Beylikdüzü Beygah Pazarı

Beylikdüzü Beylik pazarından sonra, İstanbul ve Beylikdüzü için en meşhur pazarlardan birisidir Beylikdüzü beygah pazarı. İstanbul ilinin pek çok ilçesinden pazara ziyaretçiler geliyor. Sosyete pazarı olarak da biliniyor. Birçok tekstil ürünü, dekoratif eşya ve kozmetik ürünler satılıyor. Ürünlerin alıcılara çok uygun fiyatlardan satılması, pazarın giderek popülerleşmesini sağlamış.

Her ne kadar sosyete pazarı olarak anılsa da, hitap ettiği kitle giderek olgunlaşıyor. Pazarda daha çok 35 yaş üstü kadınlara hitap eden aksesuar ve giysiler var. Modanın zirveye oturması, buradaki esnafın da son zamanlarda tezgah kapatmasına neden olmuş. Ama pazarın eski canlılığının sürdüğünü her zaman iddia edenler de var.

 

Beygah Pazarında En ünlü markaların ürünleri yer alıyor

beylikduzu-beygah-pazari-02Aklınıza gelecek en ünlü markaların ürünlerini, beygah pazarında bulmanız mümkün. Biran baktığınızda orijinal değildir diye düşünüyorsunuz ama etiketinden hemen orijinal olduğunu anlıyorsunuz. Ünlü markaların ihracat fazlası ürünler satılıyor bu pazarda. Tekstil ürünlerinden, dekoratif ve kozmetik ürünlerine kadar. Bunların hiçbirinde de hasarın veya defonun olmaması, işin en güzel yanını oluşturuyor. Mağazasında çok pahalı olan bir ürünü sosyete pazarında çok ucuza almanız mümkün olabiliyor.

Beylikdüzü belediyesi tarafından ücretsiz servis hizmetinin olması, pazara ulaşımı da çok kolay hale getirmiş. Semti ve İstanbul’un en önemli iki pazarının burada bulunması, belediyenin pazara yönelik çalışmalarını arttırmış. Perşembe günleri Beygah pazarına, Pazar günleri de Belik pazarına her mahalleden ücretsiz olarak servisler hareket ediyor.

 

Pazarcıları üzen tehlike

beylikduzu-beygah-pazari-04Sosyete pazarı olarak Beygah pazarı, İstanbul ilinde en çok ziyaret edilen pazarlar arasında. Ancak modanın giderek popülerleşmesi ve gençliğin mağaza alışkanlığının olması, sosyete pazarı gibi birçok tarihsel niteliği bulunan pazarları da tehdit ediyor. Esnafla konuştuğunuzda ilk yakındıkları dert bu oluyor. Her ne kadar ünlü markaların orijinal ürünleri çok cüzi fiyata satılmış olsa da, pazarın moda karşısındaki konumu zayıflıyor. Bu nedenle tezgahlarını kapatanların olduğunu söylemiştik. Diğer tezgahlarda ürünlerini gelen ziyaretçi kitlesine göre yenilemiş. Daha çok 35 yaş üstü kadınlara hitap eden ürünler, tezgahlarda göze çarpıyor. Bunun yanında, kızına veya erkek çocuğuna alışveriş yapmak isteyen anneler içinde ürün gamı fazla…

Beylikdüzü Beygah pazarı, moda karşısında tutunamazsa, halk pazarı olarak sadece Beylikdüzü semtine hitap eden bir yapıya dönüşecek. Pazara gittiğinizde canlılığın olduğunu görüyorsunuz ama, eskiyi bilen esnaf sizin gördüğünüz canlılığın eskiye oranla zayıf olduğunu anlayabiliyor. Bu nedenle beylikdüzü sosyete pazarı, Ulus ve Yeşilköy’de yer alan sosyete pazarları gibi halk pazarına dönüşme eğiliminde…

 

Beylikdüzü Beygah Pazarı Nerede, Nasıl gidilir?

Beylikdüzü ilçesine geldiğinizde her mahalleden pazara direk minibüsler hareket ediyor. Avcılar civarından gelenler için Belikdüzü seferi yapan otobüslere binmeleri yeterlidir. Son durakta indiklerinde pazarı bulabilirler. Pazar Esenyurt ilçesinin sınırlarında. Esenyurt ilçesine giden otobüslerde pazarın yanından geçiyorlar.

Otobüsü tercih etmeyenler Beylikdüzü’nde mavi minibüslere binebilirler. Direk pazara hareket eden servisler var. Diğer bir alternatif olarak ücretsiz belediyenin servislerinin kullanılmasıdır.

 

Beylikdüzü Beygah Pazarı Krokisi