Beylerbeyi Sarayı Nerede
Beylerbeyi Sarayı - İstanbul

Beylerbeyi Sarayı İstanbul’un Üsküdar ilçesinin Beylerbeyi mahallesinde yer almaktadır. Yerleşim alanı olarak kullanılması ise Bizans dönemine dayanmaktadır. Bu dönemde sarayın olduğu bölgede İstavroz Bahçeleri adı ile bilinen yeşil alanların olduğu bilinmektedir.

Beylerbeyi Sarayı Tarihi Bilgiler

İstavroz Bahçesine İmparator Constantin ‘in diktiği dev bir haç bulunduğundan dolayı bu ismin verildiği düşünülmektedir. Saray devrin padişahı Sultan Abdülaziz’in isteği üzerine 1861-1876 yıllarında inşa edilmiştir.

Beylerbeyi Sarayı Girişi
Beylerbeyi Sarayı Kapısı

Osmanlı padişahlarının dinlenme mekânı ve yabancı hükümdar ve devlet başkanlarının ağırlanacağı konuk evi olarak düşünülmüş ve buna göre tasarlanmıştır. Beylerbeyi Sarayı’nın inşasına 6 Ağustos 1863 yılında başlanmıştır.

Açılışı ise 21 Nisan 1865 yılında tören ile yapılmıştır. İnşaatının tüm sorumluluğunu Serkiz Bey ve Ebniye-i Şâhâne Ser kalfası üstlenmiştir. Mâlî ve idarî işler sorumluluğu ise Rıfat Efendi, Mahmud Efendi ve Mehmed Efendi’ye verilmiştir. Sarayın hemen hemen 500 bin Osmanlı lirasına mal olduğu tespit edilmiştir.

Mimari Yapısı

Sarayın binası yüksek bir bodrum üzerine kurulu iki katlı kargir bir yapıdan oluşmaktadır. Dikdörtgen zemine kurulmuş olan yapı 2500 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Sarayın kuzey kısmı Valide Sultan Dairesi, güney kısmı Mabeyn-i Hümâyûn dairesi olarak tasarlanıp düzenlenmiştir.

Beylerbeyi Sarayın İçi
Sarayın İçi

İki katta da 1 banyo,1 hamam,24 oda ve 6 salon bulunur. Doğu ve Batı sentezinin birleştirilmesi ile inşa edilen Beylerbeyi Sarayı, belli başlı bölümleri Türk evi özelliklerini taşımaktadır. Sarayın ana yapısı sofa motifine dayanan bir plan ile tasarlanmıştır. Beylerbeyi Sarayı’ndaki şeması üç bölüme ayrılmıştır.

Bu bölümler; Valide Sultan Dairesi, Mabeyn-i Hümâyûn, Yatak Dairesi’dir. Valide Sultan Dairesi sonra gelen ikballere ve kadın efendilere yapılan Harem bölümü Saray’ın ana yapısından ayrı bir bina olarak inşa edilmiştir. Bu yapıya günümüze kadar gelememiştir.

Beylerbeyi Sarayı Mimarisi
Sarayın İç Mimarisi

Mabeyn-i Hümayun’un giriş kısmı Neo-barok vurgusunun en belirgin olduğu kısımdır. Sarayın iç mekân kısmın da kullanılan düzenlemelerde de ince seçimlerin yapıldığı gözlemlenmektedir. Beylerbeyi Sarayı’nın mimarı olan Sultan Abdülaziz’in denize olan ilgi ve tutkusu Saray’ın belli kısımlarında yer almaktadır.

Saray’ın tavanın belli kısımlarında gemi ve deniz temaları bulunmaktadır. Sarayın içinde yazı ve resim süslemeleri, altın işçiliği ve çeşitli nakış ürünleri her yanı süslemektedir. Sarayın dikdörtgen olarak tasarlanmış pencereleri dört bir yana bakmaktadır.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2023

Ziyaret saatleri: Bu tarihi yeri ziyaret etmek isterseniz 09:00 ile 17:00 saatleri arasında giriş yapabilirsiniz.

Giriş ücreti: Bu eşsiz saraya Müze Kart ile giriş yapabilirsiniz.

Beylerbeyi’nde Gezilecek Yerler

Beylerbeyi Sarayı’nı geçtikten hemen sonra karşınıza çıkan dar sokaklar da sanat galerileri, turistik eşya satan butikler, yola ve iskeleye atılmış masalardan oluşan salaş balıkçı, midyeci gibi restoranlarda hoş ve keyifli vakit geçirilebilir.

Ayriyeten iskelenin hemen yanı başında bulunan 1788 yılında I.Abdulhamid döneminde yaptırılan Beylerbeyi Camii bulunmaktadır. Bu camii Boğaziçi tarafının en güzel camisidir. Beylerbeyi’nde camii külliyesinde bulunan Beylerbeyi Hamamı’na gidilebilir. Hamam 1789 yılında yapılmıştır.

Hamama erkek ziyaretçiler sabah veya akşam saatleri arasında gidebilmektedir. Bayan ziyaretçiler ise öğle saatlerinde gidebilmektedir.

Beylerbeyi Hamamı Tel: 0216 422 22 29

Beylerbeyi’nde konaklamak isteseniz Bosphorus Palace Hotel tercih edebilirsiniz. Bu otel eski Debreli İsmail Paşa Yalısı’dır ve restore edilmiştir.

Beylerbeyi’nde Ne Yenir?

Tarihi Beylerbeyi Restaurant : Camiinin hemen yanında bulunmaktadır. Şirin ve küçük balık restotantıdır.
Adres: İskele Caddesi, No:13B, Beylerbeyi – İstanbul; Tel: (0216) 422 22 29

Villa Bosphorus : Denize sıfır olan restoran lüks tutkunları için açılmış bir mekândır.
Adres: İskele Caddesi, No:14, Beylerbeyi – İstanbul; Tel: (0216) 318 68 10

İncir altı şirin : Kaliteli bir meyhanedir. Ayriyeten brunch için de ideal bir mekân seçimi olabilir.
Adres: Arabacılar Sokak, No:4, Beylerbeyi – İstanbul; Tel: (0216) 557 66 86

İskele Restaurant : gelenekçi bir balık restoranıdır.
Adres: İskele Caddesi, No:13B, Beylerbeyi – İstanbul; Tel: (0216) 422 22 29

Beylerbeyi Sarayı, Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Beylerbeyi Mh., Pk. 34676 Üsküdar / İstanbul

Telefon: (0216) 321 9320

1) Eminönü, Kabataş veya Beşiktaş’tan Üsküdar’a vapurla geçebilirsiniz veya Beşiktaş-Üsküdar arası çalışmakta olan tekneleri de kullanabilirsiniz. Sonrasında ise Beykoz istikametine gitmekte olan otobüslere binilmelidir. Beylerbeyi ile Üsküdar arası 3,5 km. dir.

2) Anadolu Yakasından gelecekler ise Gebze-Harem dolmuşları kullanarak Üsküdar’a ulaşabilirler.

Konum Bilgisi