Zümrüt Havuzu ve Krabi Mavi Göl Gezisi / Tayland

Zümrüt Havuzu ve Mavi göl gibi doğa harikalarıyla Güney Asya’nın en egzotik ve mistik ülkelerinden biri Tayland, hem doğası hem de kendisine has ritüelleri ile onlarca ülkeden turist ağırlar. Tayland’ı ön plana çıkaran doğal havza ve güzellikler arasında Krabi Eyaleti önemli bir yer tutar. İrili ufaklı adalardan meydana gelen Krabi Eyaleti, bölgenin en gözde turistlik merkezlerden biri olduğunu da not edelim. Bu bölge, Güney Asya’nın en güzel iki plajına da ev sahipliği yapar.

Krabi’deki su dansı gösterisi: Ron şelalesi

Krabi Town’a bir saatlik uzaklıkta yer alan Ron şelalesi ve zümrüt havuzu havzası, turistlerin en uğrak noktaları arasında yer alır. Ron şelalesini önemli kılan ise, suyunun termal ve şifalı olmasıdır. Şifalı suyun ne sıcak ne soğuk olması konforlu bir şelale banyosu imkanı sunar. Sabahın erken saatlerinden itibaren şifalı Ron sularını misafirleri için biriktiren oluklar dolar. Ron şelalesi havzası boyunca, âdete bir küveti andıran olukları görmek mümkündür. Bu oluklarda mutlaka dinlenmeli ve en az 15 dakika küvet sefası yapılması tavsiye edilir.

Oluklardan oluşan zümrüt havuzunun rengi de görülmeye değerdir. Özellikle güneşin yansıması ile zümrüt rengine dönen havuzun suyu harika bir doğal güzellik içerisinde şifalı sulardan faydalanmanızı sağlar. Etraftaki egzotik ağaçlar, kuş sesleri ve bol oksijen de gezinin eşsiz bir deneyimle neticelenmesini sağlar.

Eşsiz bir yürüyüş parkuru: Mavi göl havzası

Khram Doğal Hayatı Koruma alanı içerisinde Ron ve Zümrüt havuzu havzasından sonra Mavi göle doğru hareket edilebilir. Buradaki ormanlar ve doğal hayat koruma altında olduğundan dolayı her şey ekolojik olarak oluşan harika eserleri yansıtır. Yürüyüş parkuru boyunca birçok irili ufaklı göle rastlamak, hayvanlar ve değişik bitki türleri ile karşılaşmak mümkün. Mavi göle ulaşıldığında ise, suyun saflığı ve renginden dolayı birkaç saniyelik duraklama yaşayabilirsiniz.

Mavi göle parlak bir renk veren şeyin ne olduğunu merak edebilirsiniz. Khram havzasındaki birçok su ve gölün berraklığını sağlayan nedenler arasında değerli mineralleri içermesi yatar. Mavi göl havzasındaki yoğun parlaklık ve mavilik de altındaki değerli mineraller içeren kayalardan dolayı oluşur. Bu doğal güzelliğe bakarak, ruhunuzu dinlendirmek için ahşaptan imal edilen seyir terasına geçebilirsiniz.

Saflık abidesi: Emerald gölü

Mavi göl havzasından 20 dakikalık bir yürüyüş sonrası ulaşılan Emerald gölü, bölgedeki diğer su kaynakları gibi değerli minerallerden oluşan şifalı sudur. En derin yeri iki metre olan ve havuz görünümdeki yapısı ile turistlerin yüzmeden asla gitmedikleri göl oldukça berrak ve saftır. Gölün etrafındaki kayalıkların da oldukça kaygan olduğunu not edelim ve dikkatli bir şekilde göle yaklaşılmasını gerektiği konusunda ikazları yapalım.

Zümrüt Havuzu Tayland
Zümrüt Havuzu

Fotoğraf için: Anıl Ünlü‘ye Teşekkürü bir borç biliriz.

Zümrüt havuzları ve Mavi göl nerededir?

Krabi Town’a indikten sonra Zümrüt havuzlarına ulaşmak için iki seçenek var. Birinci yol, turlara katılmak. Ancak eşsiz zenginliklere sahip havzada turlarla kendinizi sınırlamanızı tavsiye etmeyiz. İkinci tercih ise, araba kiralamanız. Krabi’ye 60 km uzaklıkta yer alan havzaya bir saat gibi kısa bir süre içerisinde ulaşmanız mümkün olur. Yol için navigasyon kullanmanız en doğru tercih olacak. Bölge otoparklar var. Aracınızı 30 baht’a otoparka bırakabilirsiniz.

Zümrüt havuzundan kısa bir video

Video için: Anıl Ünlü‘ye Teşekkürler.

Giriş ücretleri ne kadar?

Doğal park alanına giriş ücretlidir. Yetişkinlerin 20 dolar kadar ödeme yapması gerekir. Çocuklardan da 5 dolar alınır. Girişte ücret ödemesi yapıldıktan sonra havuzlara girmek, göller havzasını ziyaret etmek için ekstra ücretler ödenmez. Bilet gişe çalışma saatleri, sabah 8, akşam 5 arasındadır.

Tayland vize işlemleri?

Tayland’a gitmek için vize alınmasına gerek yoktur. Sadece pasaport çıkarılması yeterlidir. Ancak 30 günden fazla tatil planı yapacak kişilerin Ankara’daki Tayland Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapmaları gerekir. Tatil sürenizi 30 günden az tutmanız halinde vize prosedür ve masrafı ile uğraşmanıza gerek kalmaz.