerine 1703 yılında, Zayaçiy adası üzerine, adı Apostollar Peter ve Paul’dan gelen ahşap bir kilise inşa edilir. Fakat, Sankt Peterburgh kalesindeki bu ahşap yapının yerine, yeni kurulan şehrin taştan yapılı bir katedrale ihtiyaç duyduğu fikrinde uzlaşma sağlanır. Yeni katedralin yapımı ise 1712 yılının haziran ayında başlar. Katedralin çizimi, mimar Domenico Trezzini tarafından tasarlanır ve inşaat aşamasını D. Trezzini bizzat yönetir. Sankt Petersburg şehrinin simgesi olan bu yapının inşası 1733’te bitirilir.

Bu katedral, tasarımı açısından diğer Rus Ortodoks kiliselerinden oldukça farklıdır. Haç değil de uzun bir dikdörtgen şeklini almıştır. Tarih boyunca, 2. Peter hariç tüm Rus çarlarının kabri olarak da hizmet vermiş olan katedralde şu an sadece kopyaları Türk sancakları vs. gibi savaşta alınan eşyalar da bunuyor.

Rusya’da gezilmesi gereken diğer yerler: Ermitaj Müzesi, Kolomenskoye, Tretyakov Galerisi