Ana sayfa Çarşı Pazar İstanbul

Kadıköy Salı Pazarı

Kadıköy Salı Pazarı

İstanbul’un en eski pazarlarından Kadıköy Salı Pazarı, alışveriş merakıyla nostaljiyi bir arada yaşamak isteyenlerin uğrak mekanlarından birisi. Çok eskilere dayanan tarihinde, sadece Pazar yeri olarak değil, aynı zamanda ip cambazlarının gösteri yapıp, insanların mesire alanı olarak kullanıldığını da öğreniyoruz. Kadıköy Kuşdili’nde yer alan Pazar, daha sonra belediye meclisini karırıyla daha farklı bir yere taşındı. Bu taşınmanın sebebi, pazara olan ilginin çok fazla olmasıyla Pazar alanında yaşanan trafik ve park sorunu, mahalle sakinlerinin rahatsızlık duyması. Şuan Kadıköy’ün Fikirtepe taraflarında yer alıyor tarihi Kadıköy Salı Pazarı… Ama yerinden hiç gocunmamış, yine tarihinde yaşanan alışveriş heyecanını ve deneyimini fazlasıyla sunuyor.

 

Kadıköy Salı Pazarının Havasından mıdır?

Kadikoy-sali-pazari-02Kadıköy Salı Pazarı, Salı ve Cuma günleri kuruluyor. Salı günü gidenler daha çok sebze ve meyve ağırlıklı tezgahların açıldığını görebilirler. Ama asıl alışverişin döndüğü gün Cuma… Birbirinden renkli kumaşların satıldığı, çanta ve tekstil malzemelerinin sudan ucuza alıcı bulduğu zamanda, tarihi esintilere daha çok rastlıyorsunuz. Pazarda 20 hatta 30 senelik esnaflık yapanlar var. Rızkını ve ekmeğini tarihi Salı pazarından kazandıklarını anlatıyorlar. En çok ilgi Anadolu yakasından geliyor elbet. İstanbul’un Avrupa yakasından gelenler fazla değil. Ancak ucuza kumaş bulmak isteyenler veya mobilyalarına nostaljik bir aksesuar takma isteyen herkes, ilk olarak Kadıköy tarihi Salı pazarını ziyaret ediyor.

 

Burada tarihin esintileri sergileniyor

Kadikoy-sali-pazari-03Eskiye rağbet olsaydı, bit pazarına nur yağardı diye bir sözümüz var. Her ne kadar bu söz, eskiye bir meyil olmadığı konusunu işlese de, eskiye meyil olduğunda nurun yağacağını da inkar etmiyor. Biz Kadıköy Salı pazarında eskiye olan rağbetle, nur yağdığına tanık olduk. Herkesin eski aksesuarlar, klasik eşyalar ve süslere olan hayranlığı, yüzlerinde nurun bir parçası olan tebessümü halk ediyor. Pazarda bulunanların çoğunun tarihi merakının olduğunu anlayabilirsiniz. Günümüzün modern yaşamı içerisinde bunalmış ve sadeliği özleyen, samimiyet ve alçak gönüllülüğü şiar edinmiş kişiler, bu erdemli vasıfların eskide var olduğuna kanaat getirmişler. Tüketim kültürü içerisinde bocalayan ve vicdanını aşan bir eğlence içerisinde dünyanın acı gerçeklerini unutan kişilerden daha farklı insanların Kadıköy Salı pazarında olduklarını görebilirsiniz.

Eski kitapları satan esnaftan daha çok edebi içerikli kitapların talep edilmesi, eskinin gönülleri hoş ve nahoş eden dize ve cümleleriyle sarhoş olmak isteyenlerin çokluğundan ileri geliyor. Siz kendinize göre de birçok tespiti yapabilirsiniz bu pazarda. Her tezgahta ayrı bir hayat ve tarihten bir kesit sizi bekliyor. Ucuzluk ise bolluk mevsimi gibi her yeri sarmış bu pazarda… Modern hayatın sunmuş olduğu alışılagelmiş tüketim zincirinin kırıldığı nokta bu pazarda…

 

Kadıköy Salı Pazarına Nasıl gidilir?

Kadıköy meclisi tarafından alınan karar sonucunda pazarın yeri Kuşdili civarından taşındı. Bu yere ulaşmak daha kolaydı ama, bazı nedenlerden dolayı pazarın daha geniş ve daha sorunsuz bir yere taşınması gerekiyordu. Bu anlamda bugünkü yeri de güzel ve hoş. Gitmek isteyenler Kadıköy’e evvela ulaşmalı. Kadıköy meydanda bulunan Fikirtepe yönüne giden mavi minibüslere gidildiğinde pazara ulaşabilirsiniz. Metrobüs kullanarak gitmek isteyenler içinde yön, Uzunçayır durağıdır. Bu mevkide indiğinizde kalabalığı takip etmeniz yeterli.

 

Kadıköy Salı Pazarı Krokisi