Bursa Uludağ Teleferik İstasyonları
Bursa Uludağ Teleferik İstasyonları

Uludağ Teleferik, Türkiye’de Bursa şehrine Uludağ Dağı’nın zirvesine bağlayan bir teleferik sistemidir. Bu teleferik sistemi Bursa Teleferik A.Ş. şirketi tarafından işletilmektedir ve ilk kez 1960 yılında hizmete girmiştir.

Uludağ Dağı, milliyet parkı ve popüler bir turistik mekan olarak bilinmektedir. Teleferik sistemi, Bursa şehir merkezinden başlayarak, dağın zirvesine kadar yaklaşık 14 km uzunluğunda bir yolculuğa olanak tanır.

Bursa Uludağ Teleferik İstasyonları

Yolculuk, yaklaşık 30 dakika sürer ve yolculuk boyunca güzel manzaralar sunar. Teleferikte yolculuk yapmak, Uludağ Dağı’nın doğal güzelliklerini ve muhteşem manzaraları keşfetmek için mükemmel bir yoldur. Ayrıca, zirvede bulunan restoranlar ve cafelerde yolculuk sonrası dinlenmek için idealdir.

Buraya Geldiğinizde Yaşamanız Muhtemel Şeyler

Bursa Uludağ Teleferik Durakları
Bursa Uludağ Teleferik İstasyonları (Durakları)

1) Burada artık Araplar birincil vatandaş olmuş durumda. Onlar isterlerse kabinlere daha az kişi ile binebiliyorlar, Türkleri yanlarında istemiyorlar. Normalde her kabine 8 kişi binmek zorunda!

2) Çalışanların çoğu Arap ve Arapça konuşuyor, sizleri gördüğünde suratı asılıyor! Bu duruma alışmamız gerek, siz onlar için fakirsiniz paranız onlar için çok değersiz!

3) Ekstra Ücretli Hızlı giriş kısmı ile parayı veren Araplar devamlı sizin önünüze geçiyor ve bitmek bilmeyen sıralar oluşuyor.

4) Yukarı çıkarken ara duraklar var ve onca sırayı bekledikten sonra ara kata geldiğinizde aynı sıraları tekrar tekrar bekliyorsunuz ve bu insanı çileden çıkartıyor.

5) Paramızın değersizleşmesi karşısında maalesef bu durumları bir çok yerde yaşayacağız gibi… Biz maruz kaldığımı bu durumlardan dolayı utanç duyduk!

Kısa bilgi: Bursa‘da bir gezi planınız varsa; Bursa’da Gezilecek Yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atmalısınız.

Teleferikten Kısa Bir Video

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Uludağ Teleferik İstasyonları

Uludağ Teleferik sistemi, Bursa şehir merkezinden başlayarak, dağın zirvesine kadar 3 adet istasyon üzerinden hizmet vermektedir. Bu istasyonlar şunlardır:

Uludağ Teleferik İstasyonları
Uludağ Teleferik İstasyonları
  1. Teferrüç istasyonu: Bu istasyon Bursa şehir merkezinde yer almaktadır ve yolculuk başlangıcını oluşturur. Burada biletlerin satın alınabildiği kasa, gişe, ve müşteri hizmetleri mevcut.
  2. Sarıalan İstasyonu: Bu istasyon, yolculuk boyunca güzel manzaralar sunar ve ara dinlenme için idealdir. Burada yolculuk esnasında kahvaltı, öğle veya akşam yemeği yiyebilirsiniz.
  3. Kurbağa Kaya İstasyonu: Bu istasyon, Uludağ Dağı’nın zirvesine kadar ulaştıran ve yolculuğun son istasyonudur. Bu istasyonda, Oteller, muhteşem manzaralar ve doğal güzellikler keşfedilebilir, ayrıca restoranlar, cafeler, ve mağazalar mevcut. Acemiler için pistler ve bir çok alan sizleri bekliyor olacak.

Uludağ Teleferik Bilet Fiyatları 2023

Uludağ Teleferik istasyonunda yolculuk yapmak istediğinizde fiyatlar Tam ve Öğrenci olarak ikiye ayrılmaktadır. Bilet fiyatı gidiş ve dönüşü kapsamaktadır.

Çalışma saatleri: Uludağ Teleferik, her gün sabah saat 10:00 – 18:00 arasında 8 kişilik kabinlerle çalışmaktadır.

Giriş ücreti: Tam gidiş/dönüş: 130 TL. olarak, Öğrenci ise gidiş/dönüş: 70 TL. olarak 2023 fiyatları belirlenmiştir. Turistler için ise: 450 TL. dir.

İstanbul ve Ankara’dan Nasıl Gidilir?

Açık adres: Piremir, Teleferik Cd. No:84, Pk: 16340 – Yıldırım / Bursa

Telefon: 444 6 345

İstanbul’dan Uludag Teleferik’e gitmek için birden fazla seçenek mevcuttur. Aşağıda en popüler seçeneklerden bazıları:

  • Otobüs: İstanbul’dan Bursa’ya otobüs seferleri mevcuttur. Bursa otogarından sonra, taksi veya minibüslerle Uludag Teleferik Başlangıç İstasyonuna gitmek mümkündür.
  • Tren: İstanbul’dan Bursa’ya tren seferleri mevcuttur. Bursa tren istasyonundan sonra, taksi veya minibüslerle Uludag Teleferik Başlangıç İstasyonuna gitmek mümkündür.
  • Vapur: İstanbul’dan Bursa’ya vapur ve ido seferleri ile gitmek de mümkündür.
  • Araba: İstanbul’dan Bursa’ya araba ile gitmek için aşağıdaki konum bilgisini kullanmanız önerilir.

Ankara’dan Uludag Teleferik’e gitmek için birden fazla seçenek mevcuttur. Aşağıda en popüler seçeneklerden bazılarını sunuyorum:

  • Otobüs: Ankara’dan Bursa’ya otobüs seferleri mevcuttur. Bursa otogarından sonra, taksi veya minibüslerle Uludag Teleferik Başlangıç İstasyonuna gitmek mümkündür.
  • Tren: Ankara’dan Bursa’ya tren seferleri mevcuttur. Detaylı bilgi için TCDD sitesini ziyaret edebilirsiniz.
  • Araba: Ankara’dan Bursa’ya araba ile gitmek için aşağıdaki konum bilgisini kullanmanız önerilir.

Her seçenekte olduğu gibi bu yollar da kendi avantajları ve dezavantajları vardır, size en uygun olan yolu seçebilirsiniz. Ayrıca, her seçenek için zaman ve maliyet açısından fikir edinmeniz öneririm.

Konum Bilgisi