Akkaya Travertenleri - Bolu
Akkaya Travertenleri - Bolu

Akkaya Travertenleri, Bolu’da ki mükemmel doğa harikaları arasında yer almaktadır. Pamukkale travertenlerine benzerliği ile nerede olduğu merak konusu olan bu yer, mucizevi oluşumu ve görüntüsü ile her görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Bembeyaz bir görüntüye sahip olan travertenlerin kaynağından ise sodalı su çıkmaktadır. Son derece şifalı olan sodalı suyun tadına travertenleri ziyaret edenlerin mutlaka bakması gerekmektedir.

Bolu’da ki en güzel yerlerden bir tanesi olan travertenler Bolu’nun en çok tercih edilen turistik mekanları arasındadır. Akkaya Travertenleri günümüzde son merak edilen ve araştırılan turistik yerlerden bir tanesidir. Siz de bu travertenler ile ilgili bilgi almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Şimdi gelin travertenler ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Kısa bilgi: Bolu’nun hiç bilinmeyen yerlerini keşfetmek isterseniz; Bolu’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize mutlaka bir göz atın.

Akkaya Travertenleri Videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Akkaya Travertenleri Hakkında

Akkaya Travertenleri Nerede ve Genel Bilgiler
Akkaya Travertenleri Nerede ve Genel Bilgiler

Bolu’nun en güzel yerleri arasında bulunan Akkaya Travertenleri son derece doğal bir oluşum süreci ile meydana gelmiştir. 20 derecenin üzerinde ki sıcaklıktan çıkan ve sodalı yapısı ile dikkat çeken travertenler son derece turistik bir yerdir. Travertenlerden çıkan suyun içerisinde bulunan karbon gazı uçarak geride kireç bırakmaktadır. Bu durum birike birike travertenlerin oluşmasını sağlamaktadır. Tıpkı Pamukkale’de ki travertenlere benzeyen Akkaya’da ki travertenler yüzyıllar boyunca oluşmuş ve hala daha oluşumuna devam eden bir doğa harikasıdır.

Pamukkale Travertenleri kadar büyük bir yapıda olmasa dahi görülmeye değer bir yerdir. Özellikle Bolu seyahatiniz sırasında bu travertenleri mutlaka görmelisiniz.

Travertenlerden içeri girildiğinde büyük bir havuz karşınıza çıkar. Bu havuza girilebilmektedir. Son derece eşsiz bir güzelliğe sahip olan havuz ve travertenlerde keyifli dakikalar geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Peki, söz konusu travertenlerde neler yapılabilir? Travertenlerde neler yapılabilir? Şimdi gelin tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Gezilecek Yerler ve Aktiviteler

Akkaya Travertenleri Konaklama
Akkaya Bolu

Travertenlerin bulunduğu bölgede en üst kısım mesire alanı olarak dizayn edilmiştir. Bu nedenle dilerseniz travertenlerde piknik yapabilir ve mangal yakabilirsiniz. Mangal yakmak isteyen kişilerin gerekli malzemelerini temin edebileceği bir yer yoktur. Bu nedenle tüm malzemelerini temin ederek gelmeleri gerekmektedir.

Travertenlerin alt kısmından bir yol geçmektedir. Bu yoldan hemen sonra ormanlık alan başlar. Bu ormanlık alanda da mükemmel doğa yürüyüşleri, bisiklet turları yapabilirsiniz. Üstelik ormandan Bolu manzarasını da eşsiz bir şekilde izleme deneyimi elde edebilirsiniz. Travertenlerde ki yemyeşil doğanın içinde keyifli dakikalar geçirerek mükemmel bir deneyim elde edebileceğinizi de unutmamalısınız. Burada piknik yapmak size eşsiz anılar kazandıracaktır.

Travertenlerde Havuz Deneyimi

Akkaya Havuz
Akkaya Havuz – Bolu

Akkaya Travertenlerine girer girmez karşınıza büyük bir havuz çıkacağından bahsetmiştik. Söz konusu havuza yüzerek travertenlerin ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra havuzun farklı bir işletme tarafından işletildiğini ve girişinin ücretli olduğunu ifade edebiliriz. Havuz görevliler tarafından temizlenir ve ayda bir kez boşaltılarak tekrar dolduruluyor. Yüzme havuzu genellikle yaz sezonunda Boluların sıcaktan kaçtıkları bir yer olarak bilinmektedir.

Bölgedeki su kullanımı için kadın ve erkek ayrımı bulunmaktadır. Büyük havuz kadınlar için ayrılmış durumdadır ve büyük bir panel ile kapatılmıştır. Havuzun biraz ilerisine gidildiğinde sodalı su bulunmaktadır. Bu suya ayaklarınızı sokabileceğiniz küçük havuzlar bulunmaktadır. Bu havuzlarda da kadın ve erkek ayrımı vardır. Bölgede ki su kaynaklarından çıkan suyu içebilirsiniz. Hatta şişelere doldurarak evinize götürebilirsiniz.

Travertenlerin de üzerinde havuz bulunmaktadır. Bu havuza girmek yasaktır. Bunun yanı sıra yamaçtan kısa bir yol ile aşağı inerek travertenlerin üzerinde yer alan küçük mağara oyuklarını inceleme fırsatı elde edebilirsiniz. Bu yamaçta gri renkte lekeler bulunmaktadır.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2022

Ziyaret saatleri: Travertenler kış sezonunda 08.00 ile 17.00 saatleri arasında, yaz sezonunda ise 08.00 ile 20.00 saatleri arasında açıktır.

Giriş ücreti: Travertenlerin yer aldığı alana giriş için 7 TL ücret talep edilmektedir. Otopark ücreti ise 23 TL’dir.

Akkaya Travertenleri Ulaşım Bilgileri

Adres: Mudurnu yolu, Çepni Köyü Yolu, Pk: 14803 – Merkez / Bolu

Nerede?: Travertenler Bolu’nun güneybatısından ki Çepni köyünde yer almaktadır.

Nasıl gidilir?: Bolu ve Bilecek yolu üzerinde Mudurnu’ya doğru gittiğiniz sırada bulunan travertenler Bolu’ya yaklaşık 11 km’lik mesafededir. Bu mesafede yaklaşık 20 dk kadar sürmektedir. Çepni Köyü’nün hemen yanından geçen yol ile travertenlere ulaşabilirsiniz. Yolun sonunda bir otopark alanı yer almaktadır. Otoparka aracınızı park edebilirsiniz. Otopark için ücret talep edilmektedir.

Konum Bilgisi