Vizesiz Yurtdışı Seyahat Rotaları
Vizesiz Yurtdışı Seyahat Rotaları

Bu sefer vizesiz yurtdışı seyahat rotaları için bir liste oluşturmak istedik. Sebebi ise; Euro aldı başını gidiyor, Avrupa’ya yapılan seyahat planları bütçeleri oldukça zorluyor. İşin içine bir de vize masrafı girince çoğu kişi yurtdışı seyahat planlarını iptal etmek zorunda kalıyor.

Eğer siz de ‘vizem yok bir yere gidemem’ deyip yurtdışı planlarından vazgeçenlerdenseniz; sizin için hazırladığımız bu listeye göz atıp bir kez daha düşünebilirsiniz. Evet, yanlış anlamadınız; bu listede adı geçen tüm ülkeler Türk vatandaşlarından vize istemiyor. İşte son zamanlarda Euro’nun artması ile daha da popülerleşen, en çok tercih edilen vizesiz yurtdışı seyahat rotaları

Vizesiz Yurtdışı Seyahat Rotaları

1- Ukrayna

Ukrayna / Kiev
Ukrayna / Kiev

Listenin ilk sırasında karşımıza çıkan Ukrayna, son yılların en popüler vizesiz yurtdışı seyahat destinasyonlarından birisidir. Hem tarihi kimliği hem kültürel güzellikleri hem de eşsiz mimarisi ve şehrin ruhunu yansıtan sokakları ile kendisine hayran bırakan Ukrayna, aynı zamanda ucuz yurtdışı seyahat rotaları arasındadır. Ayrıca Ukrayna gezi rehberi yazımızı okuyarak burası hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Ukrayna Mimarisi
Ukrayna Mimarisi

Ülkede geçerli olan para birimi Ukrayna Grivna’sı iken; 1 Türk Lirası ortalama olarak 4,60 Ukrayna Grivnası etmektedir. (Haziran 2019)

Vizesiz Yurtdışı Seyahat Rotaları - Ukrayna
Vizesiz Yurtdışı Seyahat Rotaları – Ukrayna

2- Gürcistan

Gürcistan Batum
Gürcistan Batum

Hem doğası güzel hem ekonomik hem de oldukça yakın. İşte karşınızda vizesiz hatta isterseniz sadece nüfus kâğıdı ile gidebileceğiniz bir ülke: Gürcistan. Özellikle doğa turizmi yapmak isteyenlere şiddetle tavsiye edebileceğimiz Gürcistan; Başkent Tiflis ve Batum şehirleri ile size güzel bir haftasonu için ev sahipliği yapmaya hazır.

3- Endonezya

Endonezya Bali Adası
Endonezya Bali Adası

Hem vizesiz olması hem de ucuz yurtdışı seyahat rotalarından birisi olması ile son zamanların en popüler ülkelerinden birisi olan Endonezya, vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle yurtdışı balayı tatili düşünenler için en popüler rotalardan birisi olan Endonezya, Bali Adası başta olmak üzere binlerce ada ve volkandan oluşuyor. Siz de farklı bir kültür tanımak, eşsiz doğa güzelliklerini keşfetmek ve muhteşem bir deniz tecrübesi yaşamak istiyorsanız vizesiz seyahat edebileceğiniz bu Asya ülkesini listenize eklemelisiniz.

 4- Makedonya

Makedonya Ohrid gölü
Makedonya Ohrid gölü

Balkanlar coğrafyası denildiğinde ilk akla gelen ülkelerden birisi olan Makedonya, hem Türk kültürüne yakın olması hem tarihi ortaklık ve coğrafi yakınlık hem de vizesiz ülkelerden birisi olması sayesinde son dönemin en çok tercih edilen yurtdışı seyahat rotalarından birisidir. Zamanı olmayanlar için haftasonu bile gidilebilecek ideal rotalardan birisi olan Makedonya; halen Osmanlı Devleti’nden de izler taşımaktadır. Başkent Üsküp’ten başlayarak ülkenin en güzel doğa harikalardan birisi olan Matka Kanyonundan devam ederek gezinizi Ohrid gölü kıyısında tamamlayabilir, oldukça tanıdık ve ‘bizden’ izler sürebilirsiniz.

