Antalya Hayvanat Bahçesi
Antalya Hayvanat Bahçesi

Yaklaşık 400 dönüm arazi üzerine kurulmuş olan, 16 türden 92 adet hayvana ev sahipliği yapan ve yılda ortalama 150-200 bin kişinin ziyaret ettiği Antalya Hayvanat Bahçesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Dipnot: Gezi planınızı genişletmek isterseniz Antalya’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize göz atmanızı öneririz.

Antalya Hayvanat Bahçesi Hakkında Bilgiler

Antalya Hayvanat Bahçesi Hakkında Bilgiler
Antalya Hayvanat Bahçesi Hakkında Bilgiler

Antalya’nın Kepezaltı Piknik sahası içerisine bulunan Hayvanat Bahçesi yaklaşık 400 dönüm arazi üzerine kurulmuştur.

Yılda ortalama 150 -200 bin ziyaretçi ağırlayan Hayvanat Bahçesi içerisinde 16 türden 92 adet hayvan bulunmaktadır.

İçerisinden bulunan göletler, doğal şelaleler gibi kaynaklar sayesinde hayvanların doğal yaşamına en uygun olan Hayvanat Bahçesi olduğunu söylersek yanlış olmaz.

Antalya Hayvanat Bahçesi Bölümleri

Antalya Hayvanat Bahçesi Bölümleri
Antalya Hayvanat Bahçesi Bölümleri

Hayvanat Bahçesinde 16 farklı türden toplam 92 hayvan 8 farklı bölgede ziyaretçilerini bekliyorlar. Bu bölgelerden kısaca bahsedecek olursak;

Sürüngen Evi: İçerisinde farklı türde yılanların ve timsahların bulunduğu bölümün 350 metrekare kışlık, 300 metrekare yazlık olmak üzere iki farklı bölümü vardır. Buraya yaşayan yılanlar ve timsahlar kışın alttan ısıtmalı bölümlerde muhafaza ediliyorlar.

Çift Tırnaklılar: Kızıl geyik, beyaz ve benekli alageyik, karaca, ceylan gibi hayvanların bulunduğu bu bölümün çevresi tel örgüler ile ve demir kafeslerle çevrilidir. Yazlık ve kışlık olmak üzere bulunan her iki bölüm de doğal yaşam koşullarına uygun olarak inşa edilmiştir.

Tek Tırnaklılar: Yazlık ve kışlık olmak üzere bulunan her iki bölümü doğal yaşam koşullarına uygun olarak inşa edilmiş bu bölgede at, eşek, zebra gibi hayvanlar yaşamaktadır.

Yırtıcılar: Aslan, Kaplan, Puma, Ayı gibi yırtıcı hayvanların yaşadığı bu barınaklar da yine yazlık ve kışlık olmak üzere iki farklı şekilde inşa edilmiştir.

Yırtıcı Kuşlar: 400 metrekare alan üzerine, Hayvanat Bahçesinin en üzerinde inşa edilen bu bölge deniz manzarasına sahiptir. Kayalık, doğal kovuk ve oyuklarda yapılmış yırtıcı kuş barınağında 4 türde 12 hayvan bulunmaktadır.

Sülünler: 12 adet sülün çeşidinin barındığı bu barınakların her biri 40 metrekare büyüklüğünde olup hayvanların doğal yaşam koşullarına uygun olarak tasarlanmıştır.

Tavuklar: Toplam 9 adet tavuk çeşidinin barındığı tavuk barınaklarının büyüklükleri 20 metrekare olup yazlık ve kışlık olmak üzere tasarlanmıştır.

Tavşanlar: 4 metrekare büyüklüğe sahip tavşan barınaklarında 4 farklı tür tavşan yaşıyor. Bu barınaklarda yine aynı şekilde yazlık ve kışlık olarak inşa edilmişlerdir.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

Antalya Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri
Antalya Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri

Yaz sezonu ve kış sezonu olarak iki farklı çalışma saati bulunan hayvanat bahçesinin çalışma saatleri şu şekildedir;

Kış Sezonu (15 Kasım-15 Mayıs): 09:00-17:30

Yaz Sezonu (15 Mayıs-15 Kasım): 09:00-19:00

Hafta sonu, özel günler, bayram günleri ve resmî tatillerde de açık olan Hayvanat Bahçesinin giriş ücreti ise;

12 Yaş altı ve Engelli vatandaşlar için ÜCRETSİZ

Araç Girişi : 50 TL.

Tam Bilet : 30 TL.

Öğrenci : 20 TL.

Antalya Hayvanat Bahçesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Kepezaltı Piknik Sahası içerisi Kepez / ANTALYA

Ulaşım: Özel araç ile ulaşım; Burdur Kepezaltı yolu takiben Ferro Krom Fabrikası önünde bulunan ışıklı kavşağa geldikten sonra sola dönüp ana yolun istikametinde giden tali yoldan yaklaşık 2 kilometre devam edip hafif raylı sistemin son durağı yanında bulunan Hayvanat Bahçesi giriş kısmına ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile ulaşım için; Antalya Merkez’den kalkan Cezaevi-Fatma Parıltı istikametinde servis yapan 5-6 veya 11 numaralı otobüslerden herhangi birisine binerek tramvay son durağında indikten sonra 5-10 dakika yürümeniz gerekecektir.

Minibüs ya da Dolmuş ile ulaşım için; yine Antalya Merkez’den 7-46 veya 52 numaralı minibüslerden birisine binerek tramvay son durağa kadar gelebilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.