Feriköy Antika Pazarı

İstanbul şehrinin belli başlı yerlerinde meşhur olan pazarlar var. Bu pazarlardan en eskisi ve en meşhurlarından diyebileceğimiz Feriköy Antika Pazarı, Şişli ilçesinde yer alıyor.

Araştırmamıza rağmen tarihi hakkında bir bilgi bulamazsak da, en az Feriköy kadar eski bir Pazar yeri olduğunu biliyoruz. Pazarın yeri tam olarak Feriköy Bomonti’de bulunuyor. İstanbul’un en eski semtlerinden birisi Bomonti’dir.

Dolayısıyla nostalji pazarının da İstanbul ilinin en eski pazarlarından biri olduğunu söylemek doğru olur. Bomonti, ilk zamanlar sanayi bölgesi olarak gelişim göstermiş ama, sonraları şehrin değişmesiyle sanayi bölgesi konumunu kaybetmiştir.

İlk sanayi fabrikalarından İsveçli Bomonti kardeşler tarafından yaptırılan Bomonti Bira Fabrikası’ndan (1890) ismini almıştır.

Feriköy Antika Pazarı Nostalji kokan bir Pazar

Öncelikle şunu ifade edelim. Pazarın kurulduğu yerde aynı zamanda İstanbul ilinin en büyük organik pazarı da kuruluyor. Perşembe günleri organik tarım ürünlerinin satışın yapıldığı alan, aynı zamanda senelerdir nostaljik ürünlerin satışının yapıldığı bir Pazar yerini ifade ediyor.

Şişli Belediyesi şehrin tarihine sahip çıkarak, her Pazar Feriköy Nostalji pazarının kurulmasını sağlıyor. İstanbul ilinin her ilçesinden pazarı görmek için gelenler var. Sadece İstanbul’dan değil, Türkiye’nin her yerinde bulunan nostaljik ürün meraklıları da pazarı ziyarete geliyor.

Antika Pazarında Neler var neler

Bomonti Bit Pazari Flohmarkt, Istanbul, Turkey
Feriköy Antika Pazarı

Pazarın bulunduğu alan çok geniş bir alan. Aynı zamanda kapalı olması kötü havalarda da birçok kişinin ziyaret etmesini sağlıyor. Yüzlerce tezgahın üzerinde duran nostaljik ürünlerin nasıl bir araya toplandığını merak ediyorsunuz öncelikle…

Sonra belki de babaannenizin kullandığı ve sizin daha önce görmediğiniz ürünleri keşfetmeye çıkıyorsunuz. Eğer çok yaşlı değilseniz gördüğünüz bazı ürünlerin ne işe yaradığını satıcıya sormanız gerekiyor.

Buraya gelen tayfaların çoğu, nostalji meraklısı. Her hafta ziyaret eden ve eli boş dönmeyen kişiler var. Ayrıca malzeme alan bazı kişiler, evlerinde klasik bir dekorasyon tarzını yansıtmak için buradan aksesuar aldıklarını söylüyorlar. Süs eşyalarından, eski gazete, dergi, masa örtüleri, daktilo, lambalar ve aklınıza gelebilecek her türlü eşya var.

Hangi günler kurulur: Pazar günleri Antika Pazarı kurulur. Cuma günleri ise Bir Pazarı kurulmakta. Aynı yerde Cumartesi günleri de Organik Pazar kurulmaktadır.

Eskiler “vay be” dedirtiyor

erenkoy-sosyete-pazari-03Hala plaklardan vazgeçemeyen kişileri olduğunu öğreniyorsunuz pazarı gezerken. Plaklar satan tezgahtarın yüzünün gülmesinden bu mesajı kolayca alabiliyorsunuz.

Yeniyi yaşayıp da, aynı zamanda eskinin de farkına varmayı isteyen insanların yeri bu Pazar diyorsunuz içinizden. Eskiler neydi? Yeniler nereye vardı? konusunda çok somut hayat vetireleri yaşamak isteyenler plaklardan alıyor.

Plakların yanında çalan 45’lik müzikleri duyduğunuzda, “vay be” diyorsunuz. İşte bu eskinin mükemmel olduğunu düşündüğünüz bir an oluyor. Nostaljiyle arası iyi olanlar biran değil, her an eskiyi düşünerek yaşıyorlar. Bu nedenle Feriköy Nostalji pazarı hala yaşıyor. Nostalji meraklıları oldukça da yaşayacağını düşünüyorum.

Feriköy Antika Pazarına nasıl gidilir?

ferikoy-antika-pazari-yol-haritasi
Feriköy Antika Pazarı Nerede

Şişli ilçesine metro, metrobüs ve otobüsle ulaşmak çok kolaydır. Ulaşım bakımından sıkıtı çekmeden şişliye geçebilirsiniz. Eminönü’nde bulunan otobüs duraklarından 70KE numaralı hat, Feriköy’den geçmektedir.

Eğer Okmeydanı metrobüs durağına geldiyseniz, 34G hattına bindiğinizde Feriköy’e ulaşabilirsiniz. Antika pazarı Bomonti caddesini geçtiğiniz zaman karşınıza çıkacak Şişli otoparkının altında kurulmaktadır.

Feriköy’de indiğinizde Bomonti caddesi üzerinden geçen herhangi bir minibüse binmeniz Şişli otoparkına gelmenizi sağlar. Burada zaten Şişli kapalı otoparkı görürsünüz. Büyük bir binadır. Hemen altında Pazar günleri nostalji pazarı kurulur. Pazar akşam 7 civarlarında kapanmaya başlar. Programınızı buna göre yapın!

Konum Bilgisi