Belgrad Ormanı Nerede, Nasıl Gidilir ve Mesire Yerleri

BELGRAD ORMANI TARİHÇESi: Kanuni, 1521 yılında Sırbistan seferinden birçok Sırp esirle birlikte döner. Bizans zamanından kalan köylerin canlandırılması ve yeni köyler kurulması uygulamasına paralel olarak esirler, eski Ayvat Köyü yakınına, orman içine iskan edilir. Bu yerleşime ‘‘Belgrad Köyü’ adı verilir. Zamanla orman da aynı isimle anılmaya başlar. Daha sonraları bentlerin suyunu kirletmeleri sebebiyle 1894 tarihinde bir irade ile bunlar ormandan çıkarılmıştır.

Önemli Bilgi: İstanbul’un keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve ada plajlarında yüzmek istiyorsanız İstanbul’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

XVI. Yüzyılda Türkiye’ de henüz ormancılığın başlamamıştı. Ormanların korunamaması sonucu büyük tahribata neden olmuştur. Orman – su ilişkisi anlaşılmaya başlanmış ve gittikçe kalabalıklaşan İstanbul’ un su ihtiyacının büyük bir kısmının Belgrad Ormanları’ ndan karşılanabileceği anlaşılmıştır. Bunun üzerine su kemerleri inşa edilmiştir. Su kemerleri 1554-1654 Mimar Sinan tarafından yaptırılmıştır.

belgrad01

KISACA BELGRAD ORMANI

Bol bol oksijen alıp, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, çocukların keyifli vakitler geçirebileceği, bisiklet turları yapabileceğiniz İstanbul’da yer alan bir cenneti tanıtacağız.

Belgrat ormanı yetmiş bir çeşit kuş ve on sekiz memeli hayvan türü onlarca çeşit ağaca ev sahipliği yapıyor. İstanbul dışına çıkmadan doğanın keyfinin çıkarmak istiyorsanız Belgrad Ormanı sizleri bekliyor. Burada dört mevsim boyunca yürüyen, koşan, spor yapan, insanları gözlemlemek mümkün. Aracınızı park edip, çevrede bulunan otopark ve yürüyüş parkurlarına katılabilirsiniz. Özellikle ormanın ihtişamlı görüntüsünü görebilmek için ilkbahar ve sonbahar aylarında gitmelisiniz. Mangal ve kahvaltı alanları mevcut. On üç bin metrekarelik yemyeşil ormanda avlanma yasası var. Bu sayede doğal yaşam korunuyor. İlkbahar da yeşil, sonbahar da kızılın tüm tonlamalarını görebilirsiniz.

Belgrad Ormanı Gezi Videomuz

Bu güzel yeri keşfetmeden önce mutlaka izlemek isteyeceğiniz keyifli bir video hazırladık. Ve daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler. :)

BELGRAD ORMANI GİRİŞ ÜCRETİ 2022

Otomobil 20 TL

BELGRAD ORMANI NEREDE ?

belgrad-ormani-harita Belgrad ormanına gidebilmek için Maslak’tan Sarıyer’e doğru giderken sol tarafta bulunan ‘Bentler’ tabelasından içeri doğru sapın. Bir süre yolculuk yaptıktan sonra kemerlere varacaksınız. Yola düz devam ettiğinizde Belgrad ormanına varacaksınız.

Adres: Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği – Bahçeköy Orman Fidanlığı Bahçeköy / Sarıyer

Tel : 0212 226 13 14

Kemerburgaz’ dan Belgrad Ormanları’ na giriş kapısı olan Kurtkemeri Mesiresi’ nin içinden geçilerek toprak bir yolla ulaşılmaktadır.

