Afyonkarahisar’da Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 10 Yeri Keşfet!

Afyonkarahisar’da Görülmesi Gereken Yerler
Afyonkarahisar’da Gezilecek Yerler

Afyon Türkiye’nin kültürel miraslarından sadece biri. Afyonkarahisar gezilecek yerleri, ünlü kalesi, Ulu camii, Frig Vadisi ve gezmeye doyamayacağınız eşsiz yerlerini gelin yakından tanıyalım.

Afyon, Batı Anadolu ve İç Anadolu’nun birleştiği bir alanda yer almaktadır. Güney parçayı oluşturan bir il olan Afyonkarahisar, Türkiye’nin Termal başkenti olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra şehir, mermercilik ve gıda alanında da son derece gelişmiştir. Şehir, 2005 yılında Afyonkarahisar ismini almıştır.

Şehrin tarihi ismi ise Karahisar-ı Sahib’tir. Tarihi milattan öncesine kadar dayanan Afyon’da gezilecek pek çok yer vardır. Şimdi gelin, Afyonkarahisar’da gezilecek yerleri hep birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

1. Afyon Kalesi

Afyon Kalesi
Afyon Kalesi

Afyonkarahisar’ın merkezinde yer alan Afyon Kalesi’nin yerden yüksekliği 226 metre olarak bilinmektedir. Bir kayanın üzerine inşa edilmiş tarihi bir kale olan Afyon Kalesi, yoğun bir şekilde ilgi görmektedir. Son derece görkemli ve şık bir görünüm oluşturan Afyon Kalesi’nin tarihi. M.Ö. 1350’li yıllara dayanmaktadır. Kale, Ulu Cami’nin hemen karşı tarafında bulunmaktadır.

2. Ulu Cami

Ulu Cami Afyonkarahisar
Ulu Cami – Afyonkarahisar’da Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar’ın en tarihi yapılarından bir tanesi olan Ulu Cami, Camiikebir Caddesi’nde bulunmaktadır. 1273 yılında Selçuklu Veziri Sahip Ata tarafından yaptırılmış olan Ulu Cami, 40 ahşap sütun ve başlık üzerine oturtulan düz toprak damlı yapısı ile dikkat çekmektedir. 40 Direkli Cami olarak da bilinmektedir. Günümüzde en eski ahşap direkli cami olma özelliğine sahiptir.

3. Sultan Divani Mevlevihanesi

Sultan Divani Mevlevihanesi
Sultan Divani Mevlevihanesi

Anadolu’da kurulan ilk Mevlevihanelerden bir tanesi olması nedeni ile son derece önemli bir tarihi miras olan Sultan Divani Mevlevihanesi, 13.yılda kurulmuştur. Konya’dan sonra en önemli mevlevihanedir. Hz. Mevlana’nın 7.kuşak torunu Sultan Divani döneminde önemli bir merkez haline gelmiştir. Burada muharrem ayının 10.gününde yas töreni düzenlenmektedir.

4. İscehisar Peri Bacaları

İscehisar Peri Bacaları
İscehisar Peri Bacaları – Afyon

Afyonkarahisar’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi olan İscehisar Peri Bacaları, Ankara ve Afyon yolu üzerindedir. Volkanik kayaların aşınması ile meydana gelen peri bacaları; Bayat, İhsaniye, Bolvadin ve Bayat ilçelerinde de bulunmaktadır. Turizm Kuşağı Yolu olarak bilinen yol, söz konusu ilçeleri birbirine bağlamaktadır. Bu yolda tüm peri bacalarını görebilirsiniz.

5. Büyük Taarruz Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı

Büyük Taarruz Şehitliği
Büyük Taarruz Şehitliği

26 Ağustos 1922’de Afyon Kocatepe’de başlayan ve 9 Eylül 1922 günü İzmir’de son bulan Büyük Taarruz, Afyon için son derece önemlidir. Büyük Taarruz’da şehit düşün askerlerin anısını yaşatmak için İzmir, Afyon ve Antalya karayolu kavşağına yaptırılmş olan bu anıt son derece eşsizdir.

Anıtın üzerinde 100 subay ve 400 erin ismi bulunmaktadır. Şehitlikte namazgah, şadırvan, otopark ve mezarlık bölümleri bulunmaktadır. Yıl her döneminde açık olan şehitlik turistler tarafından yoğun bir talep görmektedir. 500 mezar taşı ve Atatürk heykeli ile de son derece ilgi çekici bir görünüme sahiptir.

6. Frig Vadisi

Frig Vadisi
Frig Vadisi – Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da gezilecek yerler arasında bulunan Frig Vadisi, m.Ö. 750’den sonra ortaya çıkmış olan Frigler’den kalan bir tarihi eserdir. Günümüzde binlerce yıllık eserlerin izlerini taşıyan bu vadi, merkeze bağlı Sülün Köyü’nün sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Ayazin Ören Yeri de burada bulunmaktadır. Bölgede bulunan kalıntıların ise Bizans Dönemi’ne ait olduğu düşünülmektedir. Sütunlu mezar odaları, aslanlı mezar odaları vadinin en önemli özelliklerini yansıtmaktadır.

7. Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi

Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi
Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi

1998 yılında tarihlenmiş olan Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesinin en temel özelliği arkeolojinin ilk kazı bölgelerinden olan Sandıklı Kusura Höyük Kazısında bulunanların burada yer almasıdır.

Eski Tunç Çağı’ndan günümüze kadar bulunan birçok tarihi eserin yer aldığı Afyon Arkeoloji Müzesi; Eski Tunç, Hitit, Frig, Lidya, Roma ve Bizans döneminden eserlerinde sergilendiği bir müzedir.

8. Afyon Kaplıcaları

Afyon Kaplıcaları
Kaplıcalar – Afyonkarahisar’da Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar, Türkiye’de ki en önemli ılıcaların bulunduğu ildir. Kaplıcanın en önemli merkezlerinden bir tanesi olan Afyon’a gittiğinizde Afyon kaplıcalarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yüksek dereceli suları ile ünlenmiş olan Afyon kaplıcaları merkeze yakın bir konumda bulunmaktadır.

Bu nedenle kaplıcaların yakınında pek çok tesis yer almaktadır. Hüdai Çamur Banyoları, Gazlıgöl, Ömer Ilıcası, Heybeli Ilıcalar Afyonkarahisar’ın en iyi ılıcaları arasındadır.

9. Kırkgöz Köprüsü

Kırkgöz Köprüsü
Kırkgöz Köprüsü – Afyon

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde yer alan Kırkgöz Köprüsü, 1150 yılında Bizans İmparatoru I. Manuel Kommen tarafından yapılmış olan bir köprüdür. Sultan Süleyman zamanında ise köprünün kuzeyine doğru 200 metrelik bir ekleme yapılmıştır.

10. Yedikapılar Manastırı

Yedikapılar Manastırı
Yedikapılar Manastırı

Yedikapılar Manastırı Afyon’un Bolvadin ilçesinde yer alan bir diğer tarihi yerdir. Kemerkaya mevkiinde yer alan Yedikapılar Manastırı 8.yüzyılın izlerini taşımaktadır. Afyon seyahatiniz sırasında bu manastırı mutlaka görmelisiniz.