Abant Gölü Tabiat Parkı - Bolu
Abant Gölü Tabiat Parkı - Bolu

Nerede oldukları merak konusu olan ülkemizin el değmemiş doğal güzelliklerinden bir tanesi de Abant Gölü Tabiat Parkı ile kaliteli bir gezintiye imza atmaya ne dersiniz?

Sevdiklerinizle birlikte karmaşadan uzaklaşmak ve doğallığa doymak için Abant Gölü’nün yanı başında bulunan bu güzelliği tercih edebilirsiniz. Bolu çevresi başta olmak üzere Ankara ve İstanbul’dan gelen doğa severlerin akın ettiği bu Tabiat Parkı sizi de etkisi altına almayı başaracak!

Sizin için özel olarak hazırladığımız Abant Gölü Tabiat Parkı rehberinde merak ettiğiniz her detaya cevap verme imkanına sahip olabileceksiniz. Şimdi vakit kaybetmeden park ile alakalı bütün detaylara bir göz atalım!

Kısa bilgi: Bolu‘nun bilinmeyen yerlerini keşfetmek isterseniz; Bolu’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize mutlaka bir göz atın.

Abant Gölü Videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Abant Gölü Tabiat Parkı Tarihi ve Kuruluş Bilgisi

Abant Gölü Tabiat Parkı - Bolu
Abant Gölü Tabiat Parkı – Bolu

Abant Dağları üzerinde doğal oluşumlu bir göl olan Abant Gölü havzasında kurulmuş olan tabiat parkı Bolu’ya yaklaşık 34 km uzaklıkta bulunmaktadır. 1400 metre ile 1700 metre arasında değişen yüksekliklerdeki tepelere sahip olan tabiat parkının her mevsim çok güzel olduğundan söz etmek gerekir. Yaklaşık 1150 hektarlık alanı Tabiat Parkı vasfıyla korunan bu havzanın 1988 yılından bu yana koruma altında olduğunu ifade etmek gerekir.

Abant Gölü Piknik Alanı - Bolu
Abant Gölü Piknik Alanı – Bolu

Bölgenin görsel kusursuzluğunun yanı sıra içerisinde barındırdığı bitki ve hayvan çeşitliliği de ziyaretçilerin ilgisini çeker. Manzara fotoğrafçılığı, doğa fotoğrafçılığı ve diğer pek çok açıdan dikkatleri toplayan parkta zaman geçirmek için pek çok aktivite vardır. Çiftler, aileler ve doğa dostu arkadaş gruplarını gözlemleyebileceğiniz parkta neler yapabileceğinizi inceleyelim!

Yapılabilecek Aktiviteler ve Kamp İmkanlar

Abant Gölü Tabiat Parkı - Nerede ve Yapılacaklar
Abant Gölü Tabiat Parkı – Nerede ve Yapılacaklar

Türkiye’de doğal güzellikler dendiğinde akla gelen ilk alternatifler arasında bulunan Abant Gölü Tabiat Parkı’nda doğallığın yanı sıra eğlence de zirve yapar. Bu kapsamda sizleri bekleyen alternatifler şu şekildedir.

Doğa Müzesi: Abant Tabiat Parkı içerisinde bulunan ‘Doğa Müzesi’ parkta yaralanmış ve hayatını kaybetmiş canlıların mumyalanması sonrasında sergilenmesini sağlar. Doğa severlerin daha önce hiç görmedikleri türleri keşfetmeleri adına özel olan müze hem çocuklar hem de yetişkinler için özeldir. Ayı, Vaşak, Geyik, Kartal ve daha pek çok canlı türünü keşfedeceğiniz bu müzeyi görmeden Abant Tabiat Parkı’ndan dönmenizi önermiyoruz. Burada yakından inceleyebileceğiniz canlılarla hatıra fotoğrafları çektirerek eşsiz anılar da biriktirebilirsiniz.

