İstanbul’un Gülhane Parkı içerisinde yer alan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Kütüphanesi okumak isteyenlerin yeni gözde durağı.

Müze kütüphanesinin bulunduğu bina, 17. Yüzyılda Osmanlı Döneminde yaptırılmış ve padişahlarının; Devlet-i Aliyye’nin gücünü ve zenginliğini dosta düşmana göstermek amacıyla düzenlenen muhteşem alayları seyrettikleri Alay Köşkü olarak kullanılan köşk binasıdır. 12 Kasım 2011 yılında hem bir halk kütüphanesi hem de bir müze olarak hizmete açılmıştır.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Kütüphanesi

Üç katlı Köşk’ün duvarlarda Ahmet Hamdi Tanpınar’a ve daha birçok isime ait çeşitli el yazmaları, notlar küçük çerçevelerle sergileniyor. Çok geniş çalışma alanlarına sahip olan kütüphane kısmında ders çalışmak veya kitap okumak isterseniz Gülhane Parkı içerisinde güzel bir yürüyüş yaparak müze kütüphanesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ziyaret Gün ve Saatleri / Giriş Ücreti

Müze Kütüphanesini resmi tatil ve pazar günleri hariç diğer günler 10.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Kütüphanesi Bölümleri

Müze Bölümü

Ahmet Hamdi Tanpınar başta olmak üzere 33 ayrı yazarın 100’ü aşkın ayrı eşyası-belgesi yer almaktadır.

Kütüphane Bölümü

Kent kitapları, Bölge (Marmara Bölgesi) yazarları kitapları, Kuram ve Estetik kitapları, Ödüllü Türkçe kitapları, Ödüllü Nobel kitapları, TEDA (Türk Kültür, Sanat ve Edebiyatı ile ilgili Eserlerin Türkçe Dışındaki Dillerde Yayımlanmasına Destek Projesi) kitapları, olmak üzere 1000’i aşkın yazara ait, 9000 farklı kitap bulunuyor. 9000 kitap KOHA Kütüphane otomasyon sistemine kayıtlıdır.

İstanbul’un dışında Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illerinde yaşamış yazarların yapıtları da yer almaktadır. 69 adet edebiyat alanında süreli yayın gelmeye devam etmektedir.

Edebiyat Kafe

Müze-Kütüphane bünyesinde bulunan edebiyat kafe bölümünde oturup çay ve kahve içerken sohbet edebilir aynı zamanda 100’e yakın güncel sanat-edebiyat dergisini okuma imkanı bulabilirsiniz.

Ulaşım Bilgileri: Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Alemdar Mah. Gülhane Parkı içi, Alay Köşkü, 34112 Fatih, İstanbul

Telefon: (0212) 520 20 81

Ulaşım: İstanbul Avrupa Yakasında Tarihi Yarımada olarak tabir edilen turistik bölgede, Gülhane Parkı içerisinde yer almaktadır.

Tramvay ile ulaşmak isteyenler; Bağcılar-Kabataş tramvay hattını kullanarak Gülhane Durağında inerek park içerisinde yer alan müzeye ulaşabilirler.

Deniz Yolu ile ulaşmak isteyenler; Eminönü veya Sirkeci iskelesine geldikten sonra Tramvay yolunu takip ederek Gülhane Parkı’na kadar yaklaşık 15 dakika yürümelidirler.

Dipnot: Son olarak İstanbul’daki tarihi müzelere bir göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım yada hazır Fatih’e kadar gelmişken, Fatih gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize de bir bakın deriz. :)

Konum Bilgisi