Bodrum Plajları ve Koyları
Bodrum Plajları ve Koyları

Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinin başında yer alan Bodrum, her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Birbirinden güzel plajları ve koyları yanı sıra gezilmesi gereken yerleri de oldukça fazla olan Bodrum, gece hayatı ve eğlence seçenekleri ile de ziyaretçilerine birbirinden güzel vakit geçirme olanağı sunuyor.

Bodrum Plajları ve Koyları

Bu yazımızda Bodrum’da denize girilebilecek yerleri sizler için kaleme aldık. Bodrum Plajları ve Koyları, genel bilgileri, özellikleri, giriş ücretleri, nerede? ve nasıl gidilir? bilgilerini bir bir listeledik.

1- Yalıkavak Halk Plajı

Bodrum’un kuzey tarafında yer alan Yalıkavak Halk Plajı sık rüzgâr aldığından yelken ve rüzgâr sörfü için oldukça uygundur. Bu sporlara ait merkezler bulunmakla birlikte bir de yat limanı bulunmaktadır.

200 metre uzunluğu ve 5 metre genişliğe sahip plajın çevresinde otel ve işletmelere ait pek çok plaj da bulunmaktadır. Dilerseniz bu plajlardan da ücret ödeme şartı ile faydalanabilirsiniz. Ya da halk plajı kısmında güneşin ve kumsalın tadını çıkardıktan sonra akşam restoranlardan birisini tercih edebilirsiniz.

Plajın denizi oldukça temiz ve berrak. En sıcak Bodrum günlerinde bile suyun sıcaklığı oldukça serin. Ilık esen rüzgârları da dinlenmek ve kafa dinlenmek isteyenler için birebir.

Su seviyesi yavaş yavaş derinleşmekte. Bu nedenler yeni yüzmeye başlayanlar ve çocuklu aileler tercih edebilirler.

Rüzgâr almasından dolayı genelde dalgalı bir denize sahip olan plajda cankurtaran hizmeti de verilmektedir. Plajın bakım ve temizlik işleri yetkiler tarafından düzenli olarak yapıldığı için oldukça temiz.

Giriş Ücreti: Yok

Ulaşım: Havalimanına 45 kilometre merkeze ise 1 kilometre uzaklıktadır. Özel araç yanı sıra toplu taşıma ile de ulaşım mevcuttur.

Araç ile gelmek isteyenler Yalıkavak istikametine doğru devam ederek yaklaşık 5 dakikalık yolculuk ile ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise Bodrum merkezden geçen Yalıkavak minibüslerini kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Minibüs ücreti ise kişi başı 20 lira.

Dilerseniz 10-15 dakikalık bir yürüyüş sonrası da plaja ulaşabilirsiniz.

2- Karaincir Plajı

Karaincir Plajı, deniz sıcaklığı Bodrum Plajları arasında en soğuğu. 30-35 derecelik havalarda bile buz gibi bir denizi var. Soğuk su severler için büyük nimet.

Deniz tabanı ve sahili incecik altın sarısı bir kumsal. Temizlik ve berraklık açısından da diğer Bodrum plajlarından hiçbir farkı yok. Oldukça temiz ve berrak. Cam gibi yani. Sahil için de temiz olduğunu söyleyebiliriz. Zaten özel işletmeler tarafından işletildikleri için düzenli temizlikleri yapılıyor.

Deniz genellikle sakin ve dalgasız. Bunların haricinde deniz seviyesinin yavaş yavaş derinleştiğini bu sebeple yeni yüzmeye başlayanların ve çocuklu ailelerin dikkatli olmaları gerektiğini de hatırlatalım.

Giriş Ücreti: Ortalama 150-200 TL. Tabi bu ücrete şezlong ve şemsiye fiyatı dahil. Ayrıca ödediğiniz ücreti yiyecek ve içecek olarak geri alıyorsunuz.

