Bebek Parkı ve Sahil Yolu | Nerede ve Aktiviteler

Türkan Sabancı Bebek Parkı
Bebek Parkı - İstanbul

Bebek Parkı, İstanbul Beşiktaş sınırları içinde sevdiklerinizle sahil boyu keyifli anlar yaşamanız için tercih edebileceğiniz noktalardan biridir. Sabancı Vakfı tarafından gerçekleştirilen düzenlemeler sayesinde yenilenen yüzüyle İstanbullular için oldukça ilgi çekici bir yer olan Bebek Parkı 2008 yılındaki düzenleme sonrasında Türkan Sabancı Bebek Parkı olarak isimlendirilmiştir.

Yemyeşil ağaçların huzurlu bir şekilde vakit geçirmek adına eşsiz bir deneyim vadettiği Bebek Parkı’nda siz de sevdiklerinizle zaman geçirme ayrıcalığını değerlendirmek istemez misiniz? O halde İstanbul’un en nezih noktalarından biri özelliği taşıyan Bebek Parkı’nda sizi neler bekliyor bir göz atmalısınız.

Kısa bilgi: Ayrıca bu güzel parkı gezerken rotanıza bir kaç yer daha katmak isterseniz; Beşiktaş gezilecek yerler listemize de mutlaka bir göz atın.

Bebek Parkı Hakkında Güncel Bilgiler

18. yüzyılda Hümayunabad Kasrı’nın bahçesi olarak kullanılan bir alandı. 1908 yılında ilan edilen II. Meşrutiyet’ten sonra bu alan park olarak kullanılmaya başlandı. Cumhuriyet dönemi ile buraya inşa edilen Bebek Gazinosu sayesinde oldukça ilgi çekici ve merkezi bir yere dönüşmesi sağlanmıştır.

Beşiktaş Bebek Parkı - İstanbul
Beşiktaş Bebek Parkı – İstanbul

Daha sonra Bedrettin Dalan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı döneminde Fuzuli heykelinin dikilmesiyle Bebek Parkı’nın sanatsal bir dokunuşa sahip olması da amaçlanmıştır. Gerek konumu gerekse de çok özel bir niteliğe sahip olması Bebek Parkı’nın 2008 yılında Sabancı Vakfı tarafından restore edilmesini sağlamıştır. Ermanno Casasco ve ekibinin dokunuşlarıyla yenilenen park Sabancı Vakfı’nın katkıları nedeniyle Türkan Sabancı Bebek Parkı adıyla İstanbullulara hizmet vermektedir.

Yaklaşık 8.800 m2 yeşil alan ve 5.500 m2 yürüme alanı bulunan parkın içerisinde çocukların eğlenebileceği 1.000 m2 büyüklüğünde oyun alanı da vardır. Aynı zamanda evcil hayvanlarını gezdirmek isteyenler için 820 m2 genişliğinde bir köpek gezdirme alanı da bulunmaktadır. Parkın toplam büyüklüğü yaklaşık 16.000 m2 olup bölgenin en dikkat çeken noktaları arasındadır.

Bebek Sahili ve Yapılabilecek Aktiviteler

İstanbul’da Bebek Sahilinde keyifli zaman geçirmek ve kusursuz bir deneyim yaşamak istediğinizde sizi bekleyen fazlasıyla değerli alternatifler var. Park içerisindede bulunan aktivite alanları sayesinde size uygun bir deneyim yaşayabileceğiniz gibi farklı ihtiyaçlarınıza yönelen seçeneklere de odaklanmalısınız. Peki, Bebek Sahilinde yapılabilecek aktiviteler nelerdir?

Bebek Sahili Beşiktaş
Bebek Sahili Beşiktaş

Doğallığı Yürüyüş ile Hissedin: İstanbulluların keyifli bir deneyim yaşayabilmeleri açısından en çok dikkat çeken detaylardan bir tanesi de Bebek Sahilinde yürüyüş fırsatlarının olması. Yaklaşık 5.500 m2 alan üzerine kurulmuş yürüyüş alanlarında sevdiklerinizle birlikte zaman geçirebilirsiniz. Günlük hafif tempoda yürüyüşler yaparak zinde kalma arzunuzu karşılarken aynı zamanda bölgenin güzelliklerinin farkına varabilirsiniz.

Evcil Hayvan Gezdirme Fırsatı: Evcil hayvanlarınızı yürüyüşe çıkarmak istediğinizde buna uygun bir park ya da alan bulmakta zorlanmanız oldukça doğal. Çünkü her parkta köpek gezdirme alanı gibi imkânlar yok. Türkan Sabancı Bebek Parkı’nda evcil hayvanlarınız için özel olarak ayrılmış alanda keyifli anlar yaşamanız mümkün olacak. Köpekler için hazırlanmış parkta vakit geçirmenin ayrıcalığını yaşamak için yolunuz mutlaka Bebek Sahiline düşmeli.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Giriş ücreti:  Bebek Sahili, İstanbul halkı için oldukça ilgi çekici noktalardan bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla son halini alan parkın giriş çıkışlarında herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Ziyaret saatleri:  7/24 giriş çıkış yapabileceğiniz park içerisinde keyifli zaman geçireceğinizden eminim.

Bebek Parkı Ulaşım Bilgileri

Açık adres: Bebek, No:16, Pk. 34342 – Beşiktaş / İstanbul

Nerede?: İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı olan parka ulaşım oldukça kolaydır.

Nasıl gidilir?: Bebek İskelesi’nin sahil bölümünde bulunan parka özel aracınızla hemen varabileceğiniz gibi, önündeki Bebek Durağında inmek için ise; 25E, 40, 40T ve 42T numaralı İETT hatlarını kullanabilirsiniz.

Konum Bilgisi