Amerika’ya Nasıl Gidebilirim? | En Kolay Yolları!

Amerika’ya nasıl gidilir?
Amerika'ya Nasıl Gidebilirim? ve En Kolay Yolları!

Kafaya koyduysak nasıl gidilir? bu Amerika’ya! Günümüzde özellikle gençler arasında yurt dışına çıkma ve Amerika’ya gitmenin yolları oldukça popüler olmuş durumdadır. Başta ekonomik nedenler olmak üzere daha pek çok nedenden dolayı insanlar yurt dışına çıkma veya yurt dışında bir ülkeye yerleşmek istiyor.

Genel olarak da Amerika’ya olan göç yoğunluğundan dolayı her geçen yıl bu yollar zorlaşmaya devam ediyor. Biz de Amerika’ya nasıl gidilir sorusuna yanıt olarak en çok tercih edilen yöntemleri sizler için derledik. Aşağıda yer alan yöntemlerden hangisi sizin için uygun ise tercih edebilirsiniz.

Ayrıca yakın zamanda eklediğimiz bu başlıklarda ilginizi çekebilir;

Turist Olarak Gitmek

Amerika’ya gitmenin yolları arasında başta en çok bilinen turistik geziler yer alıyor. İsteyen herkes bu yöntem ile birlikte kısa süreliğine Amerika’ya gidebiliyor. B2 turistik vize başvurusu sayesinde ister kendiniz isterseniz de aileniz olarak vize alabiliyorsunuz. Peki bu vize başvurusu için hangi belgeler gerekli diyorsanız sizin için şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kalmak istediğiniz süreye bağlı olarak en az 6 ay geçerli bir pasaport
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Kimlik fotokopisi
  • Banka hesap dökümü
  • Amerika’da kalacak yere ait adres bilgileri
  • Vize ücretinin yatırıldığına dair çeşitli belgeler
  • Üzerinizde buluna tapu ve araç ruhsatı gibi çeşitli maddi gelir durumu gösteren belgeler
  • DS 160 vize başvuru formu

Vize başvurusu için genel olarak bu belgeler istenmekte olup daha başka çeşitli belgeler de istenebilmektedir.

Dil Okulu ile Gitmek

Öğrenciler tarafından oldukça sık tercih edilen bir diğer yöntem ise dil okulu ile birlikte gitmektir. Amerika’ya nasıl gidilir sorusuna yanıt arayan birçok kişi bu yöntem ile karşılaşmıştır. Bu yöntemi denemek için öncelikle Amerika’daki dil okullarının araştırılması gerekiyor.

Daha sonra öğrencilere sağladığı çeşitli avantajlar da değerlendirilerek başvuru yapılacak okullar sıralanıyor. E-posta yolu ile birlikte okullara başvuru sağlandıktan sonra eğer onay alınırsa gerekli vize başvuruları yapılıyor ve belgeler hazırlanıyor.

Dil okullarının bazıları öğrencilerin çeşitli koşullar dahilinde çalışmasına izin verirken bazıları bu izni tanımayabiliyor. Bunun yanında Dil okulunuzun kaç hafta süreceği ve haftada kaç saat ders verileceği gibi detaylar her birinde farklı oluyor. Barınma gibi diğer ihtiyaçların mutlaka başvuru öncesinde öğrenilmesi gerekiyor.

Green Card Çekilişi ile Gitmek

Green Card çekilişi Amerika’ya gitmenin yolları arasında en bilinen yöntemlerden biri oluyor. Her yıl belirli tarihler arasında yapılan bu çekiliş dünyanın birçok ülkesinden göçmen alıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek isteyen herkes hiçbir koşul gerekmeksizin başvuru yapabiliyor. Ekim alınan başvurular Mayıs ayı içerisinde sonuçlandırılıyor. Böylelikle de Green Card almaya hak kazanan kişiler ilgili belgeleri hazırlayıp Ankara’daki konsolosluğa gidiyor. Eğer herhangi bir sorun ortaya çıkmaz ise Amerika’ya giriş hakkı tanınıyor.

Green Card çekilişine başvurmak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük olması ve en az lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olması gerekiyor. Eğer lise mezunu değil ise son 5 sene içerisinde belirli meslek gruplarında 2 yıl çalışmış ya da eğitim almış olması isteniyor.

Amerika’ya gitmenin yolları kapsamında eğer bu çekilişi kazandıysanız bu haktan eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuklarınız da yararlanabiliyor. Fakat bilinmesi gerekiyor ki çekilişi kazanmış olmanız size iş garantisi vermiyor. Sadece Amerika topraklarına giriş hakkı veriyor. Daha sonrasında kalacak yeriniz ve iş süreciniz tamamen size bırakılıyor. Dolayısıyla çekilişe katılacak iseniz en azından sizi birkaç ay idare edecek tutarda bir birikimin bulundurulması tavsiye ediliyor.

İltica Başvurusu ile Gitmek

Amerika’ya gitmek için son zamanlarda oldukça tercih edilen bu yöntem aslında kabul almanın son derece zorlu olduğu bir yöntem olmaktadır. Çeşitli ülkeler aracılığı ile birlikte denenen iltica süreci tehlikeli olmasıyla da bilinmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ne sığınmacı talebinde bulunmak için kendi ülkenizde baskı altında olduğunuzu ve çeşitli geçerli nedenlerinizin olduğunu kabul ettirmeniz gerekiyor. Amerika’ya nasıl gidiliyor sorusuna yanıt olarak öğrenilen bu yöntem bazı yasadışı yolların keşfedilmesine hatta can ve mal kayıplarına yol açabiliyor.

Yüksek Lisans ile Gitmek

Lisans öğreniminizi tamamladıktan sonra isterseniz yüksek lisansınızı Amerika’da yapabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken Amerika’daki bir üniversiteden yüksek lisans için kabul almak oluyor. Üniversiteden kabul aldıktan sonra ilgili öğrenci vizesi ile birlikte Amerika’ya giriş yapabilirsiniz. Bu yöntem için hangi belgelerin gerekli olduğuna ve ne kadar ücret ödeneceğine bir danışmanlık merkezine başvurarak öğrenebilirsiniz.

Sponsor ile Gitmek

Listemizde Amerika’ya gitmenin yolları olarak son sırada yer alan sponsor ile Amerika’ya gitmek hem oturum izni için hem de düzenli bir iş için en mantıklı tercihler arasında yer alıyor. Peki sponsor nasıl bulunuyor diyecek olursanız kendi uzmanlık alanınıza göre Amerika’daki iş ilanlarına göz atmanız gerekiyor diyebiliriz. Hangi sektörde çalışıyorsanız buna uygun sektörleri araştırarak sizin için en makul firmaları filtrelemelisiniz. Daha sonrasında ilgili CV’nizi göndererek bir iş başvurusunda bulunmalısınız.

Eğer iş başvurunuz onaylanırsa Amerika’ya gitme kapılarını aralamış oluyorsunuz. Ancak iş başvurusu yaptığınız firmanın bunu Amerika Birleşik Devletleri’ne kabul ettirmesi gerekiyor. Bu pozisyon için neden size ihtiyacı olduğunu kabul ettirebilirse hem oturum izniniz alınıyor hem de işe başlayabiliyorsunuz.

Başvuru yaptığınız firmaya göre de kalacak yer ve diğer ihtiyaçlarınız karşılanıyor. Türkiye’de zaten alanınızda uzman bir şekilde herhangi bir sektörde çalışıyorsanız Amerika’ya nasıl gidilir soruları ile uğraşmadan iş ilanları sayesinde Amerika’ya gidebilirsiniz.