Bahçeşehir Pazartürk Pazarı

İstanbul’un en büyük pazarlarından birisi olan bahçeşehir pazartürk pazarı. Mazisi çok olmasa da, yeni ve modern bir Pazar olarak kısa sürede İstanbul’un meşhur semt pazarları arasına girmeyi başarmıştır. Meşhur bir Pazar yeri olmasının sebebi, Bahçeşehir’de yaşayan kişilerin pazara çok büyük ilgi göstermesi ve kısa sürede bu ilginin diğer ilçelere de sıçraması. Ucuz ürünler ve birbirinden farklı malzemeler, başka yerlerde bulamayacağınız fiyatlardan satılıyor.

 

Çok büyük bir yer…

pazarturk-bahcesehir-03Bahçeşehir’de kurulan Pazar, oldukça geniş bir alanda kurulu. Kışın kar ve yağmur, yazın ise bunaltıcı sıcaklardan korunmak için özel çatı sistemi yaptırılmış. Bu bakımdan her mevsim rahatlıkla alışverişinizi yapabileceğiniz bir yer konumunda. Müşterilerin pazarda iyi bir şekilde dolaşabilmeleri adına gerekli düzenleme yapılmış. Kocaman alan birçok bölgeye ayrılarak, elbise ve meyve, sebze satışı yapan kişiler ayrılmış. Salı ve cumartesi günleri Pazar tam gün açık diyebiliriz. Öğlen vakitlerinde çok kalabalık oluyor. akşama doğru biraz daha sakin ve fiyatlar biraz daha aşağıya çekiliyor.

Akşam pazarının fırsatlarının kaçırmak istemeyenler, pazartürk pazarında istedikleri malzemeleri ucuza satın alabilirler. Takı ve aksesuar ürünlerinden, tekstil ve dekorasyon ürünlerine kadar geniş bir ürün gamının olduğunu söylemek mümkün. Özellikle kendi mobilyasını ve elbisesini dikenler için mükemmel takılar ve süsler yer alıyor pazarda… Hem oldukça uygun fiyattan satılıyor.

 

Pazar kültürümüzün modern hali

pazarturk-bahcesehir-02Pazartürk pazarına gittiğinizde halk pazarlarından daha düzenli ve planlanmış bir mekana gitmiş olacaksınız. Ayrıca insanların daha ucuza mal temin edebilmeleri için pazarda birçok tezgahtar, rekabet halinde. İhraç fazlası mallar satışa sunuluyor. Defosuz ve herhangi bir zarara sahip olmayan ünlü markaların elbiselerini, çok ucuza alabilirsiniz. Mekanın meydana getirilmesinde kullanılan malzemelerden tutun da, pazara ulaşım için belediye tarafından sağlanan hizmetlere kadar günümüz Pazar kültürünü modern bir şekilde yansıtan pazarlarımızdan birisini göreceksiniz.

Özel arabasıyla gelenler için büyük bir otoparka sahip mesela. Aynı zamanda esnafın da arabalarını koyabileceği otopark mevcut. Böylece pazarın kurulduğu yerde trafik ve otopark sorunu yaşanmıyor. Pazara ulaşımı daha da kolay hale getirmek ve Pazar ticaretini canlandırmak adına ücretsiz servisler de belediye tarafından sağlanıyor. Bu şekilde hem Bahçeşehir ve Boğaz mahallesinden, hem de diğer mahallelerden pazara ulaşım kolay bir şekilde sağlanıyor.

 

Bahçeşehir Pazartürk Pazarına Nasıl Gidilir?

Taksim ve Mecidiyeköy’den direk otobüs seferleriyle Bahçeşehir’e varabilirsiniz. Özel arabasıyla gitmek isteyenler TEM güzergahından 20 dakikada Bahçeşehir’e varabilirler. Otopark sorununun da olmayacağını şimdiden söylemek isteriz. Tabi özel arabasıyla gelmeyi tercih eden kişi sayısı çok fazla olmadığı sürece…

Bahçeşehir ve Boğaz mahallelerinden pazara ücretsiz servisler sağlanmakta. Taksim veya Mecidiyeköy üzerinden direk gelenler, ücretsiz servislere binerek pazara 10 dakika sürecek bir yolculuktan sonra ücretsiz ulaşmış olacaklar.

 

Bahçeşehir Pazartürk Pazarı Krokisi