Ulaşım: Araç ile gelmek isteyenler Bodrum merkezden yaklaşık yarım saatlik yolculuk sonrası buraya ulaşabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler de Bodrum merkezden Akyarlar minibüslerini kullanarak yaklaşık 45-50 dakikalık yolculuk sonrası buraya ulaşım sağlayabilirler.

3- Torba Sahili

Torba Sahili rüzgara açık bir konumunda bulunuyor. Bu sebeple zaman zaman dalgalı olabiliyor. Bu dalgalar nedeni ile deniz akşama doğru bulanıklaşabiliyor. Ama yine de rüzgarsız bir günde gayet berrak ve temiz bir denize sahip. Yine de işinizi garantiye almak isterseniz biraz daha ileride bulunan Torba Koyu’nu tercih edebilirsiniz.

Deniz tabanı ve sahil tamamen kumsal. Çocuklu aileler burada oldukça rahat edebilir. Deniz seviyesinin de yavaş yavaş derinleşiyor olması da çocuklu aileler ve yeni yüzmeye başlayanlar için bir avantaj.

Suyun sıcaklığı için de ne çok sıcak ne de çok soğuk orta derecede ılık diyebiliriz.

İçeride Belediyenin işlettiği küçük bir işletme bulunuyor. Fiyatlar pek çok plajdaki işletmeye göre gayet uygun. Menü çok geniş olmasa da aperatif ve atıştırmalık ile günü kurtarabilirsiniz. Yine de fazlasını isteyenler için söyleyelim oldukça merkezi bir konumda olduğundan dolayı sahilden çıkıp alışveriş yapabileceğiniz pek çok yer mevcut. Bu küçük işletmeye ait duş, tuvalet ve soyunma kabinleri de bulunuyor. Üstelik işletme Belediye tarafından sağlandığı için tertemiz.

Giriş Ücreti: Yok

Ulaşım: Bodrum merkez ile havaalanı istikameti üzerinde kalan bölgeye aracınız ile rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler de Bodrum merkezden minibüsleri binerek buraya ulaşabilirler.

4- Gümüşlük Halk Plajı

Gümüşlük Halk Plajı uzunluğu yaklaşık 120 metre genişliği ise 10 metre civarında.

Çayıraltı Halk Plajı olarak da bilinen plajın batıdan esen rüzgârlara karşı korunaksız olduğu için çoğu zaman dalgalı bir denizi var. Bu sebeple çocuklu aileler ve yeni yüzmeye başlayanların dikkatli olmasında fayda var. Zaten rüzgâr alması ve dalgalı olması ile daha çok sessiz, sakin bir tatil arayan az sayıda kişi tarafından tercih edilen bir plaj.

Plajdan yürüyerek ulaşılabilen Tavşan Adası manzarası güzelliğine güzellik katıyor.

Sahil ve deniz tabanı kum ile kaplı. Plajın oldukça bakımlı ve temiz olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Deniz suyu için ılık diyebiliriz. Ayrıca bu kadar fazla dalgalı olmasına rağmen oldukça temiz.

Plaj içerisinde ihtiyaçlarını giderebileceğiniz kafeterya var. Buradan yiyecek, içecek gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bunun dışında duş ve soyunma kabinlerinin de bulunduğunu ve hiçbir ücret ödemeden faydalanabileceğinizi söyleyelim.

Giriş Ücreti: Yok

Ulaşım: Araç ile gelmek isteyenler öncelikle Bodrum merkezden Gümüşlük’e gelmeliler. Buraya geldikten sonra tabelaları kullanarak plaja kolayca ulaşabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Bodrum merkezden kalkan şehir içi minibüslerini kullanarak yaklaşık 30-35 dakikalık yolculuk sonrası buraya ulaşabilirler.