BELGRAD ORMANI MESİRE YERLERİ

AYVAT BENDİ MESİRE YERİ

Kağıthane Deresinin kıyılarında yer alan Ayvat Deresi üzerinde bulunmaktadır. 1765 ‘te inşa edilmiştir ve bendin yerden yüksekliği 13.45 metre, tepe uzunluğu ise 63 metredir. Küçük yüksektiler arasında su toplama havzası, Belgrad ormanlarındaki en güzel manzaraya ev sahipliği yapıyor. Piknik ve dinlenme için uygun bir alan olmasının yanı sıra, tabiat fotoğrafçıları için de önem arz etmektedir. Kurtkemeri su halkasını da bünyesinde bulunmaktadır.

description

description

 

BENTLER MESİRE YERİ

Osmanlı imparatorluğu şehrin su ihtiyacını karşılamak için inşa edilen Topuzlu, Valide Bande ve Mahmut bendi buradadır. Bölgede bulunan büfeden piknik için gerekli materyalleri almanız mümkün. Ormanın içerisine uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yolu sizleri her mevsim ayrı bir güzellikle buluşturuyor.

description description

Nerede ?: Belgrad Ormanları’ nın Bahçeköy girişinden hemen sağ tarafta başlayan asfalt yolu ile çok rahat bir ulaşım imkanına sahiptir.

 

BİNBAŞI ÇEŞMESİ MESİRE YERİ

Kemerburgaz ve Belgrad ormanları içerisinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz ihtişamlı bir bitki örüsüne sahiptir.Oturma mekanları ve yürüyüş parkuruyla dikkatleri üzerine çekiyor. Mesirede çocukları için çocukların oynayabileceği oyun bahçesi mevcuttur. Mesirede bulunan kafeterya ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli donanıma sahip.

Tarihçe: Rivayet edilir ki, Osmanlı İmparatorluğu’ nun son yıllardaki savaşlarda bir bölük asker bölgeye sığınmak zorunda kalır. Açlık ve susuzluk giderek artmaktadır. Asker huzursuzdur ancak kamp yerinden ayrılmak da mümkün değildir. Bunun üzerine günlerce çare arayan bölük komutanı binbaşı, geceden sabaha kadar açtığı kuyudan su çıkarmayı başarır ve bölgeye de adını vermiş olur.(Alıntı)

description description

Nerede ?: Kemerburgaz ile Bahçeköy’ ü birbirine bağlayan yol üzerindedir.

 

FALİH RIFKI ATAY MESİRE YERİ

Ünlü edebiyatçı Falih Rıfkı Atay’ın adını taşıyan mesire yeridir. İki yüz dönümlük alanı içerisine alan mesire yerinde, ahşap oturma yerleri ile donatılmış mekanlar piknik yapmak için çok uygun. Su kaynakları son derece bol olan mesire yerinin içerisinde yer alan futbol sahası sosyal aktiviteler için son derece iyi durumda. Ormanın içerisine yapacağınız küçük geziler doğanın size sunduğu harika görüntüyü yakalamanıza fırsat sunuyor.
description description

Nerede ?: Belgrad Ormanları’ nın Bahçeköy girişinden sonra gelen Neşet Suyu’ yla komşudur. Kemerburgaz – Göktürk – Kurtkemeri’ ni takiben de ulaşılabilir.

 

FATİH ÇEŞMESİ MESİRE YERİ

Fatih Sultan Mehmet’in adıyla anılan çeşme etrafına kurulu mesire yeridir. Mesireye giriş yerinde bulunan bu çeşme uzun yıllardan beri hizmet vermektedir. Ormandaki kuş cıvıltıları eşliğinde kahvenizi yudumlamak, sincaplarla birlikte koşmak istiyorsanız burası tam size göre bir yer.

description description

Nerede ?: Bahçeköy’ den Kemerburgaz’ a giden yol üzerindedir.

 

IRMAK MESİRE YERİ

Berrak bir su ve temiz bir çevre ile günlük hayatın stresinden kurtulmak isteyenler için harika bir yer.Neşet Suyundan başlayan koşu parkuru bu mesire yerinin içerisinden geçerek koşu severler için harika bir parkur şansı sunuyor. Patika yolları ile ormanın derinliklerine ulaşabilirsiniz. Özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan mesire yeri siz değerli konuklarını bekliyor. Irmak mesire yeri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

description description

Nerede ?: Maslak – Bahçeköy girişindeki işaretle sola dönülür. 4 kilometrelik yolun sağında tabelasıyla sizi karşılar. Kemerburgaz istikametinden ise, sağa girilip Binbaşı ve Fatih Çeşmesi’ nden sonra ulaşılır.

