Ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de adı geçen Aspat Koyu bu yazımızın konusu olacak. Bodrum‘un Aspat Koyu hakkına merak edilenler, özellikleri, giriş ücreti, nerede? Ve nasıl gidilir? Bilgilerine yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelip denizin keyfini sürmeyi planlarken sadece bir plaj yada bir koy görüp gitmeyin, Bodrum’daki plajlar ve koylar için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atın.

Aspat Koyu Genel Bilgileri

Adını kurak, sulanmaz anlamına gelen “aspartos” kelimesinden alan Aspat Koyu, Ortakent Yahşi ile Akyarlar arasında kalıyor. 1. Derece sit alanı olmasından dolayı doğal güzelliğini korumayı başaran Aspat Koyu içerisinde pek çok su kaynağını da barındırıyor. Sadece su kaynağı da değil tabi. Yemyeşil doğası içerinde nehir, dağ, deniz ve bir de kale barınmakta. Eğer tatilinizde buraya gelirseniz Çiftlik Kalesi adındaki bu kaleyi de ziyaret etmenizi ayrıca tavsiye ederiz.

Aspat Koyu Özellikleri

İlk başta belirtmeliyim ki burası muhteşem bir güzelliğe sahip. Doğa ile iç içe harika bir yer. 1. Derece sit alanı olması nedeni ile doğal güzelliğini koruyabilmiş, cennetten bir köşe adeta. Koy içerisinde sadece 1 işletme bulunuyor. Girişler de ücretli olduğu için çok kalabalık olmuyor. Sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil arayanlar için oldukça ideal bir yer. Sezon ortası, bayram tatili gibi zamanlar da bile tıklım tıkış olan plajların aksine rahat rahat denize girebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bir ortamı var.

Plajı ve deniz tabanı kumlu. Oldukça rahat. “Kızgın kumlardan serin sulara atlamak” cümlesi burası için gönül rahatlığı ile söylenebilir. Serin sular derken gayet ciddiyiz çünkü su gerçekten serin. Sahilde şezlonga kurulabilir ya da palmiye ağaçlarının gölgesinde kitap okuyabilirsiniz. Denize girerken göreceğiniz manzara da yemyeşil doğa. Bu yeşilliklerden gelen ılık rüzgar ve bu rüzgarın sesi tatilinize huzur katacak.

Deniz seviyesi için de yavaşça derinleştiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden yüzmye yeni başlayan ve çocuklu aileler için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Ancak çocuklu ailelerin dikkatli olması gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

Son olarak da denizin rengi ve temizliği ile ilgili birkaç cümle yazmakta fayda var. Mavinin en güzel tonlarından birisine sahip deniz oldukça temiz ve berrak. Su altında gözleriniz açık yüzenlerdenseniz deniz atı ya da başka deniz canlılarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Aspat Koyu Giriş Ücreti 2022

Aspat Koyu Giriş Ücreti
Aspat Koyu Giriş Ücreti

Gelelim bir diğer önemli konuya. Çoğu Bodrum Plajları gibi buraya da girerken ücret ödüyorsunuz ve bu ücreti içerde yeme içme ile kullanıyorsunuz. Ayrıca fiyatlara şezlong ve şemsiye de dahil. Zaten başka yerde bunlara ücret ödediğiniz vakit hemen hemen aynı fiyata denk geliyor.

Hafta İçi (Kişi başı): 80 TL

Hafta Sonu(Kişi başı): 100 TL

Aspat Koyu Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Akyarlar Mahallesi, Tuzla Aspat Mevki No:1, 48960 – Bodrum / Muğla

Ulaşım: Araç ile gelmek isteyenler Bodrum – Karaincir güzergâhını kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise Bodrum otogardan kalkan minibüsleri kullanarak buraya ulaşabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.