5- Bitez Plajı

En başta belirtmekte fayda var ki sezon ortası ve tatil zamanları Bitez Plajı oldukça yoğun. Tercihen Mayıs ve Eylül aylarında gitmenizde fayda olduğunu söylememiz gerek. Temmuz ve Ağustos aylarında iğne atsanız yere düşmeyecek derecede kalabalık oluyor. Eğer sessiz, sakin bir tatil planlıyorsanız tatil sezonunda buradan uzak durmanızı öneririz.

Gelelim Bitez Plajının deniz ve kumsalına. Kuzey rüzgârlarından etkilenmediği için çoğu zaman dalgasız, temiz ve sakin bir denize sahip. Temizlik konusunu sezon ayları dışında değerlendiriyoruz. Kalabalık olduğu zamanlarda kulaç atmaya yer bulamazken bulanık olmasını da normal karşılamalıyız. Suyu diğer Bodrum Plajlarına nazaran daha ılık. Su seviyesi de yavaşça derinleşiyor. Bu sebeple çocuklu aileler için ve yeni yüzme öğrenenler için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Plaj kısmı ve deniz tabanı incecik kumlarla kaplı plajın portakal ve mandalina bahçeleri ile süslenen doğal bir manzarası olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Son olarak diğer Bodrum Plajlarında olmayan oldukça uzun bir yürüyüş yolu bulunuyor. Denizden sonra çıkıp günün yorgunluğunu bu yürüyüş parkurunda turlayarak çıkarabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Yok ( Bazı işletmeler müşteri çekebilmek için Şezlong ve Şemsiye ücreti dahi almıyorlar.)

Ulaşım: Araç ile gelmek isteyenler Bodrum merkezden Bitez tabelalarını takip ederek kolaylıkla plaja ulaşabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenlerden Bodrum merkezden kalkan Bitez minibüslerine binerek yaklaşık 10 dakikalık yolculuk sonrası buraya ulaşabilirler. Minibüs ücreti ise kişi başı 5 lira.

6- Aspat Koyu

İlk başta belirtmeliyim ki Aspat Koyu muhteşem bir güzelliğe sahip. Doğa ile iç içe harika bir yer. 1. Derece sit alanı olması nedeni ile doğal güzelliğini koruyabilmiş, cennetten bir köşe adeta. Koy içerisinde sadece 1 işletme bulunuyor. Girişler de ücretli olduğu için çok kalabalık olmuyor. Sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil arayanlar için oldukça ideal bir yer. Sezon ortası, bayram tatili gibi zamanlar da bile tıklım tıkış olan plajların aksine rahat rahat denize girebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bir ortamı var.

Plajı ve deniz tabanı kumlu. Oldukça rahat. “Kızgın kumlardan serin sulara atlamak” cümlesi burası için gönül rahatlığı ile söylenebilir. Serin sular derken gayet ciddiyiz çünkü su gerçekten serin. Sahilde şezlonga kurulabilir ya da palmiye ağaçlarının gölgesinde kitap okuyabilirsiniz. Denize girerken göreceğiniz manzara da yemyeşil doğa. Bu yeşilliklerden gelen ılık rüzgar ve bu rüzgarın sesi tatilinize huzur katacak.

Deniz seviyesi için de yavaşça derinleştiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden yüzmye yeni başlayan ve çocuklu aileler için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Ancak çocuklu ailelerin dikkatli olması gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

Son olarak da denizin rengi ve temizliği ile ilgili birkaç cümle yazmakta fayda var. Mavinin en güzel tonlarından birisine sahip deniz oldukça temiz ve berrak. Su altında gözleriniz açık yüzenlerdenseniz deniz atı ya da başka deniz canlılarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Giriş Ücreti: 150-200 TL ( Şezlong ve Şemsiye dahil)

Ulaşım: Araç ile gelmek isteyenler Bodrum – Karaincir güzergâhını kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise Bodrum otogardan kalkan minibüsleri kullanarak buraya ulaşabilirler.

7- Bardakçı Koyu

Bodrum merkeze yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta bulunan Bardakçı Koyuna yürüyerek 10-15 dakikada ulaşabilirsiniz. Bodrum Değirmenlerine varmadan sol tarafta kalmaktadır.

