Uludağ Kayak Merkezi / Bursa

Uludağ Kayak Merkezi - 01

Kış mevsimiyle birlikte sizler için ülkemizde bulunan kayak merkezlerinden bahsetmeye devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda sizlere ülkemizdeki en tanınmış kayak merkezilerinden biri olan Uludağ Kayak Merkezi hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Eğer sizler de sömestr tatili için şimdiden plan yapmaya başladıysanız Uludağ gezisini de seçenekleriniz arasına eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Eğer Türkiye’deki Kayak Merkezleri hakkında daha fazla bilgi isterseniz şöyle buyurun.

Uludağ Kayak Merkezi Genel Bilgiler

Bursa’nın güneybatı bölümünde bulunan Fatintepe ve Kuşaklıkaya Tepeleri üzerine kurulmuş olan Uludağ Kayak Merkezi, 11 bin 338 hektarlık alan içinde kurulmuş olan ülkemizin en önemli kayak merkezlerinin başında gelmektedir.

1961 senesinde Milli Park ilan edilen ve Bursa şehir merkezine 36 kilometrelik mesafede bulunan Uludağ Kayak Merkezi, gelişmiş imkanları ve kalitesi ile ülkemizdeki kış turizminin merkezi konumunda bulunmaktadır. Yaz mevsimi için Antalya, Bodrum ne anlam ifade ediyorsa, kışın da Uludağ aynı anlamı ifade ediyor.

Gelişmiş otelleri ve tatil köyleri, günübirlik kayak turları ve çeşitli firmalar tarafından gerçekleştirilen geziler, alışveriş merkezleri, eğlence mekanları, kayak kiralama hizmetleri, uzman kayak hocaları gibi pek çok hizmeti bulmanız mümkün.

Ayrıca Uludağ Kayak Merkezi, Tur Kayağı ve Helikopterli Kayak aktivitelerine oldukça elverişli bir kayak merkezi konumundadır. Birden fazla iklim çeşitliliğin görüldüğü Uludağ’da değişik türden ağaç ve çiçekleri de görebilirsiniz.

Uludağ Kayak Merkezi Pistleri

Uludag-Kayak-Merkezi-Pist-Haritasi
Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi’nde en düşük rakım 1750 metre, en yüksek rakım da 2543 metre. Otellerin bulunduğu alanın zirve noktası ise 2000 metre civarlarında.

Toplamda 11 adet ana pistin bulunduğu Uludağ Kayak Merkezi’nde; alpin usulü, snowboard, cross country, heli skiing stillerinde kayak yapabileceğiniz pistler bulunmaktadır.

Eğer sizler ‘Ben acemiyim kardeşim, anlamam öyle stillerden falan’ diyenlerdenseniz, acemiler için oldukça geniş alanlar bulunmaktadır ve eğimi de son derece uygundur.

Uludağ Kayak Merkezi’nde bulunan ulaşım araçlarından bahsedecek olursak; 13 adet liftin, 7 adet telesiyej, 6 adet teleski, 7 adet T Bar bulunmaktadır.

Ayrıca kayak merkezinde 24 saat hizmet veren acil yardım merkezi ve 1 adet mobil kliniği bulunmaktadır. En uzun pist 2 km olup, en uzun telesiyej ise 1.7 km uzunluğa sahiptir.

Uludağ Kayak Merkezi’nde bulunan pistlerin toplam uzunluğunun ise 25 km civarında olduğu belirtiliyor.

Kayak Merkezi’ne Gidilecek En Uygun Zaman

Uludağ’da daha çok Marmara Bölgesi’nde görülen iklim şartları hakimdir. Kar kalınlığının 3 metreye kadar ulaştığı kayak merkezine gidilecek en uygun dönem ise Aralık ayının ilk haftaları ile Nisan ayının ortaları olduğu söylenmektedir.

Konaklama ve Otel İmkanları

Ülkemizdeki kış turizminin en gelişmiş bölgelerinin başında gelen Uludağ Kayak Merkezi’nde her bütçeye uygun oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Eğer erken rezervasyon yaptırırsanız en lüks otellerde bile uygun fiyata konaklayabilirsiniz.

Kayak merkezinde bulunan bazı otellerin isimleri ve iletişim bilgileri şu şekilde:

  • Le Chalet Yazıcı Otel (0224 285 23 40)
  • Ağaoğlu My Mountain (0224 285 22 45)
  • Beceren Otel (0224 285 21 11)
  • Karinna Otel (0224 285 23 60)
  • Kervansaray Hotels (0224 285 21 87)

Uludağ Kayak Merkezi Ulaşım

Adres: Bursa Uludağ Yolu, Gülbahçe, Pk: 16240 – Osmangazi / Bursa

Nasıl Gidilir?: Bursa’ya 40 km uzaklıkta bulunan Uludağ Kayak Merkezi’ne ulaşım çeşitli alternatiflerle sağlanmaktadır.  Bursa’nın İstanbul’a 240, İzmir’e 330, Ankara’ya 380 km uzaklıkta olduğunu belirtelim.

Uludağ’a dolmuş vasıtasıyla gitmek için Bursa şehir merkezinden hareket eden dolmuşları kullanabilirsiniz.

Teleferik ile ulaşım sağlamak için belli noktaya kadar teleferikle gidebilirsiniz.

Şahsi aracınızla gitmek için, şehrin doğu bölgesinden geliyorsanız Heykel yakınlarında bulunan Pınarbaşı tarafından Uludağ yoluna girebilirsiniz. Şehrin batı bölgesinden gelecek olanlar için Heykel semtinin batısında kalan Çekirge tarafından Uludağ’a gidebilirsiniz.

Konum Bilgisi