Cumalıkızık Köyü / Bursa

Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık köyü güzide illerimizden biri olan Bursa ilinde bulunan adı köy olan ancak il merkezine pek de uzak olmayan ancak köy hayatının yaşanmaya devam edildiği gezilecek yerlerden biri. Cumalıkızık köyü Türkiye’de gezilmesi gereken yerler arasında bir liste yapıldığında ilk ona girebilecek potansiyele sahip olmakla birlikte köyde yaşayanların misafirperverliği sayesinde kendi reklamını kendi yapar hale gelmiştir.

Dar sokakları, taş yolları, buram buram tarih kokan havası ve eskimeyen evleri ile Osmanlı’nın mirası bize Cumalıkızık Köyü. 700 yıllık geçmişine inat tarihi dokusundan hiçbir şey kaybetmeyen köy, 2014 yılında Unesco dünya mirası listesine girmiştir.
Uzun soluklu bir tatil yerine, hafta sonunu dolu dolu geçirmek isteyenler için tercih edilebilecek yerlerden biri olan Bursa ilimizin bir çok yerine giderek farklı dokuların içerisinde seyahat etme şansı bulabilirsiniz. Bunlardan en eskisi olan Cumalıkızık Köyü’ne ise şehir merkezinden kısa bir yolculuk ile ulaşım sağlanıyor. Uludağ’ın eteklerinde şehir içinde gizemli bir köy hayatına ulaşıp, yılların eskitemediği çınar ağaçlarının gölgesinde çayınızı yudumlayabilir, her biri köy meydanına çıkar dar sokaklarında yürüyüş yapabilir, rengarenk boyanmış cumbalı evlerini fotoğraflarınızla canlı tutabilirsiniz.
Bu güzel köyün sokakları çekilen dizilerle canlanıp bir çok yerli turisti kendine çekmiş son yıllarda bölgenin en uğrak yeri halini almış. Restorasyona uğrayan evleri, hem konaklama hem de cafe&restaurant olarak hizmete sunulmuş. Hafta sonları sadece şehir dışından gelen turistlerin ilgisini çekmekle kalmayan köy, Bursa halkının da soluklanıp sevdikleri ile kahvaltı yapmak için tercih ettikleri bir yer halini almış. Bizden söylemesi, Cumalıkızık Köyü’nün tadına varmak için uykunuzdan fedakarlık yapmanızda fayda var. Zira sabahın erken saatlerinde dolup taşan bu mekanlarda yer bulmak çok zor.
Samimi köy insanlarının, evlerinin önünde köyün doğal güzelliklerini gelen misafirlere satışa sunduğu tezgahların bulunduğunu da hatırlatmak isteriz. Ahududusu ve böğürtleni ile yapılmış lezzetlerini, hediyeliklerini ve mevsimindeyse kestanesini tadabilir, evinize de alma şansı bulabilirsiniz.

 

Cumalıkızık Köyü Gezilecek Yerler

Cumalıkızık’ta gezilecek yerler aslına bakarsanız köyün her sokağı gezmeye değer bir şekildedir. Eski tarihi evler ile köy hayatının örneğini yaşayabileceğiniz yerler mevcuttur. Ayrıca Cumalıkızık Etnografya Müzesi ise Dünya Mirası Geçisi Listesi’nde yer alarak köyün değerini bize anlatmaktadır. Köyün camisi, Zekiye Hatun çeşmesi ile tek kubbeli hamamı gezilebilecek yerlerdendir. Ayrıca bu gezilecek yerler Osmanlı döneminden kaldığından dolayı size tarihi tekrar yaşatacaktır.

 

Cumalıkızık Köyü Neler Yenir? ve Kahvaltı Yerleri

Cumalıkızık’ta en meşhur yenilecek şey tabi ki köy hayatı denilince akla gelen gözleme ve odun ateşinde pişen yemeklerdir. Başka yerlerde kolay kolay bulamayacağınız tadları Cumalıkızık köyünde tadabilirsiniz. Ancak söylenilmesi gereken en önemli şey ise köy kahvaltısı yapmak Cumalıkızık açısından bir numara sayılabilecek etkinliklerdendir. Mutlaka sabah erkenden çıkıp kahvaltınızı Cumalıkızık’ta yapmanızı tavsiye ederiz.

Buradaki en güzel kahvaltı mekanlarını şöyle sıralayabiliriz;

Bulanlar Konak Restaurant,

Hacı Arifin Osmanlı Sofrası,

Hacı Annenin Yeri Kahvaltı ve Gözleme,

Narlı Bahçe Kahvaltı Evi & Yöresel Lezzetler

 

Konaklama İmkanları

Cumalıkızık Köyü Bulanlar Konak Restaurant Konaklama açısından pansiyonlar yer almakta olan Cumalkızık’ta konaklamak isterseniz mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanız sizin için önemli olacaktır. Her ne kadar çok fazla seçeneğiniz olmasa da şehir hayatından sıkılmışsanız bir gün Cumalıkızık’ın o tertemiz havasında uyanmak ve dinlenmiş hissetmek sizi başka diyarlara götürebilir.

En Yakın Pansiyonlar:

Bulanlar Konak Pansiyon ( 0.224 372 33 25): Küçük, yeşil bir bahçe içerisinde sizleri karşılayan şömine ve kenarına ilişmiş, gazete ya da kitap okuyan misafirleri buranın havasını en iyi yansıtan yerlerden birisi.

Mavi Boncuk Pansiyon (0224 208 10 55): Burada konaklamadığımız için bir bilgimiz yok ama aldığımız duyumlara göre hiç fena bir yer değilmiş.

Cumalıkızık Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Cumalıkızık, 16300 – Yıldırım/Bursa

Telefon: (0224) 372 40 39

Nasıl gidilir?: Cumalıkızık köyü Bursa’da bulunan Uludağ eteklerinde yer alan kızık köylerinden biri ve en gelişmiş ve gezilebilecek yerlerinden biridir. Diğer kızık köylerinden de gelinmesiyle Cuma günleri Cuma namazı için toplanılan köy olmasından dolayı adını almıştır. Ulaşımı il merkezinden kalkan belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri veya yine metro hattı ile ya da dolmuşlarla sağlanabilmektedir. Otobüs ya da metro veya dolmuşlar vasıtasıyla hiç beklemeden ulaşım sağlanabilmekte ve dönüşte de yine hiç otobüs veya ulaşım araqcı beklemeden dönüş yapabileceğiniz bir ulaşım ağı mevcut bulunmaktadır. Ulaşım açısından il merkezine uzak olmamasından dolayı kendi özel aracınızla gitmenizde de zorluk çekmezsiniz. İl merkezine yaklaşık uzaklığı ise 20 km civarındadır.

 

Cumalıkızık Köyünden Fotoğraflar

 

Krokisi