Koy içerisinde bir halk plajı bulunmuyor maalesef. Burada otellere ve işletmelere ait plajlardan birisini seçip denize girebilirsiniz.

Sahil şeridi öyle çok büyük değil. Ama girişin ücretli olmasından dolayı çok kalabalık olmaması tercih sebepleri arasına yazılabilir. Sezonda ziyaretçi sayılarının artması dolayısıyla kalabalık olduğu zamanları düşünürsek gürültülü bir ortam olacağı da gün gibi ortada.

Bir koy olmasından dolayı deniz sakin ve dalgasız. Yüksek sezon zamanları deniz bulanık olabilir belki ama Mayıs ve Eylül aylarında deniz oldukça temiz ve berrak.

Suyun ılık olması ve deniz seviyesinin yavaş yavaş derinleşiyor olması bir diğer güzel yanları. Yeni yüzmeye başlayanlar ve çocuklu aileler için tercih sebebi olabilir.

Son olarak da sahilin ve deniz tabanının kum ile kaplı olduğunu ve az da olsa yer yer yosunların olduğunu da belirtmekte fayda var.

Giriş Ücreti: İşletmeden işletmeye fark olmakla birlikte giriş ücreti için ortalama 150-200 TL arsında diyebiliriz. Fiyatlar sadece giriş ücretinde değil hizmet alanında da fark göstermekte. Yani kimi işletme bu ücreti alıp kredili sistem olarak hizmet vermekte kimisi ise bu ücreti alıp sadece şemsiye ve şezlong hizmeti vermekte. Yani bir yerde karar vermeden önce mutlaka diğer işletmelerden de bilgi almanızda fayda var. Otellerde konaklarsanız da herhangi bir ücret ödemeden plajından faydalanabilirsiniz.

Ulaşım: Bodrum merkezden Gümbet istikametine doğru yürürken Bodrum Değirmenlerine gelmeden önce sol tarafta kalmaktadır. Yaklaşık 10-15 dakikalık yürüme sonrası ulaşabilirsiniz.

8- Ortakent Halk Plajı

Mavi bayraklı olması Ortakent Halk Plajının en önemli özelliği. Suyun ne kadar berrak ve temiz olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. Akvaryumu andırıyor dememiz yeterli olacaktır.

Plaj ve denizin tabanı ince kum. Zaman zaman çakıl gibi yerler olsa da bunlar asla ayağınıza zarar verebilecek boyutta çakıllar değil.

Su sıcaklığı genel olarak ılık. Zaman zaman soğuk olsa da denizden çıkınca güneşin sıcağına fazla dayanamayıp tekrar kendinizi serin sulara atmak isteyebileceğiniz derece bir soğukluk oluyor bu.

Su seviyesi, fazla yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için ideal. Kıyıdan yaklaşık 6-7 metre sığ suya sahip. Daha sonra yavaş yavaş derinleşmekte.

Hemen yanında bulunan Yahşi Koyu’ndan dolayı Ortakent Yahşi Plajı olarak da anılmakta olan plaj 2010 yılından günümüze kadar aralıksız olarak her yıl mavi bayrak almaya hak kazanmaktadır.

Giriş Ücreti: Yok (Belediyeye ait ücretsiz şezlonglar da bulunuyor)

Ulaşım: Ortakent ve Bodrum merkezden kalkan minibüsler ile plaja ulaşım oldukça kolaydır. Ortakent merkezden 5, Bodrum merkezden yaklaşık 20 dakika süren minibüs yolcuğu ile plaja ulaşım sağlayabilirsiniz.

9- Peksimet Plajı

Peksimet Plajının en büyük özellikleri, temiz ve berrak denizi, halk plajı olması ve herhangi bir tesis olmadığı için doğal güzelliğini koruyor olması.

Deniz çoğu zaman sakin. Ancak rüzgârlı havalarda dalgalı olabiliyor. Suyun sıcaklığı yılın 6-7 ayı denize girilebilecek derecede ılık.

