Darıca Hayvanat Bahçesi aynı zamanda bir kuş cenneti ve bir botanik park. Faruk Yalçın Zoo 1993 yılından beri halka açık olan alanın amacı 350 çeşit kuş türü, 500 çeşit bitki ve aralarında sürüngenler, balıklar ve memeli hayvanların da bulunduğu 100’ü aşkın diğer hayvan türünü kendi doğal ortamlarına en yakın ortamlarda yaşatmak. Doğa gezilerini sevenlerin, araştırmacıların, hayvan severlerin ve çevrecilerin yanı sıra okul gezilerinde tüm öğretmen ve öğrencilerin mutlaka görmesi gereken bir yer burası.

Darıca Hayvanat Bahçesi

İçinde müzeler, hediyelik eşya dükkanı, kafeteryalar, çocuk parkı ve japon bahçesi de bulunan kuş cenneti mutlaka görülmeye değer. Canlıları izleyip, onları fotoğraflarken her bir bölümün önünde bulunan panolardan canlılar hakkında detaylı bilgi de alabiliyorsunuz. Yüzlerce hayvana ev sahipliği yapan Darıca’da, yenilenen peyzajı ile rahatça gezebiliyor, merak ettiğiniz hayvanları yakından görebiliyorsunuz.

Bünyesine kattığı yeni hayvanlar bu sene ilgi odağı olacak gibi. Türkiye’ye getirtilen ilk Gergedan Samir sakin tavırlarıyla herkesi kendine hayran bırakırken, zürafa çiftinin eğlenceli oyunları, birbirinden vazgeçemeyen ayı çifti, her ne kadar ailesinden ayrı yaşamak zorunda kalsa da evcil bir kedi hissindeki aslan Sherlock, aileye yeni katılan 3 aslan yavrusu , tripot delisi lemurlar ilgi odağımız olmaktan kaçamadı.

Her iklim ve kıtadan ayrı ayrı cinslerin bir arada bulunduğu bu kültürel ve bilimsel park, hem kendiniz hem de çocuklarınız için rutininden oldukça farklı bir gezi rotası olabilir.

Penguen, kızıl panda, 100 yaşına merdiven dayamış sevimli kaplumbağa, maymun ailesi, kuşlar, yırtıcılar, kaplanlar, jaguar, timsahlar, yılanlar, kangurular, balıklar, atlar ve zebralar da görebileceğiniz hayvan türlerinden sadece bazıları. Dahası her geçen gün artan nüfusuyla Darıca Hayvanat Bahçesi ziyaretçilerini bekliyor.

Hayvanat Bahçesinden Bir Kaç Güzel Kare

Darıca Hayvanat Bahçesi gezimizden sizler için güzel bir video hazırladık umarım beğenirsiniz. :) Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun.

Darıca Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri – 2022

Giriş ücreti: Güncelleme Tarihi: 01.03.2022

0-3 Yaş arası: Ücretsiz

Yetişkin: 140 TL

Öğrenci: 100 TL

Engelli bileti: 40 TL

Ziyaret saatleri: Haftanın her günü 10.00- 19.00 arasında giriş yapılabilmektedir. Son giriş saatini takiben hava kararana kadar da gezilebilir.

Hayvanat Bahçesi her gün ziyarete açıktır. Ancak özel günlerde ve hava şartlarının ağır olduğu günlerde bilgi almak için iletişim kurmakta fayda var.

Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres:  Piri Reis Mh. 41400 Darıca / Kocaeli

Telefon: 0262 653 66 66

Nasıl Gidilir?: İzmit veya İstanbul yönünden geliyor olun, önce eski adı ile E-5 yeni adı ile D-100 olan karayolu’nun Bayramoğlu-Darıca Sapağı na ulaşmanız gerekmektedir.

Buradan dönüp yolun altında kalan akaryakıt istasyonu ve McDonalds ın güney tarafından geçen yol üzerinden geçip Darıca’ya inen yolun sonundaki 3 yol ağzından sola dönünce 1 km.sonra yolun sağında bulunmaktadır.

Kuş cennetine hafta sonları ve bayram tatili günlerinde yapılacak seferlerde uygulanacak ücret tarifesi Avrupa yakasından 3, Anadolu yakasından 2 tam bilet şeklinde belirlendi.

İETT’nin Darıca Hayvanat Bahçesi ’ne destek olmak amacıyla düzenlediği otobüs seferleri devam ediyor. 2005 yılının Kasım ayında başlayan seferler hafta sonları ve bayram tatili günlerini kapsıyor.

Türkiye’nin ilk ve tek özel hayvanat bahçesi olan Darıca Hayvanat Bahçesi, Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Darıca Beldesi’nde 3 bin hayvan ve 500 çeşit bitkiye ev sahipliği yapıyor. 1991 yılında nesli tükenmekte olan kuş türlerini korumak amacıyla kurulan hayvanat bahçesinin İstanbul şehir merkezine uzaklığı nedeniyle ulaşımda bazı sorunların yaşandığını gören İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT, ulaşım desteği vererek otobüs seferleri düzenlemeye başladı.

Avrupa yakasında; Taksim Meydanından sabah 10.30’da hareket eden otobüs Osmanbey- Şişli-Mecidiyeköy- Boğaz hatlarına uğradıktan sonra Boğaziçi Köprüsü-Ankara Asfaltı-Tuzla-Bayramoğlu ve Darıca istikametini izliyor, saat 15.00’de dönüş için hareket ediyor. Kadıköy Kumluk’tan sabah 11.00’de hareket eden otobüs ise sahil yolu ile Altbostancı’ya uğruyor, Pendik Tersanesi-E5 Yolu-Bayramoğlu istikametinden Darıca’ya ulaşıyor ve akşam 16.30’da dönüyor. Kuş cennetine hafta sonları ve bayram tatili günlerinde yapılacak seferlerde uygulanacak ücret tarifesi Avrupa yakasından 3, Anadolu yakasından 2 tam bilet şeklinde belirlendi. Konum için tıklayın.

KALKIŞ VE DÖNÜŞ SAATLERİ: Taksim 10.30-15.00 Mecidiyeköy 11.00-15.00 Kadıköy 11.00-16.30 Alt Bostancı 11.30-16.30