Ana sayfa Türkiye Bursa

Bursa Yeşil Camii ve Tarihi

Bursa Yeşil Camii

Bursa Osmanlı medeniyeti için oldukça önemli bir yerleşim ve idare yeri olmasının haklı gururunu günümüze uzanan sayısız tarihi eserle yaşamaktadır. Bunlardan en önemlilerinden biri de, çinileri ile göz kamaştıran Bursa Yeşil Camii olmuştur. Bursa sadece bu tarihi eserlerin gezilmesi ile bile anlam kazanacak değerde son derece önemli bir şehrimizdir. Bursa yeşil camii adını her yönü ile hak eden şehirde hemen her alanda tarihin izlerini bulmak mümkündür.

Bursa Yeşil Camii adını verdiği semtte bulunur. 1419 yılında inşası tamamlanan cami hem adını hem de ününü süslemesinde kullanılan çinilerden alır. Ağırlıklı renk olarak yeşilin kullanılması ile yapılan bu süslemeler ile Yeşil Cami olarak nam salan yapı bu süslemelerine de 1424 yılında kavuşmuş ve süslemelerin sahibi olarak Nakkaş Ali’nin adı cami kitabesinde yer almıştır. Cami yapısı inşa edilirken, fonksiyonel olarak inşa edilmiş ve cami kadar da hükümet konağı olarak kullanılması hedeflenmiştir. Yapı itibari ile iki katlı ve iki kubbeli bir inşaya sahip, görkemli bir camidir. Cami mimari açıdan incelendiğinde kusursuz bir mimari tekniğe ve inşaya sahiptir. Yerli turizmin önemli bir ziyaret noktası olduğu kadar, ibadethane ya da türbe ağırlıklı gezilerin de önemli bir durağıdır.

 

Bursa Yeşil Camii Tarihi

Bursa Yeşil Camii - 02Yeşil Camii tarihi bir yapı olduğu kadar faal bir yapıdır. 2000 kişiden fazla kapasiteye sahip bir cami olarak da hizmetini sürdürmektedir. İbadete açık bir cami olarak geçmişin izlerini yaşatarak ibadet etmeyi de sağlaması ziyaretçi sayısını artıran bir durumdur. Bursa Osmanlı ve öncesi olarak incelendiğinde hep medeniyetler şehri ya da idarelerin önemli bir başkenti ya da merkezi idare bakımından son derece önemli bir konumda bir şehirdir. Bursa bu önemini sosyo ekonomik hayatta da göstermiş. Geçmişten günümüze ipekçilik başta olmak üzere pek çok endüstri için önemli bir merkez olmuştur. Ticari hayatın aktif olduğu bir tarihe de sahip olan Bursa, birçok tarihi köşe ile geçmişin izlerini günümüze taşımakta ve bize yaşatmaktadır. Türbeler, camiler ve diğer eserler incelendiğinde kendi has dokusundan da mutlaka bir iz barındıran Bursa eskilerin tabiri ile nev’i şahsına münhasır son derece değerli bir tarih ve Cumhuriyet kentidir. Ulaşım bakımından karayolu başta olmak üzere deniz yolunun da aktif kullanımı ile hem çevre illerden bir akışın artması hem de çevre illere geçişin bir üssü konumuna gelmesi gibi modern hayatın da en önemli aktörlerindendir. Bursa, bugün kendi has gıda ürünleri ve ünü dünyayı aşmış markaları, tekstil endüstrisi ve bağlantılı endüstrileri ile sanayi kenti ve tarihi değerleri ile de son derece önemli büyük bir şehirdir. Bursa Yeşil Camii Bursa için önemli bir değer olmasını yapısı sırasında da göstermiş ve mermerden inşası sağlanan ilk Bursa yapısı olarak Bursa’nın kalbine yerleşmiştir. Yıl içinde her dönem büyük bir rağbetle gezilen cami çini, ahşap, süsleme değerleri bakımından mutlaka görülmesi gereken tarihi bir eserdir.

 

Bursa  Yeşil Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Yeşil, 16360 Yıldırım / Bursa

Nasıl gidilir?: Bursa Yeşil Camii ye ulaşmak için Bursa içinden yerel ulaşım alternatifleri rahatlıkla kullanılabilir. BURULAŞ otobüsleri birçok duraktan olduğu gibi terminalden de Yeşil Cami lokasyonuna ulaşımını sağlamaktadır. Yeşil semtindeki camiye ulaşmak için bindiğiniz otobüsler sizleri en yakın duraklarda bırakacaktır. Semtin adıyla anılan Yeşil durağı da bunlardan biridir. Duraktan sonra kolaylıkla camiye ulaşmanız mümkündür. Bunun dışında turlar veya bireysel olarak aracınızla geliyorsanız, Bursa merkeze gelmeniz yeterlidir. Buradan Yeşil Caddesi ne doğru gitmeniz, Bursa Yeşil Camii’ye varmanızı sağlayacaktır.

 

Bursa Yeşil Camii Fotoğrafları

 

Kroki