Deniz suyu oldukça berrak ve temiz. Ancak açılar yer yer yosunlu. Bu yosunlar biraz yüksekten denize bakıldığında ayrı bir görsel renk şöleni oluşturuyor.

Suyun seviyesi yaklaşık 5-6 metre sonra bir insan boyunu geçtiği için bir nebze çocuklu ailelerin tercih sebebi olabilir.

Burası bir halk plajı olmasına rağmen çoğu zaman sakin. Bunun en önemli nedenleri ise merkeze biraz uzak olması ve açıklarda oluşan yosunlar olabilir diye düşünüyoruz.

Çok fazla tercih sebebi olmadığı için de herhangi bir tesis yapılmamış. Sahilde bulunan 1-2 lokanta var tabi ama onlarda kendi müşterilerine hizmet sunuyorlar. Yani bütün plaja genel bir hizmet söz konusu değil.

Belediye plaja çok sayıda şezlong tahsis etmesine rağmen maalesef bir kabin, tuvalet ve duş yaptırmamış. Umarız en kısa zamanda bu sıkıntılarda giderilir ve burası da diğer Bodrum Plajları gibi hak ettiği seviyeye gelir.

Sahilde bulunan restoranlardan hizmet alırsanız tuvalet sorununu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Yok

Ulaşım: Bodrum merkezden Gümüşlük’e yaz ayları boyunca her 15-20 dakikada bir ve 24 saat boyunca minibüsler karşılıklı olarak çalışmaktadır.

Turgutreis’ten Gümüşlük’e yaz ayları boyunca her 15-20 dakikada bir ve 24 saat boyunca minibüsler karşılıklı olarak çalışmaktadır. Güzergâh; Turgutreis, Kadıkalesi ve Gümüşlük Yalı Mevkii. Gümüşlüğe geldikten sonra da sahile rahatça ulaşabilirsiniz.

Araç ile gelecek olanlar da bulundukları mevkiden tabelaları kullanarak öncelikle Gümüşlük’e geldikten sonra sahile rahatça ulaşabilirler.

10- Kargıcak Koyu Plajı Özellikleri

En büyük özelliği hiç şüphesiz el değmemiş doğal güzelliği. Büyüleyici güzelliği karşısında insanın etkilenmemesi mümkün değil. Turkuaz rengi deniz temizliği ve berraklığı ile tıpkı bir akvaryumu andırıyor. Yeşil ve mavinin en güzel tonlarının da bu manzaraya eşlik etmesi ile birlikte ortaya bakmaya doyulamayan güzellikler çıkıyor.

Kargıcak Koyu Plajı iri taneli kumlar ile kaplı. Yani biraz çakıla benziyor. Bu sebeple biraz rahatsız edici. Deniz ayakkabılarınızı yanınıza almanızı öneriyoruz.

Suyu diğer bodrum plajlarına nazaran daha serin ve daha az tuzlu. Denizi ise bir anda derinleşiyor. Yani iyi derece yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz.

Böylesi doğal, el değmemiş bir koyda herhangi bir tesis olmadığını söylememiz sizi şaşırtmaz sanırım. Tuvalet, duş, büfe, kafe hiçbir şey yok. Tercihi doğa ile iç içe olmak, sessiz, sakin bir ortamda kafa dinlemek isteyenlerin tam aradığı bir yer desek yanılmış olmaz.

Giriş Ücreti: Yok

Ulaşım: Dalyan’dan kara ve deniz yolu koya ulaşım sağlanabilir. Kara yolunu tercih edecek olanlara yolun toprak ve yer yer çakıl taşlarından olduğunu, hızın zaman zaman 3-5 kilometreye kadar yavaşladığını söyleyebiliriz. Yine de kararınız kara yolu ise İztuzu’na varmadan bir kaç kilometre öncesinde sola doğru ayrılan yoldan devam etmeniz gerekiyor. Daha sonra yön tabelaları koya ulaşmanızda yardımcı oluyor.

