Damlataş Mağarası - Balıkesir
Damlataş Mağarası - Balıkesir

Antalya’nın gizli güzelliklerinden bir tanesi de Damlataş Mağarası. Peki burası nerede ve nasıl oluşmuştur. Girişte ücret alınıyor mu? bu gibi benzer soruların cevapları yazımızın devamında.

Ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinden bir tanesi de Antalya’nın Alanya ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve görenleri kendine hayran bırakmayı başaran Damlataş Mağarası’dır. Doğal oluşumlu bir mağara olması ve görsel açıdan oldukça etkileyici özellikler taşıması mağarayı turistik açıdan adeta bir cazibe merkezi yapar.

Yıl boyunca pek çok turistin ziyaret ettiği bu mekân sadece yerli misafirleri değil aynı zamanda Antalya’ya yaz turizmi için gelen yabancı misafirleri de ağırlar. Görselliği ile göz kamaştıran mekânın astım hastalarına iyi gelecek bir yapısının olduğu da bilinir.

Damlataş Mağarası Video

Kısa bilgi: Gezi planınızı genişletmek isterseniz Antalya’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize göz atmanızı öneririz.

Damlataş Mağarası Nasıl Oluşmuştur

Antalya’nın turistik açıdan en önemli değerlerinden bir tanesi olan bu doğal harika Alanya ilçesine yaklaşık 1 km mesafede bulunur. Tarihi asırlarca öncesine dayanan ve doğal bir oluşumla meydana geldiği bilinen Damlataş; içerisinde barındırdığı özel atmosfer sayesinde astım hastalarını iyileştirici bir etkiye sahiptir.

Damlataş Mağarası Video
Damlataş Mağarası Video

1948 yılında Alanya İskelesi’nin yapımı esnasında işçiler tarafından tesadüf eseri keşfedilen mağaranın 15 metre derinliğinde ve yaklaşık 200 metrekare büyüklüğünde olduğu bilinir. İçerisinde pek çok sarkıt ve dikit bulunduran ve bu yönüyle eşsiz fotoğraflara konu olan mekâna ulaşmak için 50 metrelik bir geçidi kat etmeniz gerekir. Bu geçidi arkanızda bıraktığınızda yaz ve kış aylarında havası hep 22 derecede sabit kalan Damlataş Mağarası’nın orta kısmına ulaşmış olursunuz.

Damlataş Mağarası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri
Damlataş Mağarası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Yaklaşık 15 bin yıl önce yağmur sularının kireç taşına etkisi ile tavandan akan suyun kireci hareket ettirmesi sonrası oluşan mağaranın ışıklandırması sayesinde daha ihtişamlı bir şekilde göründüğünü gözlerinizle görebilirsiniz. Nem ve karbondioksit oranının çok yüksek oranlarda olduğu mağarada düzenli aralıklarla ziyarete gelen astım hastalarına da rastlamanız mümkündür.

Damlataş Mağarası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri – 2022

2020 Giriş ücreti: Yetişkinlerin 15 TL. Öğrenciler için giriş ücreti 8 TL’dir.

Ziyaret saatleri: Ormanı haftanın her günü saat: 10:00 – 18:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Yenmesi Gereken Yöresel Yemekler

Antalya’nın Alanya ilçesine gelerek bu harika mağarayı gördünüz ama yöresel lezzetleri de tatmak mı istiyorsunuz? Size harika bir haberimiz var! Alanya’da her damak tadına hitap eden eşsiz lezzetleri bulabilirken yöresel yemeklerin doyum olmaz tadına hayran kalacaksınız. Peki, Alanya’da mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetler neler? Gelin hep birlikte inceleyelim!

Damlataş Mağarası

 

Kabak Çiçeği Dolması: Akdeniz kültürünün en önemli lezzetlerinden bir tanesi olan bu yiyecek bilinen dolmanın bir çeşididir. Kabak çiçekleri toplanıp içleri temizlendikten sonra dolma harcı ile doldurulup hazırlanan bu enfes lezzet ile farklı bir haz yaşama imkânına sahip olabileceksiniz. Alanya’da en çok tüketilen bu lezzeti Damlataş’a yakın mekânlarda bulabilirsiniz.

Taze Ülübü Yemeği: Baklagiller ailesinin bir üyesi olan ve fasulyeye oldukça benzeyen ülübü; Alanya’da farklı şekillerde hazırlanarak sofraların baş tacı olmayı başarır. Kıyma ve kuş başı eşliğinde hazırlandığında oldukça yoğun bir tat veren ve sadece Alanya halkının değil aynı zamanda turistlerin de çok sevdiği bu yemeği mutlaka denemelisiniz.

Çiğirdik: Alanya halkı tarafından hazırlanan ve yöresel bir tatlı olarak kabul edilen çiğirdik; bal ve susam kullanılarak hazırlanır. Susamların kabuklarından ayrılana kadar kavrulduğu sonrasında bal ile kavuştuğu bu lezzet soğumaya bırakıldıktan sonra bıçakla kesilerek servis edilir. Bir atıştırmalık olarak da düşünebileceğiniz Çiğirdik; Damlataş Mağarası çevresinde bulunan yöresel lezzet alanlarında bulunabilecek harika bir üründür.

Konaklama İmkanları

Turistik açıdan ülkemizin en önemli cazibe merkezlerinden bir tanesi olma özelliği taşıyan Alanya’da Damlataş’a yakın yerlerde konaklama imkânı bulabileceğinizi ifade etmek mümkündür. Hemen her adımda bir otele denk gelebileceğiniz Alanya bu özelliği ile ön plana çıkarken her talebe ve bütçeye uygun çözümleri ile sizleri memnun etmeyi başarır. Siz de hem Damlataş’a yakın bir yerde konaklamak hem de bölgenin tadını çıkarmak için konaklama seçenekleri arasından sizler için en uygun tercihi yapabilirsiniz.

Damlataş Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Çarşı, Damlataş Cd. No:81, 07400 – Alanya / Antalya

Nasıl gidilir: Antalya’nın Alanya ilçesine yaklaşık 1 km mesafede bulunan Damlataş Mağarası; Alanya Marinası’ndan da 4 km uzaklıktadır. Alanya merkezinden yaklaşık 10 dakikalık bir araç yolculuğu sonrasında ulaşabileceğiniz bu mekana en yakın yer Yeni Yüzyıl Atatük Parkı’dır.

Konum Bilgisi