Piknik ve Mesire Alanı: Abant Gölü çevresinde yapılabilecek en özel etkinliklerden bir tanesi de pikniktir. Genellikle hafta sonları, boş zamanlarını değerlendirmek isteyen kimseler parka gelerek burada piknik keyfini yaşarlar. Yeşillikler içerisinde ve oksijene doymak adına tercih edilebilecek olan bu etkinlik kontrollü bir şekilde yapılır. Böylelikle bir orman yangını çıkması ya da canlıların zarar görmesi de engellenir.

Kamp: Türkiye’de kamp yapılacak alanlar listesinde ilk sıralarda yer alan Abant Gölü Tabiat Parkı, kamp severler için adeta bir cennet özelliği taşır. Gerek iklimi gerekse de kamp için çok özel alanlara sahip olması göl çevresinde büyüklü küçüklü pek çok çadır görmenize olanak sağlar. Kamp yapmak sizin için de çok özel bir alternatifse kamp malzemelerinizi toplayarak hemen Abant’a doğru yola koyulabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü: Abant Gölü Tabiat Parkı’nın havzasında bulunan Çepni Yaylası, insanların yamaç paraşütü deneyimi yaşayabilmeleri adına tercih ettiği çok özel bir mekandır. Parkta gerçekleştirebileceğiniz etkinlikler arasında en ilgi çekici olanlardan bir tanesi olan yamaç paraşütü sayesinde kuşlar gibi süzülme imkanına sahip olabilirsiniz. Profesyonel uçuş eğitmenleri eşliğinde gerçekleşen uçuşlar size unutulmaz anlar yaşatacak!

Olta Balıkçılığı: Olta balıkçılığı, Abant Gölü’nde yapılabilecek en özel etkinliklerden bir tanesidir. Çünkü gölde bulunan balık türleri ve balık yoğunluğu unutulmaz bir deneyim yaşamanıza kapı aralar. Üstelik suyun berrak olması balığın misinaya takılmasını beklerken keyifli anlar yaşamanızı da sağlar. Hem manzara hem de balık avı deneyimi göl çevresindeki kusursuzluğu bir kez daha gözler önüne serer.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2021

Ziyaret saatleri: Abant Gölü Tabiat Parkı, haftanın 7 günü 08.30 ile 21.00 arasında ziyaret edebileceğiniz bir yerdir.

Giriş ücreti: Doğa severlerin en çok tercih ettiği seçeneklerden bir tanesi olan bu parkta girişlerde ödenen ücretler ise şu şekildedir.

Araçsız Kişi Başı: 8 TL

İndirimli Kişi Başı: 4 TL

Motosiklet: 16 TL

Otomobil: 24 TL

Minibüs: 72 TL

Midibüs: 120 TL

Otobüs: 240 TL

1 Ünite Çadır (Günlük): 45 TL

1 Ünite Karavan (Günlük): 50 TL

Abant Gölü Tabiat Parkı Ulaşım Bilgileri

Adres: Örencik, Pk: 14030 – Mudurnu / Bolu

Nerede?: Abant Gölü Tabiat Parkı, Bolu merkezine yaklaşık 34 km uzaklıktadır. Ankara’ya 225 km ve İstanbul’a da 270 km uzaklıkta bulunan bu parka yıl boyu ziyaretçiler akın eder.

Nasıl Gidilir?: Ankara tarafından Bolu istikametine devam eden misafirlerin Abant tabelasına doğru yönelmeleri gerekmektedir. Yoldaki levha ve uyarıları takip ederek Abant Gölü’ne ulaşabilirsiniz. İstanbul tarafından gelecek misafirlerin Bolu Dağı Tüneli’ni takiben Highway Outlet AVM’den biraz ilerde bulunan Abant tabelasını takip etmeleri gerekir. Yine yoldaki uyarı levhaları sizi parka ulaştıracaktır.

Konum Bilgisi