11- Gündoğan Halk Plajı

Mavi bayrağa sahip olan Gündoğan Halk Plajı aynı zamanda bir halk plajıdır. İlk olarak 2005 yılında mavi bayrak almayı başarmış ve günümüze kadar bu bayrağı aralıksız her yıl düzenli olarak almaya devam etmiştir.

Plaj ve deniz gibi kumdan oluşmaktadır. Yaklaşık 300 metre uzunluğunda ve 10 metre genişlikte olan plajda pek çok özel işletme bulunmaktadır.  Bu işletmeler ait duş ve soyunma kabinlerini herhangi bir hizmet almasınız dahi ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Masmavi denizi oldukça berrak ve temizdir. Doğal yapısı itibari ile hilal şeklinde olan bölge adeta koruma altına alınmış gibidir. Bu yüzden çok fazla rüzgâr almaz. Bu sebeple de deniz çoğu zaman dalgasız ve sakindir.

Deniz suyu sıcaklığı ise serindir. Kızgın kumlardan serin sulara atlamak deyimini burada tam olarak yaşayabilirsiniz.

Su seviyesi de belli bir noktaya kadar çok fazla yükselmiyor. Zaten bu sınır mantarlı halatlarla işaretlenmiş. Mantarlı alan dışında kalan bölgede de su seviyesi bir anda değil yavaş yavaş artmakta. Plajın bu derece sığ su seviyesine sahip olması fazla yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için oldukça doğru bir seçim olabilir.

Giriş Ücreti: Yok

Ulaşım: Bodrum merkeze 18, Gündoğan merkeze 2 kilometre uzaklıkta bulunan plaja her iki bölgeden de toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Araç ile ulaşım Gündoğan merkezden ortalama 5, Bodrum merkezden 20 dakika sürmektedir.

12- Mazı Köyü Sahili

Mazı Köyü Sahili, birbirini ortadan ikiye bir kaya çıkıntısı ile ayıran iki güzel koya sahiptir. Bu koylarda denize girebileceğiniz gibi köyün ayrıca sahili de vardır. İki koyun deniz özellikleri için aynı şeyleri söylemek mümkün aslında.

Deniz tabanı ve sahil taşlık ve kayalık. Ancak deniz ayakkabınızı yanınıza alırsanız pek fazla sorun yaşamazsınız.

Deniz seviyesi yavaş yavaş derinleşiyor. Bu sebeple yeni yüzmeye başlayanlar ve çocuklu aileler için oldukça uygun. Sadece çocuklu ailelerin biraz daha dikkatli olmalarını öneririz zira çocuklar koştururken düşüp canlarını yakabilirler.

Denizin temiz ve berrak oluşuna diyecek tek bir söz yok. Temiz oluşundaki 2 önemli etkeni bu taşlık yapısına ve çok fazla rüzgâr almamasına bağlayabiliriz. Rüzgâr almıyor demişken denizin sakin ve dalgasız olduğunu da belirtmekte fayda var.

Koyları bir köyün sahili olarak düşünebilirsiniz.  Köyden çıkıp yürüyerek sahile varıyorsunuz. Herhangi bir tesis yok zaten köye çok yakın. Bir ihtiyacınız olursa market, bakkal hemen yürüme mesafesinde. Sırtınızı yemyeşil ormana yaslayıp denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Günübirlik gelmek isteyenler olursa burada konaklamadıkları için çok üzüleceklerini söylemek zor olmasa gerek.

Bu arada duş, tuvalet ve soyunma kabini gibi ihtiyaçlarınızı koy içerisinde bulunan işletmelerden karşılayabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Yok

Ulaşım: Bodrum merkezden yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Gökova körfezine gelmeniz gerekmektedir. Buraya geldikten sonra tabelaları kullanarak Mazi Köyü’ne gelebilirsiniz.