5- Sırbistan

Sırbistan Belgrad
Sırbistan Belgrad

Vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler arasında özellikle genç kesim tarafından en çok tercih edilen ülkelerden birisi olan Sırbistan; Avrupa’da gençliğin nabzının attığı rotalardan birisidir. Özellikle başkent Belgrad, gerek tarihi yapıları gerek mimarisi ve hareketli gece hayatı ile mutlaka görmeniz gereken şehirler listesinde yer almaktadır. Siz de hem yakın olsun hem maliyeti yüksek olmasın hem de vize ile uğraşmadan güzel bir yurtdışı seyahati geçireyim diyorsanız Belgrad iyi bir seçim olacaktır.

6- Filipinler

Vizesiz Yurtdışı Seyahat Rotaları - Filipinler
Vizesiz Yurtdışı Seyahat Rotaları – Filipinler

Dünyanın en güzel ve en farklı rotalarından birisi olan Filipinler, vize istemeyen ülkeler listesinde farklı bir alternatif arayışında olanlar için ideal seçimlerden birisi olabilir. Tropikal bir deneyim arayışında olanlar için halen el değmemiş bir yerdir Filipinler. Hem yurtdışında tatil yapmak isteyenler için hem de kış soğuklarını sıcak bi iklimde geçirmek isteyenler için Filipinler tereddütsüz gidebilecekleri bir ülkedir.

7- İran

İran
İran

Hakkında olumsuz olarak çok şey duymuş olabilirsiniz ancak bizce hepsini unutun ve bir cesaretle bu ülkeyi seyahat listenize ekleyin. Tarihi binaların güzelliği ile sizi büyüleyecek, kültürel yapısı ve insanlarının misafirperverliği ile kendisine hayran bırakacak, Doğu kültürünün tüm ihtişamını size yaşatacak olan İran; vizesiz gidebileceğiniz ülkeler arasında farklı bir kültür arayışında olanlar için iyi bir seçim olabilir.

8- Lübnan

Lübnan
Lübnan

İşte size vizesiz gidebileceğiniz üstelik bir haftasonu tatilinde bile seyahat edip belirli noktaları ile keşfedebileceğiniz iddialı bir rota: Lübnan. Hem yakın olması hem de renkli ve farklı kültürü sayesinde son zamanlarda oldukça fazla turist ağırlayan Lübnan, özellikle başkenti Beyrut’taki gece hayatı ve eğlenceleri ile ün yapmış durumda.

Lübnan Beyrut
Lübnan Beyrut

Buraya geldiğinizde hayran olacağınız bir diğer nokta da mutfağı ve dünyaya ün salmış mezeleri tabiki. Falafel, babagannuş, humus, tabule ve adını sayamayacağımız daha nice mezenin tadına bakmak bile gurmeler için harika bir deneyim olabilir.

9- Maldivler

Maldivler Sahili
Maldivler Sahili

Gelelim son zamanların en popüler balayı rotalarından birisine. Rüya gibi diye tanımlanan, palmiye adaları bembeyaz sahilleri ve mavinin binbir tonunu görebileceğiniz tertemiz denizi ile Maldivler vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler arasında popüler bir seçim.

Maldivler Denizi
Maldivler Denizi

Ancak Maldivler için biraz pahalı bir tatil yapmayı göze almanız gerekecektir çünkü kalacağınız otel muhtemelen bir ada üzerinde olacak ve bu ada sadece 20 dakikada gezebileceğiniz kadar küçük olacak. Adalar arası ulaşım zor ve otellerde yapılacak ekstra şeyler de biraz pahalı. Eğer tatil için ayırdığınız para biraz fazla ise Maldivler’de rüya gibi bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

10- Karadağ

Karadağ
Karadağ

Son zamanlarda yurtdışına çıkan Türk turistler arasında en çok tercih edilen rotaların başında gelen Balkan ülkelerinden birisi Karadağ’dır. Hem tarihi bir şehirde gezmek hem muhteşem bir denizde yüzmek hem de yeşile doymak istiyorsanız bu ülke tam size göre! Ayrıca Karadağ gezi rehberimize göz atmanızı şiddetle öneririz.