 

KİRAZLIBENT MESİRE YERİ

Piknik alanlarının yukarı kısmında yer alan mimarisiyle büyüleyici. İkinci Mahmut’un 1800’lü yıllarda yaptığı bu bent yerden 11.25 yüksekliğinde, tepe uzunluğu ise 59.45 cm’dir. Toprak yollarda uzun doğa gezilerinin tam yeri olan Kirazlıbent, doğa fotoğrafçılarının uğrak mekanı haline gelmiş durumda.

description description

Nerede ?: Bahçeköy’ ün içinden sola dönüp Kemerburgaz’ a giden yolu üzerinde Irmak Mesire Yeri’ yle karşı karşıyadır.

 

KÖMÜRCÜBENT MESİRE YERİ

Osmanlı’nın aynı zamanda da bir su medeniyeti olduğunu gösteren bu mesire, 1620’de Topuz Dereceği üzerine inşa edilmiştir. Bu havza aynı zamanda da bir çok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Uzun ağaçların içerisinde ki piknik alanlarında keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Yanında bulunan geyik üretim tesislerindeki geyikleri seyretmek mümkün.

description description

Nerede ?: Belgrad Ormanları’ nın Bahçeköy girişinden sonraki Neşet Suyu ve Falih Rıfkı Atay mesire yerlerini takiben gidilir. Yaban hayvanları koruma sahasıyla sınırlıdır.

 

KURT KEMERİ MESİRE YERİ

Bol su kaynakları, piknik alanları ve canlı florasıyla tam bir doğa harikası. Mesirenin bütün bölümlerine ulaşan yol ile doğa yürüyüşleri yapabilir, temiz havayı ciğerlerinize çekebilirsiniz. Tabiat araştırmaları için önem arz etmekte olan mesirenin ortasından geçen toprak yolla Belgrad Ormanlarına giriş yapabilirsiniz.

description description

Nerede ?: Kemerburgaz istikametinden gelen yolun Belgrad Ormanları’ na dahil olduğu noktadadır.

 

MEHMET AKİF ERSOY MESİRE YERİ

İstiklal Marşı yazarımızın adını taşıyan mesire yeri Sarıyer’e yakınlığıyla önemli avantajlara sahipir. Bakımlı oturma alanlarıyla kalabalık gruplar için oturma imkanı sağlamaktadır. Toprak zeminde bulunan futbol sahası ile futbolseverlerin top koşturabileceği bir yer. Dört mevsim kendisine has güzellikleriyle doğanın her tonunu görebilirsiniz.

description description

Nerede ?: Herhangi bir araçla Maslak’tan 10. dakika Sarıyer’ den ise 7 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bahçeköy’ e vardığınızda sağ taraftan aşağıya Sarıyer’ e inen Çayır başı Caddesi üzerindedir.Tamkarşısında İETT durağı bulunmaktadır.

 

NEŞET SUYU MESİRE YERİ

Müderris Neşet Bey’in adının verildiği mesire yeri, tabiat severlerin akınına uğruyor. Su kaynaklarının yanı sıra, otoparkı ve uygun piknik alanlarıyla ihtişamlı bir yer. Spor kulüplerince nefes açma ve kros gibi çalışmalarıyla değerlendirilen bölge, koşu parkuruyla sporcuların uğrak mekanı.

description description

description description

Nerede ?: Levent – Maslak – Bahçeköy ya da Kemerburgaz istikametlerinden giriş yapılan Belgrad Ormanları’ndan tabelalar size yol gösterecektir. Her iki yönden ortalama 3 kilometrelik bir asfalt yoldan sonra Neşet Suyu’na varılır.

Belgrad Ormanı Fotoğrafları