Ana sayfa Park Bahçe İstanbul

Bentler Tabiat Parkı İstanbul | Nerede, Piknik, Ulaşım ve Giriş Ücretleri

Bentler Tabiat Parkı İstanbul
Bentler Tabiat Parkı İstanbul

Belgrad Ormanı sınırları içerisinde bulunan Bentler Tabiat Parkı İstanbul’un en güzel piknik alanına sahip. Nerede olduğu merak konusu olan bu yeri gelin yakından tanıyalım.

İstanbul’da günlük yaşamın karmaşasından uzaklaşmak ve daha sakin dakikalar yaşamak isteyenler için son yıllarda pek çok alan oluşturuldu. Pek çok alan geçmişten günümüze kullanılan ancak küçük düzeltmelerle şimdiki halini alan özelliklerde olsa da bazı alanların da baştan yaratıldığını ifade etmek mümkün oluyor.  Bentler Tabiat Parkı; Osmanlı Dönemi’nden kalan eserleri içinde barındıran oldukça eski bir mekandır.

18. ile 19. yüzyıllarda inşa edilen ve temel amacı İstanbulluların su ihtiyacını karşılamak olan su bentlerinin de bulunduğu bu alan Karadeniz’den esen rüzgârların etkili olduğu bir yerdir. Belgrad Ormanı’nın bir parçası olması nedeni ile doğanın en muhteşem renklerini keşfetmenize olanak sağlayan alanın toplamda 16,5 hektar alan üzerine kurulu olduğu bilinir. 2011 yılından beri Tabiat Parkı vasfını taşıyan bölgede flora ve fauna zenginliğinin de ciddi seviyelerde olduğunu söylemek mümkündür.

Kısa bilgi: Yolunuz Sarıyer tarafına doğru ise Sarıyer gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atmanızı öneririm.

Bentler Tabiat Parkı Merak Edilenler

Adını bend kelimesinden alsa da pek çok İstanbullu bu kelimenin ne anlama geldiğini bilmez. Osmanlı Dönemi’nden bu yana şiddetli yağmurların etkili olduğu bu bölgede yağmur sularının biriktirilerek şehrin içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla depolanması için inşa edilen bend aslında bugünkü baraj benzeri yapılardır. Suyun önüne set çekilerek birikmesi sağlanırken ihtiyaç halinde suyun İstanbullularla buluşturulması hedeflenmiştir.

Bentler Tabiat Parkı - Nerede
Bentler Tabiat Parkı – Nerede

Osmanlı Dönemi’nden kalan yapıların hala varlığını ilk günkü gibi devam ettirmesi bölgeye tarihi bir özellik yüklese de İstanbulluların ve yöre halkının bu bölgeye akın etmesindeki temel sebeplerden bir tanesi hiç şüphesiz bölgenin doğal özellikleridir. İstanbul’da yaşayanların hasret kaldığı doğallığı tüm ihtişamı ile sunan bu bölgede sevdikleriniz ile keyifli dakikalar yaşarken aynı zamanda birbirinden özel hayvan ve bitki türlerini de keşfedebileceksiniz.

Yapılacak Aktiviteler

Dinlenme alanlarının en vazgeçilmezlerinden biri olan Bentler Tabiat Parkı’nda gerçekleştirebileceğiniz aktivitelerin saymakla bitmeyeceğini ifade etsek de buraya gelen doğa severler tarafından en çok tercih edilen aktiviteleri sizler için sıralıyoruz.

Bentler Tabiat Parkı - Piknik Alanları
Bentler Tabiat Parkı – Piknik Alanları

Avcılık: Avlanmanın belirli dönemlerde serbest olduğu bu bölgede gerekli izinleri alarak avcılık faaliyetleri gerçekleştirmenize olanak sağlanıyor. Avcılık kulüplerine kayıtlı pek çok avcının tercih ettiği bu alanda siz de stres atabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü: Kendinizi adeta bir tarih yolculuğuna çıkmış gibi hissederken bir taraftan da yüzünüze doğru esen hafif Karadeniz esintileri eşliğinde doğayı içinize çekebileceksiniz. Rahat spor ayakkabılarınız ile gerçekleştireceğiniz hafif tempolu doğa yürüyüşlerinde sadece vücudunuzu değil ruhunuzu da rahatlatabileceksiniz.

Piknik Alanı: İstanbulluların hafta sonlarında en çok tercih ettiği aktivitelerin başında hiç şüphesiz ilk sırada piknik gelir. Ancak herkes tarafından tercih edilen piknik alanlarının bazen çok yorucu olması bir nebze bilinmeyen alanların tercih edilmesini gerekli kılar. Bu noktada sakin ve huzurlu bir piknik için tercih edeceğiniz Bentler Tabiat Parkı İstanbul çevresindeki en dikkat çekici alanlar arasındadır.

Kamp Alanlar ve Fiyatlar

Bentler Giriş Ücreti
Bentler Giriş Ücreti

Doğal güzellikler içerisinde vakit geçirmek isteyen kamp severler için İstanbul’un birbirinden özel mekanlarında kamp yapmak hem sizi hem de sevdiklerinizi oldukça mutlu edecek. Bu anlamda bir zamanların içme suyu merkezi olan bu bölgede kendiniz için ideal bir alan bularak çadırınızı kurmaya başlayabilirsiniz. Girişlerin ücretli olduğu Bentler bölgesinde ödemeniz gereken ücretleri aşağıda sizler için sıraladık.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2022

Ziyaret saatleri: Konusunda herhangi bir sınırlamanın olmadığı söyleyebiliriz.

Giriş ücreti:

Kişi Başı : 15 TL

Bentler Tabiat Parkı Ulaşım Bilgileri

Adres: Merkez, Pk: 34473 – Sarıyer / İstanbul

Telefon: (0212)328 24 93

Nerede?: İstanbul’un Sarıyer ilçesi Bahçeköy mevkinde bulunan Belgrad Ormanı sınırları içerisindeki bu mekana hem özel araçlarınızla hem de toplu ulaşım araçlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Nasıl gidilir?: Ulaşımın oldukça basit olduğu bölgeye gitmek için metro ve otobüs kullanabilirsiniz. Özel aracınızla buraya ulaşmak istiyorsanız Belgrad Ormanı Bahçeköy kapısından veya Kurtkemeri kapısından ulaşım sağlayabilirsiniz. Yılın her mevsimi ayrı bir güzelliğe sahip bu alanı kesinlikle listenize eklemelisiniz.

Konum Bilgisi

1 YORUM

  1. Merhaba,

    Avcılığı insanlara tavsiye etmekle birlikte, bölge ekosistemine zarar vermeyi de tasdik etmiş bulunuyorsunuz. İnsanlara stres atması için böyle bir öneride bulunmak fazlasıyla çağ dışı. Görüşlerime katılan bilinç sahibi bir arkadaş varsa aranızda yazar arkadaşı uyarmasını öneriyorum.

    İyi günler.

Comments are closed.